Икономиката на еврозоната, която повече от година се разминаваше с рецесия, завърши 2024 г. със слаби резултати, сочат няколко ключови показателя, публикувани в сряда. Това подсказва, че дългоочакваното възстановяване остава далечна перспектива.

Основният показател за настроенията на Европейската комисия се понижава повече от очакваното през декември, германските промишлени поръчки спадат, а продажбите на дребно в страната неочаквано се понижават. Всичко това допълва и без това мрачните показатели от валутния блок.

Данните сочат, че еврозоната, която е изправена пред нова заплаха от мита върху износа си от страна на бъдещата администрация на Тръмп, едва е нараснала през последното тримесечие, а германският растеж може би отново е бил отрицателен. Това удължава мрачната серия, откакто покачването на цените на енергията след нахлуването на Русия в Украйна удари индустрията.

„Днешният мрачен индикатор за икономическите нагласи представлява ясен риск за влошаване на прогнозата ни за умерен растеж на БВП през първото тримесечие на годината“, коментира пред Reuters Лео Баринку от Oxford Economics. „Няма светъл лъч за еврозоната.“

Основният показател за икономическите нагласи в ЕС се понижава до 93,7 през миналия месец от 95,6 през ноември - разминаване с очакванията за стабилизиране. Индексът на индустриалния климат се срива, потребителските настроения спадат, като в същото време ценовите очаквания се повишават.

Тези данни бяха обявени само няколко часа след като други такива показаха, че промишлените поръчки в Германия, най-голямата икономика в еврозоната, са намалели с 5,4% спрямо предходния месец. Междувременно продажбите на дребно са намалели с 0,6% в реално изражение спрямо предходния месец при прогнози за ръст от 0,5%.

Огромният индустриален сектор на Германия е в рецесия от повече от година, тъй като високите разходи за енергия, намаляващото търсене от Азия и по-евтината конкуренция от други пазари оказват влияние върху него.

„Все още не се вижда обръщане на тенденцията в германската промишленост. В най-добрия случай тя е на дъното“, казва икономистът от ING Карстен Бржески. „Разочароващите продажби на дребно предполагат, че възстановяването на частното потребление през третото тримесечие едва ли ще продължи и през четвъртото.“

Икономистите отдавна разчитат, че частното потребление ще бъде двигател на възстановяването, тъй като домакинствата вече се радват на значителен ръст на реалните доходи на фона на намаляващата инфлация. Проучване на Европейската централна банка обаче показва, че домакинствата ще продължат да спестяват необичайно голяма част от доходите си, за да възстановят богатството си, загубено от високата инфлация, което вероятно ще обърка надеждите за повече разходи.

Според икономистите тази тенденция може дори да се засили от по-нататъшното отслабване на пазара на труда, който започна да страда от слабия растеж, свиването на корпоративните маржове и недостатъчното търсене на корпоративни стоки и услуги.