Във вторник Москва отправи послание към новия президент на САЩ Доналд Тръмп: Не си и помисляйте да завладявате Панамския канал.

Републиканецът неведнъж е заплашвал да придобие собствеността върху критично важния морски търговски път - който САЩ прехвърлят на Панама през 1977 г. - наричайки го „жизненоважен“ за американските интереси и отказвайки да изключи възможността да използва военна сила в преследване на целта си.

Той отново повдигна въпроса за Панамския канал в речта си при встъпването в длъжност в понеделник, като заяви: „И най-вече Китай управлява Панамския канал, а ние не сме го дали на Китай, а на Панама и си го връщаме обратно“.

Но руското външно министерство заяви във вторник, че Панамският канал законно принадлежи на Панама и предупреди САЩ да не се опитват да си го върнат, независимо дали чрез военна или икономическа принуда.

„Очакваме, че по време на дискусиите между ръководството на Панама и президента на САЩ Доналд Тръмп по въпросите на контрола върху Панамския канал страните ще спазват действащия международноправен режим на този ключов воден път“, посочва Александър Щетинин, директор на латиноамериканския департамент на руското външно министерство, според руските държавни медии. „Русия потвърждава задълженията си за поддържане на постоянен неутралитет на Панамския канал, като се застъпва за запазването на този международен транзитен воден път безопасен и отворен“.

По думите на Щетинин САЩ нямат „право да се намесват във вътрешните работи на Панама“, въпреки че самата Русия започна пълномащабно нахлуване в съседна Украйна през зимата на 2022 г.

Панамският канал свързва Атлантическия и Тихия океан и е един от най-важните търговски пътища на САЩ, като през него преминават около 40% от всички контейнеровози на страната.

Първоначалната заплаха на Тръмп за канала миналия месец предизвика остър отпор от страна на панамския президент Хосе Раул Мулино, който беше категоричен, че господството на централноамериканската му страна над водния път „не подлежи на преговори“.

„Като президент искам ясно да заявя, че всеки квадратен метър от Панамския канал и прилежащата му зона е на Панама и ще остане такъв“, заяви Мулино.

Каналът значително намалява времето и разстоянието за корабоплаване. Вместо да обикалят около Южна Америка през нос Хорн, корабите могат да преминат през него, което спестява хиляди километри и време. Това води до значителни икономии на гориво и други разходи за корабоплавателните компании.

Панамският канал играе ключова роля в глобалната търговия, като улеснява бързото и ефективно движение на стоки между различни части на света. Това е особено важно за търговията между Азия и Северна Америка. Но освен икономическите ползи, каналът има и стратегическо значение. Той е важен за военните кораби и за националната сигурност на страните, които го използват.