Рискове и хоризонти: Какво мислят корпоративните лидери в Давос за AI
Думата изкуствен интелект е в устата на всички глобални бизнес ръководители по време на тазгодишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария
Думата „изкуствен интелект” е в устата на всички големи корпоративни лидери по време на тазгодишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Множество главни изпълнителни директори на големи компании и инвеститори в отрасли, обхващащи от финансовите услуги до маркетинга, акцентират върху потенциала на технологията на изкуствения интелект.
Халдун Ал Мубарак, главен изпълнителен директор на държавния инвестиционен фонд на Абу Даби Mubadala, посочва пред CNBC, че според него светът все още не е осъзнал напълно мащаба на промяната, която AI ще внесе във всеки аспект на човешкия живот:
„Търсенето ще бъде изключително голямо по отношение на осигуряването на възможност за използване на тази технология. Така че подсигуряването на AI от гледна точка на инфраструктурата - било то енергия, било то пренос, било то центрове за данни или производството на чипове - ще бъде от изключителна важност”, посочва той.
Лари Съмърс, почетен президент и професор в Харвардския университет и 71-ви министър на финансите на САЩ, пък смята, че „моментът на зашеметяващи технологични възможности“ - включително възникващите системи с изкуствен интелект - стимулира безпрецедентни иновации в критични области като медицината.
„Вярвам, че изкуственият интелект в крайна сметка ще бъде за интернет това, което компютърът беше за калкулатора - момент на зашеметяваща технологична възможност. Това не означава, че всичко автоматично ще бъде наред. Това е момент на епично предизвикателство за правителствата по света“, обяснява той.
Шефът на мултинационалната маркетингова компания Edelman Ричард Еделман, от своя страна, смята, че AI има потенциал да подобри работата на служителите в голяма част от индустриите и да ускори производителността. Той обаче предупреждава за риска технологията да бъде „отхвърлена“, ако бизнес лидерите не повишат квалификацията на персонала си.
„Най-големият риск е AI да бъде отхвърлен. Трябва да го приемем, като се уверим, че всички са преквалифицирани. Аз правя това в нашата компания като луд. Трябва да използвате AI. Трябва да го изпробвате. Той е голямата надежда, носител на оптимизъм. Мисля, че това е големият шанс, защото ще подобри нашата работоспособност. Той е вашият партньор и ви дава възможност да бъдете по-умни, по-добри и по-бързи“, споделя Еделман.
Сандер ван'т Ноорденде, главен изпълнителен директор на компанията за човешки ресурси Randstad, предупреждава за рисковете от загубата на работни места заради изкуствения интелект. Според него най-застрашени са специалистите в сферата на дизайна и администрацията.
„Ако погледнете работните места, които ще изчезнат, те са свързани най-вече с думите „чиновник“, „дизайнер“ или „изпълнителен асистент“. Ще има много нови работни места в областта на технологиите, сигурността, изкуствения интелект. Ще останат и функции, които няма как да бъдат заместени от AI, като тези в здравеопазването, хотелиерството и т.н.”, изброява той.
Артур Менш, главен изпълнителен директор на френската компания за изкуствен интелект Mistral, обрисува конкурентната надпревара между световните правителства за водеща роля в областта на изкуствения интелект:
„Това е индустриална революция. Тя ще преобрази нашите индустрии през следващите 10 години. И ние наистина трябва да възприемем AI възможно най-бързо, защото това на практика е конкурентен пазар. Беше интересно да разговаряме с администрации, търсещи суверенни решения, които ние единствени можем да предоставим. Така че това е едновременно предизвикателство и възможност. Ако още от днес не започнете да мислите как AI ще промени вашия бизнес, значи не го ръководите правилно”.
Менш говори и за технологичния напредък, който ще настъпи в индустрията на изкуствения интелект през тази година, като прогнозира, че светът ще премине от езикови модели като GPT на OpenAI към по-всеобхватни системи.
„Мисля, че фокусът трябва да се измести към системите. Моделите са част от тях, но системите са свързани с данни, с инструменти, способни действително да правят неща от ваше име, способни да действат по агентичен начин“, добавя той.
Чарли Нън, главен изпълнителен директор на Lloyds, приветства обявения миналата седмица от правителството на Обединеното кралство смел план за разширяване на националната изчислителна инфраструктура, за да се стимулира вътрешното развитие на изкуствения интелект.
„AI е в основата на това, което правим. Киър Стармър казва, че технологията ще определи голяма част от бъдещето. Определено смятаме, че това е вярно в нашия сектор. Тя ни дава възможност да защитаваме клиентите, да им помагаме да се възползват повече от финансовите си услуги. AI ще ни позволи да предоставим различни преживявания от банкирането и от финансовите услуги. Това е огромна възможност за растеж за нас“, категоричен е Нън.