2024 беше поредната, в която технологиите и промените, които те налагат в бизнеса и обществата, бяха под светлината на прожекторите.

В година на множество избори по цял свят социалните мрежи често бяха разкъсвани между „Осанна!“ и „Разпни го!“ заради възможности и рисковете, които носят. Изкуственият интелект (AI) не слезе и за ден от новинарските заглавия – независимо дали става дума за чатботове, военни дронове, задвижавани от него, или апокалиптични прогнози. Уолстрийт също беше подвластен на технологичната мания, като компаниите от сектора чупеха рекорди по капитализация и определяха съдбата на борсовите индекси.

За да направи кратка ретроспекция на технологичната еволюция от последните 12 месеца и да очертае очакванията за 2025, Profit.bg разговаря с една от най-известните българки на глобалната технологична сцена – Елица Крумова.

Елица Крумова е утвърден Global Thought Leader и B2B Tech Influencer в областта на нововъзникващите технологии. Носител е на множество награди и е сенатор, представляващ България на Световния инвестиционен форум на бизнес ангелите (WBAF), част от G20.

Кои бяха най-значимите технологични тенденции през 2024?

Най-значимите технологични тенденции през 2024 не бяха изненада за никого в индустрията. По традиция, изкуственият интелект (AI) отново беше най-мощната движеща сила в технологичния свят. Освен това можем да отличим генеративния изкуствен интелект (GenAI), както и технологии, които в последните няколко години перманентно присъстват в топ 10.

Това са квантовите изчисления, роботизацията и автоматизацията, IoT и IIoT (Интернет на нещата и Индустриален Интернет на нещата), машинно обучение, AR/VR/XR и потапящите технологии, 5G, периферните изчисления, иновациите в киберсигурността, климатични технологии и т.н.

Аз лично очаквах по-забележителни революционни иновации в медицинските технологии, както и по-уверени крачки в посока персонализирана медицина. Надявам се през 2025-та прогреса в тази област да се засили, тъй като разполагаме с нужните инструменти и технологични иновации за по-бързо развитие в този домейн.

Както казахте, големите езикови модели (LLM) бяха на гребена на вълната. Кои постижения на това поле бяха най-впечатляващи?

Равносметката е категорична - големите езикови модели (LLM) достигнаха нови нива на развитие, с което промениха и индустриите, и света на изкуствения интелект. Те революционизираха начина, по който бизнесът оперира. Също така самите те доразвиха способността си да разпознават и изграждат отговори, сходни с тези, които човек би дал. Следващата вълна на технологични иновации в областта със сигурност ще се фокусира върху разработването на персонализирани LLM решения за бизнеса и различните индустриални вертикали.

Появата на по-малки GenAI модели и AI агенти, както и нарастването на популярността на LLM с отворен код, което позволи по-широк достъп до водещи AI технологии и насърчи иновациите, също е сред постиженията на 2024.

Като цяло прогресът в областта на LLM оказа значително трансформативно влияние върху различни сектори и доведе до забележително революционизиране на индустриите.

В какво се изразява основно то?

AI и LLM радикално промениха начина, по който бизнесът управлява и използва данните. Основната мощ на тези технологии е в способността им да предоставят ценни прозрения на база на събраните и рационализирани данни. Това помага на бизнесите да предоставят по-качествени продукти и по-ефективни услуги и разкрива нови потенциални възможности за иновации в различните сектори.

AI и LLM са особено ценни и със способността си да автоматизират задачи. Това води до повишена продуктивност, подобрено качество на продукти и услуги, по-ефективно използване на ресурси, материали и персонал, както и по-гъвкави, модернизирани и рационализирани работни процеси и бизнес операции.

Индустриите, които са най-силно повлияни и революционизирани от иновативните предимства, които носят AI и LLM, са производството, здравеопазването, търговията, финансите, логистиката, веригата за доставки, транспорта, образованието и др. Те ще продължат да предоставят на организациите безценната възможност да предвиждат промени на пазара и в глобалното търсене на блага, стоки и услуги, като същевременно намаляват усилията, времето и разходите за това.

Кои технологии ще доминират през 2025?

2024-та беше годината на бързото навлизане на AI иновации, на бързото внедряване и експериментиране, както и на бързите трансформации и алтерации. 2025-та година ще е година за равносметка, претегляне на резултатите и ползите и оценяване на последствията, стойността и цената на трансформацията, предизвикана и водена от AI. Това ще е и годината на изготвяне на конкретни и ясни стратегии за степента на приемственост и внедряване на иновации и за преразглеждане на съществуващи бизнес модели и рамки за управление.

Без съмнение AI и GenAI ще продължат да имат огромно въздействие върху почти всички индустрии, бизнеси, стратегии и приоритети на компании. Това важи и за повечето свързани технологични области, включително производство, машинна обработка, роботика, вериги за доставки и устойчива енергия.

Квантовите изчисления, напредналата роботика, IoT, биотехнологиите, чистите технологии и нанотехнологиите също ще оформят бъдещето на бизнеса, разгръщайки огромни възможности за експоненциален растеж и невиждани досега полета за иновации.

Моята визия за топ 10 технологични тенденции за 2025 година, категоризирани по тематични направления, включва:

  1. AI/GenAI/разговорен AI;

  1. Квантови изчисления;

  1. Киберсигурност/пост-квантова криптография (PQC)/борба с дезинформацията;

  1. Облачни/хибридни/периферни изчисления;

  1. Напреднала/мултифункционална/AI роботика и RPA;

  1. Невро- и биотехнологии;

  1. AR/VR/MR/XR и цифрови близнаци;

  1. Устойчиви технологии и енергийноефективни изчисления;

  1. Блокчейн;

  1. Реконфигурируеми интелигентни повърхности (RIS)/Ambient invisible intelligence

Освен тях, напредъкът в нововъзникващите технологии като 6G и значителният прогрес в инфраструктурата за големи данни ще трансформират и предопределят бизнес операциите през 2025 г.

Близо ли е човечеството до AGI (Artificial general intelligence)? Носи ли подобна технология някакви рискове и как човечеството трябва да се подготви за нея?

Мненията по темата са разделени в световен мащаб. Много експерти считат, че още сме далече от постигане на Общ изкуствен интелект (AGI). Все още много въпроси и предизвикателства стоят по пътя на развитие на тази технология въпреки бързите темпове на растеж на изкуствения интелект.

И докато главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман твърди, че AGI ще бъде постигнат през 2025 г., аз по-скоро считам, че предстои дълъг път на развитие и осмисляне, преди достигането на тази фаза.

Въпросите, които стоят пред човечеството във връзка с Общия изкуствен интелект, са от ключово значение, ако считаме, че известното философско изказване на Рене Декарт „Мисля, следователно съм“ може да бъде отнесено и към не-живи организми.

Относно рисковете, разбира се, подобна технология носи такива, като се има предвид, че би могла да надмине човешкия интелект в по-голямата част от дейностите, днес присъщи за хората. Но, имайки предвид възможността за постигане на AGI в близко бъдеще, предпочитам да се въздържа от коментар за конкретните потенциални опасности, свързани с него, и как бихме могли да ги преодолеем, за да не му предоставям наготово идеи. Но една от главните стратегии за подготовка е разглеждането на възможните сценарии.

Ако трябва да погледнем в бъдещето, как си представяте света след 5-10 години? Ще продължи ли технологичната революция със същите темпове и до какво ще доведе?

След 5-10 години светът най-вероятно ще претърпи значителни трансформации в повечето области и сфери, които съществуват в момента - технологиите, структурите, икономиката, обществото и неговата организация, околната среда, както и вида на човешката дейност. Ще се появят множество нови области и сфери, нови индустрии и нови посоки на развитие на човека.

Разбира се, всяка подобна прогноза би била спекулация заради бързите темпове на развитие на всеки един аспект от нашето съществуване, както и непредвидимостта на резултатите от човешката дейност и развитието на човешкият талант и умения.

Някои експерти смятат, че технологичната революция ще се засили, но моето мнение по-скоро клони към прогнозата, че, имайки предвид цикличността на събитията и човешкото развитие в исторически план, е по-вероятно да се навлезе в фаза на инертен, или дори забавен прогрес и растеж. А резултатите от нея ще зависят в голяма степен от това как обществата се адаптират и как съумяват да регулират и използват тези технологии.

Елица Крумова е утвърден Global Thought Leader and B2B Tech Influencer in Emerging and Future Technologies, както и специалист в маркетинга за този сектор. Развива личната си марка в тази сфера - elitsakrumova.com, и предлага услуги като B2B инфлуенсър маркетинг, Thought Leadership, консултантство и анализи, писане на техническо съдържание, B2B маркетинг в социалните мрежи, създаване на авторско съдържание, участия в събития.

Тя е първата българка, която влиза в международни класации за Thought Leaders, B2B инфлуенсъри и такива в технологичната сфера. Носител е на множество награди, като Top 10 Tech Influencers in 2025, Women in Tech Community Award, Best Technology Influencer, Global Power Leader in Marketing & Communications, Best B2B Influencer Marketing Service of the Year, Most Innovative Tech Influencer & Marketing Expert, Personal Branding Top 100 Thought Leaders and Influencers, Best Thought Leadership Entrepreneur, Top 50 Brand Ambassadors. Два пъти е носител на наградата Жена на годината в областта на Интернет на нещата.

Елица Крумова е и сенатор, представляващ България на Световния инвестиционен форум на бизнес ангелите (WBAF), част от G20, и е отдадена на каузата да помага на бизнеса и обществеността да изследват и използват силата на нововъзникващите технологии.