Isomorphic Labs е стартъп за откриване на лекарства, собственост на Google и Alphabet, който е напът да достигне до един от най-големите си пробиви. Според основателя му Демис Хасабис първото лекарство, разработено с помощта на AI инструменти, ще влезе в клинични изпитвания до края на 2025 година.

„Работим върху онкологични, сърдечно-съдови заболявания, невродегенерации - всички основни области на заболяванията. Очакваме до края на годината да имаме първото си лекарство“, казва Хасабис в интервю за Financial Times по време на Световния икономически форум.

През октомври Хасабис спечели Нобеловата награда за химия заедно с колегите си Джон Джъмпър и биохимика Дейвид Бейкър. Той вярва, че AI може драстично да ускори процеса за създаване на лекарства.

„Обикновено да откриеш едно лекарство би отнело между пет и десет години. Имаме потенциала да ускорим този процес десетократно, което би било невероятна революция в здравеопазването“, добавя той.

Isomorphic Labs е създадена през 2021 г. като подразделение на Google DeepMind, като остава собственост на Alphabet. Потенциалът на стартъпа вече е привлякъл вниманието на водещи фармацевтични компании като Eli Lilly и Novartis, които се стремят да намалят разходите си и да увеличат ефективността на процеса за разработване на лекарства.

Екипът в момента работи по шест програми за разработка на медикаменти в партньорство с тези компании.

Хасабис, който е и главен изпълнителен директор на Google DeepMind, разкрива, че Google планира да пусне потребителска версия на AI асистента Project Astra още тази година.

Според него в близките три години ще бъдем свидетели на „милиарди AI агенти“, които ще преговарят помежду си от името на доставчици, както и на клиенти. Това, според Хасабис, ще изисква да се преразгледа концепцията за интернет пространството.

Въпреки обещанията за революция главният изпълнителен директор предупреждава, че има налични и доста рискове, свързани с AI. Той призовава за по-голяма координация и предпазливост сред водещите разработчици, като подчертава, че технологията може да бъде и заплаха за човечеството, ако излезе извън контрол или бъде използвана от злонамерени лица.

Целта на Google DeepMind остава създаването на AGI система, която да притежава всички когнитивни способности на човека. Според Хасабис, въпреки отзвука в социалните мрежи, подобен модел може би е на от пет до десет години разстояние.

„Ако нещо е възможно и има стойността да бъде създадено, то ще бъде“, казва той. „Достигнахме до повратна точка, от която няма връщане с AI. Затова трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме, че тази технология ще се интегрира в света по безопасен начин.“