Трети пациент получи мозъчен имплант от Neuralink
Компанията на Илон Мъск се надява да имплантира експерименталните устройства на още 20-30 души до края на годината
В мозъка на трети пациент е бил успешно имплантиран чип на Neuralink - компанията на Илон Мъск, работеща за свързване на нервната система с технологични устройства.
„Имаме трима души с Neuralink и всички действат добре“, заяви милиардерът в интервю, излъчвано на живо в социалната му платформа X.
След първия мозъчен имплант преди около година Мъск заяви, че компанията е усъвършенствала устройствата с повече електроди, по-голяма честотна лента и по-дълъг живот на батерията. Neuralink се надява да имплантира експерименталните устройства на още 20-30 души тази година, отбелязва Euronews.
Мъск не предостави подробности за последния пациент, но има актуализации за предишните.
Вторият реципиент - с увреждане на гръбначния мозък, е получил импланта миналото лято. Той е играл видеоигри с помощта на устройството и се е научил да използва софтуер за компютърно проектиране, за да създава триизмерни обекти.
Първият пациент, също парализиран след увреждане на гръбначния мозък, описва как имплантът му помага да играе видеоигри и шах.
Но докато разработките на Neuralink често привличат вниманието, много други компании и изследователски групи работят по подобни проекти, например за използване на мозъчно-компютърни интерфейси (BCI), за да помогнат на хора с амиотрофична латерална склероза (ALS) да общуват по-добре, допълва Euronews.
Ето какво знаем досега.
Кой работи по технологията за мозъчен интерфейс
Според американска база данни с проучвания в момента се провеждат над 45 изпитвания, включващи мозъчно-компютърни интерфейси. Усилията са насочени към подпомагане на лечението на мозъчни разстройства, преодоляване на травми и други приложения.
Много изследователски лаборатории вече са доказали, че хората могат точно да управляват компютърни курсори с помощта на BCI, казва Раджеш Рао, съдиректор на Центъра за невротехнологии към Вашингтонския университет в САЩ.
Той смята, че Neuralink може да бъде уникален в две отношения: операцията за имплантиране на устройството е първият случай, в който робот се използва за имплантиране на гъвкави нишки с електроди в човешки мозък за записване на нервна активност и управление на устройства. Тези нишки могат също така да записват от повече неврони, отколкото други интерфейси.
Въпреки това, предимствата на подхода на Neuralink все още не са доказани, а някои конкуренти са изпреварили компанията по други начини.
Компании като Synchron, Blackrock Neurotech и Onward Medical вече провеждат изпитвания на BCI върху хора, „използвайки или по-малко инвазивни методи, или по-универсални подходи“, които съчетават невронен запис със стимулация.
Във Франция стартъпът Inclusive Brains разработва свой неинвазивен мозъчно-компютърен интерфейс, който има за цел да подобри приобщаването на работното място и да подпомогне психическото и физическото здраве на хората.
Междувременно през 2023 г. парализиран мъж от Нидерландия възстанови способността си да ходи, след като изследователи от Франция и Швейцария използваха два импланта, за да възстановят комуникацията между мозъка и гръбначния му мозък.
Какви са ползите от BCI
Марко Баптиста, главен научен ръководител на базираната в САЩ фондация „Кристофър и Дана Рийв“, определя технологията BCI като „много вълнуваща“ с потенциални ползи за хората с парализа.
Чрез клинични изпитвания „ще можем да видим кой ще е печелившият подход“, каза той. „Малко е рано да знаем“.
Баптиста заяви, че фондацията му обикновено се опитва да подкрепя изследователски екипи финансово и с експертна помощ, въпреки че не е спонсорирала Neuralink.
„Трябва наистина да подкрепяме високорискови и високодоходни начинания. Това очевидно е такова. Не знаем колко сигурно ще бъде и доколко е осъществимо“.
Как се тества и регулира BCI
През 2023 г. Neuralink обяви, че е получила разрешение от регулаторните органи на САЩ да започне тестване на своето устройство върху хора.
Д-р Рита Редберг, кардиолог от Калифорнийския университет в Сан Франциско, която изучава високорискови устройства, заяви, че Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) обикновено участва във всички етапи на процеса на изследване на високорискови устройства - от набирането на пациенти до тестването и анализа на данните.
Тя посочи и друго ниво на защита: всички изследвания, в които участват хора, се нуждаят от институционален съвет за преглед (IRB), наричан още съвет за етичен преглед или независима комисия по етика. Сред членовете му трябва да има поне един неучен, както и човек, който не е свързан с институцията или организацията, формираща съвета.
Ролята на тези съвети „е да приемат, че има разумен риск и разумен шанс за полза и че пациентите са информирани за това, преди да се запишат“, казва Редберг.
На този етап все още не са налични технологии за BCI в търговската мрежа.