Нов доклад: През 2024 г. ЕС е генерирал повече енергия от слънцето, отколкото от въглища
Слънчевите панели са допринесли за 11% от електроенергията в ЕС, докато електроцентралите, използващи въглища, са добавили 10%
Европейският съюз е произвел повече електроенергия от слънчева светлина, отколкото от въглища през миналата година, сочи нов доклад, който анализаторите наричат „крайъгълен камък“ за прехода към чиста енергия.
Според данните на мозъчния тръст за климата Ember през 2024 г. слънчевите панели са генерирали 11% от електроенергията в ЕС, докато електроцентралите, използващи въглища, са добили 10%. Ролята на изкопаемите горива спада за пета поредна година и покрива 16% от електроенергийния микс.
„Въглищата са най-старият начин за производство на енергия, но и най-мръсният. Слънчевата енергия е изгряващата звезда“, казва пред Тhe Guardian Беатрис Петрович, съавтор на доклада.
Индустриализацията на Европа е била задвижвана от въглища, но този метод е изпомпал повече замърсявания на планетата, отколкото всеки друг енергиен източник. Изгарянето на въглища в електроенергийния сектор на ЕС достига своя връх през 2007 г. и оттогава е намаляло наполовина.
В същото време се наблюдава бум на чистите източници на енергия. Вятърната и слънчевата енергия са нараснали до 29% от производството на електроенергия в ЕС през 2024 г., докато водната и ядрената продължават да се възстановяват от най-ниските нива през 2022 г.
Докладът приписва възхода на слънчевата енергия на рекордното количество нови панели, въпреки че Европа е имала по-малко слънце в сравнение с предходната година.
„Добра новина е, че увеличаването на соларните инсталации всъщност води до намаляване на изгарянето на изкопаеми горива“, казва Джени Чейс, соларен анализатор в Bloomberg.
Докладът установява, че делът на въглищата е намалял в 16 от 17-те държави, които все още ги използват през 2024 г. В него се казва, че горивото е станало „маргинално или отсъстващо“ в повечето системи.
Германия и Полша, двете страни, които изгарят по-голямата част от въглищата в Европа, са сред тези, в които се наблюдава преминаване към по-чисти източници на енергия. Делът на въглищата в електроенергийната мрежа на Германия е спаднал със 17% на годишна база, а в Полша - с 8%.
Изкопаемите горива също продължават да отчитат „структурен спад“, като намаляват в 14 от 26-те държави, които използват такава енергия, се посочва в доклада.
Констатациите идват въпреки скромното увеличение на търсенето на електроенергия след две години на рязък спад, предизвикан от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. В отговор на това ЕС представи план за пестене на енергия, намиране на нови доставчици на изкопаеми горива и ускоряване на прехода към чиста енергия.
„Политиката и пазарите в Европа дадоха възможност на възобновяемите енергийни източници да намалят дела на въглищата и природния газ“, казва Грегъри Немет, изследовател в областта на енергетиката в Университета на Уисконсин-Медисън и съавтор на доклада на Междуправителствената експертна група по изменение на климата.
„Вятърната и слънчевата енергия се увеличават във всички големи икономики, но въглищата продължават да растат в Китай, а природният газ - в САЩ“, добавя той.
„Европа се възползва от всички предимства на възобновяемите енергийни източници по отношение на достъпността, сигурността и чистотата на въздуха.“
В доклада пише, че ЕС е напът да изпълни целта си за 400 GW инсталиран соларен капацитет до 2025 г. Докладът констатира, че през 2024 г. тя е достигнала 338 GW и ще бъде „в обсега“ на целта си за 2030 г. от 750 GW, ако запази сегашния темп на растеж.
Авторите на доклада призовават за инвестиции в батерии, интелигентни измервателни уреди и други форми на „чиста гъвкавост“, които могат да помогнат за предлагането на енергия от възобновяеми източници.