Европейските енергийни гиганти отвръщат на удара: „Електрификацията е абсолютно неудържима“
В нов указ, който беше широко очакван, президентът на САЩ временно преустанови сключването на договори за наем за офшорни и наземни вятърни проекти и спря проектите за вятърна енергия във външния континентален шелф
Гигантите в областта на възобновяемата енергия изглеждат сравнително оптимистично настроени към политиките на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Тръмп, който обеща нова „златна ера“ за Америка в инаугурационната си реч в понеделник, бързо взе на прицел нисковъглеродните енергийни инициативи.
В нов указ, който беше широко очакван, президентът на САЩ временно преустанови сключването на договори за наем за офшорни и наземни вятърни проекти и спря проектите за вятърна енергия във външния континентален шелф
„Ние няма да се занимаваме с вятърна енергия. Големите грозни вятърни мелници, те съсипват квартала ви“, каза Тръмп пред свои поддръжници в Capital One Area във Вашингтон в понеделник. Преди това той определи вятърните турбини като икономическо и екологично „бедствие“.
Мерките са част от много по-широка енергийна офанзива, целяща да „разгърне“ вече процъфтяващия добив на нефт и газ. Тя включва обявяване на извънредно положение в областта на енергетиката в страната, насърчаване на сондажите за изкопаеми горива в Аляска и подписване на изпълнителна заповед за оттегляне на САЩ от знаковото Парижко споразумение.
Джо Кезер, председател на надзорния съвет на Siemens Energy, един от най-големите играчи в областта на възобновяемите енергийни източници в света, изглежда невъзмутим от мащабната енергийна програма на Тръмп. Всъщност Кезер смята, че политиките са „лек плюс“ за германската група за енергийни технологии.
В сряда сутринта акциите на Siemens Energy скочиха с повече от 8%, достигайки нов 52-седмичен връх.
„Трябва да видим какво стои зад всички изпълнителни заповеди и политики. Засега смятам, че има много области, в които всъщност Siemens Energy печели много“, казва Кезер пред CNBC по време на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Ще има несигурност за секторите на нисковъглеродната енергия, като например сухоземната и морската вятърна енергия, посочва Каезер, добавяйки все пак, че е малко вероятно мерките на Тръмп да засегнат пряко Siemens. Това отчасти се дължи на факта, че приблизително 80% от пазара на вятърна енергия на компанията е в Европа.
„Много повече се притеснявам за европейските икономики и за това как ще се справят с една много силна нация, с много силна концепция. Може да ни харесва, а може и да не ни харесва, защото в нея има някои неща от националистически тип, но ако я погледнем от гледна точка на американския народ, по-добре е да започнем нещо да правим“, отбелязва той.
„Помислете за центровете за данни, изкуствения интелект, сега имаме чакане за големи газови турбини. Всъщност клиентите идват и казват: Хей, мога ли да направя резервация и ще ви платя за нея? Просто помислете за това. Това не се е случвало от много време.“
„Вярвам, че ерата на електрификацията току-що е започнала. Независимо дали става въпрос за газови турбини, вятър, слънце или нещо друго, ние имаме всичко и накрая клиентите решават. И едно нещо, което вярвам, че не бива да се подценява, Белият дом не купува много, но клиентът го прави“, добавя Кезер.
Много, много оптимизъм
Испанският гигант в областта на възобновяемата енергия Iberdrola също е оптимистично настроен по отношение на пътя към пълна електрификация, като определя прехода от изкопаеми горива като „абсолютно неудържим“.
„Виждаме, че вероятно се намираме в най-добрия момент за електрификация“, казва пред CNBC Игнасио Галан, изпълнителен председател на Iberdrola.
Галан цитира нарастващото глобално търсене на електрически центрове за данни, превозни средства с ниски емисии, както и приложения за охлаждане и отопление.
През ноември най-голямата испанска компания за комунални услуги заяви, че през следващите три години ще отпусне 27 млрд. евро за електропреносни мрежи, разширяване и укрепване на капацитета, тъй като в системата постъпва все повече енергия от възобновяеми източници, а промишлеността се електрифицира.
„Нашият бизнес в САЩ е предимно в тази област, която е мрежи ... и регулирането зависи от държавните органи, така че мисля, че това изобщо не е засегнато“, посочва Галан.
„В зависимост от законодателството ще правим повече или по-малко инвестиции в друга част от нашия бизнес“, добавя той, визирайки енергийната политика на Тръмп.
„Ние сме много, много оптимистично настроени по отношение на Съединените щати и бъдещето.“
Проблемите с вятърната енергия
Акциите на някои европейски енергийни гиганти паднаха малко след като Тръмп ги взе на прицел.
Датската компания Orsted, която наскоро обяви разходи за обезценка на проекти в САЩ в размер на около 1,7 млрд. долара, се понижи с 4,4% в сряда сутринта, разширявайки големите загуби от предходната сесия.
Бързоразвиващият се сектор на офшорната вятърна енергия преживя мъчителни времена през последните години, затруднен от нарастващите разходи, прекъсването на веригата за доставки и по-високите лихвени проценти.
Артьом Абрамов, ръководител на отдела за изследване на новите енергии в Rystad Energy, казва, че енергийната програма на Тръмп по същество означава, че вероятността за каквито и да било нови офшорни разработки в САЩ е спаднала до нула - поне засега.
„Понастоящем САЩ разполагат с около 2,4 гигавата (GW) офшорни вятърни разработки в напреднал етап, които са достигнали до окончателно инвестиционно решение и са в процес на изграждане, които е малко вероятно да бъдат засегнати от заповедта“, пише Абрамов в изследователски доклад, публикуван във вторник.
„Умерен риск на фона на неблагоприятния инвестиционен климат съществува за 10,5 GW проекти, които са получили необходимите разрешителни, но не са достигнали до инвестиционни решения“, добавя той.
„Останалите 25 GW проекти в ранен етап на развитие едва ли ще постигнат напредък при сегашната администрация“.