Svartsö е малък остров, част от Стокхолмския архипелаг. Наоколо са също Hjälmö и Gällnö. Последната буква в имената им, изписани върху табели на кейовете, означава „остров“. Спрелият по тези места кораб изглежда странно, защото на пръв поглед живот няма, особено през зимата. Но това впечатление лъже.

По една снежна пъртина на остров Svartsö се стига до тризвездния хотел Skärgårdshotell, от който се открива гледка към близкото езеро. Усещането е за зимна тишина и самота.

Стаята е обзаведена само с най-необходимото – легло, стол, нощно шкафче. Няма телевизор, нито пък друго устройство, което да разсейва посетителя. И това е направено с цел. Повечето хора идват тук, за да се наспят.

В епохата на „безмилостната свързаност“ идеята да пътуваш до някъде просто за да спиш пълноценно, става все по по-популярна. За предпочитане е хотелът да има „меню с възглавници“ и да предлага обучения с техники за по-лесно заспиване.

Швеция е известна предимно с оживени дестинации като Стокхолм и Гьотенберг, но тази страна има огромен потенциал що се отнася търсещите спокоен сън туристи, пише BBC.

„Лесният достъп до природа и спокойствие наред с дългите нощи, ниски температури и фокус върху почивката, правят Швеция идеалното място за този тип туризъм“, казва Кристиан Бенедикт, учен и изследовател на съня в университета в Упсала. Той посочва още:

„Технологиите влияят значително върху съня ни, а повечето време сред природата подобрява психичното здраве и съня“.

Стокхолмиският архипелаг е известен с изключителната си природа. Съставен от над 30 хил. острова, голяма част от които – необитаеми. Svartsö е един от по-големите, но има само 65 постоянни жители. До там се стига за два часа с ферибот от Стокхолм. През лятото е популярна дестинация за разходки, плуване, каране на колело или каяк.

През зимата обаче Skärgårdshotell е единственото работещо място за настаняване. Намира се в гориста местност, която носи усещането за тишина и спокойствие. През зимата там няма какво да се прави освен да се разхождаш, да четеш и да разглеждаш наоколо. Името Svartsö означава буквално „Черният остров“ заради тъмните гранитни скали. Но заради липсата на ярко градско осветление и небето над него е черно през нощта. В тази част на света черното се свързва с депресия заради дългите нощи. Тук и за обикновената разходка е нужен фенер.

Тази тъмнина е в ярка противоположност на обичайното ежедневие в Швеция. И някогашните легенди за страшни същества в тъмното, които са пречели на хората да спят, сега са заменени от светещи екрани.

„Швеция е една от най-дигитализираните страни в Европа. Нашият интерес към съня и по-специално към липсата му е свързан с въздействието на технологиите. Опитваме се да противодействаме с различни мерки – имаме тъмни стаи, зони, в които телефоните са забранени. Ако клиентите ни не спят, страда и тяхното здраве, и нашият бизнес“, казва Тереза Седеркрутц, търговски директор на хотелската верига Scandic Hotels Group.

Не само хотелите в Швеция се ориентират към модата с туризма за сън. Лондонският Cadogan има специална програма, разработена от хипнотерапевта и експерт по съня Малминдър Гил. Mandarin Oriental в Женева предлага тридневен пакет, по време на който клиентите получават индивидуални програми за сън. В тайландския комплекс Civa-Som Hua Hin се предлага всичко от диета през упражения до индивидуална програма.

„Клиентите идват при нас и казват, че са изтощени. Често причината за това е безсъние. Когато им предлагаме почивки, се опитваме да включим елементи от местните програми за лечение на безсъние. В страни като Тайланд и Шри Ланка има медитация. В Индия използват билки, в Италия – разходки с екскурзовод сред лозя“, казва Стела Фоти, основател на туристическата агенция Wellbeing Escapes.

В Швеция обаче се разчита най-вече на контакта с природата, казва Джени Уокър, основател на компанията Walkers Naturturer, която организира походи в Швеция.

„През зимата пейзажът е пустинен – няма растителност, брезите и боровете се огъват под напора на ветровете. След преход през каменисти полета може да стигнете до някое пристанище, където да видите тюлени“, разказва Уокър.

Ако обичайно програмите за подобряване на съня се фокусират върху релакс преди заспиване, шведският подход е по-различен. Там се залага на дейности като преходи, каяк и др. като идеята е фокусът върху заспиването да започне още със събуждането сутрин. На Svartsö има 18-километров маршрут за преходи, който обикаля голяма част от острова. Човек е ангажиран през целия ден, а вечер няма какво да прави освен да се храни, да поседи пред камината и да си легне.

Целта е в крайна сметка да се постигне дълготраен ефект. И човек да успее да промени навиците си, за да може да спи пълноценно и в ежедневието си.