ЕС: Изборите в Беларус са посегателство срещу демокрацията
Във вота се включиха четирима „опозиционни” кандидати, но всички те са лоялни към Лукашенко, който спечели с 87,6% от гласовете
Дългогодишният беларуски диктатор Александър Лукашенко спечели президентските избори в Беларус в неделя с 87,6% от гласовете, според официалното проучване на екзитпола. С това той започва седмия си мандат начело на източноевропейската държава.
Четирима опозиционни кандидати се явиха на изборите, но всички бяха лоялни към Лукашенко, който ръководи страната повече от 30 години.
„Няма алтернатива на Александър Лукашенко като лидер на нашата страна“, заяви един от псевдоконкурентите, лидерът на Комунистическата партия Сергей Сиранков, пред BBC преди гласуването. „Така че ние участваме в изборите с екипа на президента.“
Нито ЕС, нито Великобритания, нито САЩ признават правителството на Лукашенко за легитимно. Фалшифицираните президентски избори през 2020 г. разпалиха масови протести, които почти доведоха до падането на диктатора преди бруталните репресии за потискане на протестиращите и опонентите, подкрепени от руския президент Владимир Путин, да наложат отново статуквото.
„Лукашенко се е вкопчил във властта в продължение на 30 години. Утре той ще се назначи отново на поредните фалшиви избори“, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас в навечерието на гласуването на Х. “Това е грубо посегателство срещу демокрацията. Лукашенко няма никаква легитимност“.
Вътре в Беларус обществената реакция на резултатите беше приглушена, далеч от тази през 2020 г., когато стотици хиляди излязоха по улиците в знак на протест срещу управлението на Лукашенко.
Арт Баленок, беларуски активист, живеещ в Австрия, обяснява това с репресиите, с които се сблъскаха много хора след вълненията през 2020 г.
„Цялата съпротивата срещу Лукашенко беше потисната, репресирана толкова силно, че да се направи нещо отвътре в страната в момента не е възможно“, казва той пред POLITICO.
От предишната изборна победа на Лукашенко досега повече от половин милион души са напуснали страната.
„Ако излезете и започнете да протестирате, ще ви вкарат в затвора“, добавя Баленок. „Може би някой ден ще ви пуснат. Може би не“.
Опозиционният лидер на Беларус в изгнание Светлана Цихановска протестира срещу изборите от полската столица Варшава в неделя.
„Днес ние марширувахме за свободата във Варшава - единни и непоколебими, почитайки нашите герои, които дадоха живота си за свободата“, написа тя в X, заедно със снимки от демонстрациите. „Заедно ние сме неудържими. Като беларуси ние никога няма да загубим надежда. Ще си върнем страната и ще се завърнем у дома по-силни от всякога.“
Но Алеш Алахнович, икономически съветник на Цихановска, казва, че настроението в самата Беларус е мрачно.
„Хората усещат, че рисковете при протест се увеличават, докато ползите намаляват. Те не смятат, че точно сега техните гласове или действия могат да променят нещо“, посочва той. „Лукашенко и неговите сили, те могат да убиват хора, да арестуват хора, да затварят предприятия на хора, които са нелоялни, и всичко останало“.
Докато гласуваше, Лукашенко заяви пред репортери, че някои от политическите му опоненти са „избрали“ да отидат в затвора или в изгнание. Макар че в Беларус на никого не се пречи да се изказва, затворът е „за хора, които са си отворили устата твърде широко, да го кажем направо, за тези, които са нарушили закона“, добави той, цитиран от Reuters.
През изминалата година диктаторът освободи повече от 250 души, включително американски затворник в деня на изборите, но отрече това да е опит за подобряване на отношенията със Запада.
„Не ми пука за Запада“, каза той и добави, че Беларус е готова да разговаря с ЕС, но не и да „се прекланя пред вас или да пълзи на колене“.
Европейският парламент също осъди изборите в Беларус като „фалшиви“. В резолюция, приета миналата седмица, ЕС беше призован да откаже да признае очакваната победа на Лукашенко.