Google, която вече е изправена пред безпрецедентна регулаторна атака, се стреми да формира общественото възприятие и политики за изкуствения интелект преди глобалната вълна от регулации на технологията.

Ключов приоритет, посочва ръководител на компанията пред Reuters, е изграждането на образователни програми за обучение на работната сила по въпросите на AI.

„Запознаването на повече хора и организации, включително правителства, с изкуствения интелект и използването на неговите инструменти, води до по-добра политика по отношение на технологията и открива нови възможности - това е благоприятен цикъл“, казва Кент Уокър, президент по глобалните въпроси на Alphabet.

Докато Google се надпреварва да надмине конкурентите си в областта на големите технологии, включително подкрепяната от Microsoft OpenAI и Meta, тя има предвид и тежкия регулаторен контрол, с който се сблъсква в съществуващите си бизнеси в областта на рекламата и търсенето.

В Европейския съюз Google предложи да продаде част от бизнеса си с рекламни технологии, за да успокои регулаторните органи. В САЩ Министерството на правосъдието се опитва да наложи принудителна продажба на уеб браузъра Chrome - макар че този курс може да се промени при управлението на президента Доналд Тръмп.

Междувременно правителствата в световен мащаб изготвят нови регулации по въпроси, които биха могли да бъдат изострени от AI, като авторското право и защитата на личните данни. Законът на ЕС, известен като AI Act, който има за цел да оцени риска и да изисква разкриване на информация от системите с AI с общо предназначение, получи отпор от технологичните гиганти. Причината - те могат да се окажат под прицела на многомилиардни глоби.

Министерството на правосъдието на САЩ също се опита да ограничи напредъка на Google в областта на изкуствения интелект като средство за защита по федерално дело, което установи, че бизнесът на компания с търсене в интернет е незаконен монопол.

Сега ръководителите на Google виждат възможност да оформят разказа около технология, която подхранва възникващите страхове от масова загуба на работни места. Главният изпълнителен директор Сундар Пичай обяви през септември инвестиционен фонд на стойност 120 млн. долара за изграждане на образователни програми за AI. Заместниците му, включително Уокър и Рут Порат, президент и главен инвестиционен директор, все по-често пътуват по света, за да обсъждат с правителствата препоръки за политики.

„Има много плюсове по отношение на подпомагането на хората, които може да бъдат засегнати от развитието на технологията. Искаме да се съсредоточим върху това“, казва Уокър.

Усилията включват разширяване на „Grow with Google“ - комбинирана онлайн и присъствена програма, която предоставя инструменти за обучение на бизнеса и работниците на умения като анализ на данни или ИТ поддръжка. Тя има за цел да разшири перспективите им за кариера в технически области.

През декември компанията съобщи, че 1 милион души са получили сертификат за програмата. Освен това тя постоянно добавя нови специализирани курсове, свързани с изкуствения интелект, като например такъв, предназначен за учители, обяснява ръководителят на програмата Лиза Гевелбер.

Според Уокър само курсовете не са достатъчни за подготовката на работниците.

„Това, което наистина има значение, е да има някаква цел, за която хората работят, като например удостоверение, което могат да използват, за да кандидатстват за работа“, посочва той.

Google иска да увеличи експериментите в областта на публично-частните партньорства. Водещият пример досега, според него, е програмата „Skilled Trades and Readiness“, в която компанията си партнира с обществени училища, за да обучава учениците за потенциални работни места при изграждането на центрове за данни. В нея е включен и раздел за изкуствен интелект.

В дългосрочен план Уокър заявява, че очаква малка част от съществуващите работни места да бъдат изцяло изместени от изкуствения интелект, като се позова на няколко проучвания, поръчани от Google, Goldman Sachs и McKinsey. Те показват, че AI ще бъде включен в повечето работни места в някаква степен.

Като част от усилията на технологичния гигант да се подготви за тази промяна, той наема икономиста Дейвид Аутор като външен сътрудник, за да проучи въздействието на AI върху работната сила. Според него AI може да се използва за създаване на по-завладяващи програми за обучение, подобни на самолетните симулатори.

„Историята на преквалификацията на възрастни не е особено славна“, казва той. „Възрастните не искат да се връщат в клас. Обучението в класната стая няма да бъде решение за много от случаите на преквалификация“.