Хиляди граждани излязоха по улиците на Валенсия в събота, за да поискат оставката на регионалния президент Карлос Масон и на неговото правителство заради начина, по който реагираха на опустошителните наводнения, отнели живота на стотици хора.

Протестът беше организиран от над 200 граждански, социални и синдикални организации в региона и се проведе за четвърти път, припомня Euronews.

Макар и по-малък от предишните три протеста, според официални данни шествието е събрало около 25 000 души.

Карлос Масон е подложен на огромен натиск, след като администрацията му не успя да изпрати предупреждения за наводнения на мобилните телефони на гражданите часове след началото на наводненията през октомври миналата година.

Политикът от консервативната Народна партия е критикуван и за това, което хората възприемат като бавна и хаотична реакция на природното бедствие.

Хиляди доброволци бяха първите, които пристигнаха в много от най-тежко засегнатите райони в покрайнините на Валенсия. Дни бяха необходими, за да се мобилизират полицейски подкрепления и войници, които регионалното правителство помоли централните власти да изпратят.

Жителите на града са изправени пред дълъг и скъпоструващ процес на възстановяване, като казват, че правителството също се е забавило с предоставянето на помощта.

Карлос Масон защити поведението си в кризата, като заяви, че мащабът е бил непредвидим и администрацията му не е получила достатъчно предупреждения от централните власти.

При наводненията загинаха 224 души. Хиляди други загубиха домовете си.