Възобновяемата енергия в Япония ще получи сеизмична промяна чрез перовскитните слънчеви клетки (PSC) - най-новата разработка, която ще промени начина, по който се гледа на соларната енергия. Леки, гъвкави и приспособими, те ще осигурят по-жизнеспособно средство за производство на енергия в рамките на един град, в отговор на недостига на земя и проблемите на устойчивото развитие.

Дръзка стратегия

В момента Япония използва конкурентните си предимства, за да поведе останалата част от света в новата  ера на възобновяемата енергия. Съгласно преразгледания си енергиен план Министерството на промишлеността на страната вече дава приоритет на PSC в раздел 0 на своя план, в който Япония има за цел да разработи секции, базирани на тази технология, генериращи 20 гигавата електроенергия до фискалната 2040 г. Това е еквивалент на 20 ядрени реактора.

Стратегията е разработена така, че да бъде в тясно съответствие с ангажимента на страната за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. В центъра на тази стратегия е позицията на Япония като втория по големина производител на йод в света - необходима съставка в производството на перовскитни слънчеви клетки.

Това ще позволи създаването на независима верига за доставки на територията на страната, което ще ѝ даде възможност да подобри икономическата си сигурност, да намали зависимостта си от чуждестранен внос и да осигури перспективно развитие за националните си индустрии.

Някога Япония беше световен лидер в производството на соларни панели, но делът ѝ спадна до под 1% заради субсидираната конкуренция от страна на китайските производители. Въпреки това Токио може да твърди, че отново е в по-силна позиция благодарение на технологията PSC. Подкрепяна от правителството, Sekisui Chemical Co. в момента разработва усъвършенствани PSC модули за бъдещото им приложение на широк пазар през 2030 г.

Промяна на играта в областта на слънчевата енергия

PSC клетките могат напълно да предефинират как и къде може да се събира слънчева енергия. Традиционните панели, базирани на силиций, са доста непрактични в гъсто населени страни като Япония, когато само големи пространства могат да ги поберат.

Благодарение на високата адаптивност и лекота, огъваемост и гъвкавост при производството, PSC лесно се интегрират в градската среда. Те могат да се монтират на стените на сградите и прозорците, на покривите на автомобилите и на уличните лампи, което позволява тези повърхности да се използват за събиране на енергия.

Това изобретение решава проблема с ограниченото пространство в Япония, за да се генерира максимално количество енергия в градските райони. Гъвкавостта на PSC ще позволи също така инсталирането на хибридни системи - вятърни и слънчеви енергийни платформи, което допълнително ще подобри ефективността на възобновяемата енергия.

Все още обаче съществуват пречки. Ограничението на дълготрайността и високата първоначална цена са две от сериозните предизвикателства пред PSC днес. Но технологията се подобрява непрекъснато.

Соларната революция в Япония

След ядрената катастрофа в Япония през март 2011 г. слънчевата енергетика започва да се развива бързо. Днес производството на електроенергия от соларни източници съставлява почти 10% от общото производство на енергия в страната. През 2014 г. този дял е бил едва 1,9%.

Настоящият енергиен план на страната има за цел още повече да увеличи този дял до 36-38% от потреблението да е от възобновяеми енергийни източници до 2030 г. PSC технологията се очаква да изиграе голяма роля за тази трансформация.

С технологията PSC Япония поема сериозен ангажимент към устойчивото развитие. Като използва възобновяемите си природни ресурси и насърчава иновациите, тя се позиционира като една от водещите нации в света в областта на възобновяемата енергия.