Китайският модел на изкуствен интелект DeepSeek R1 завладя света през последните седмици, след като показа възможностите си, а неговият разработчик обяви, че той е изграден с много по-малко инвестиции от ChatGPT на OpenAI. Въпреки това, твърдят от DeepSeek, той е равностоен на американския си конкурент. И това развитие дойде въпреки ограниченията на САЩ за достъп на Китай до усъвършенстваните полупроводници, необходими за разработването на технологията.

Сега китайският бизнес се е заел допълнително да подкрепи своя нов шампион в глобалната надпревара.

CNBC съобщава, че осем автомобилни производители, включително BYD, най-малко девет финансови компании, три държавни телекомуникационни оператора и производителят на смартфони Honor са сред многото, които са започнали интеграцията на DeepSeek R1. В същото време операторите на изчислителни облаци Alibaba, Huawei, Tencent и Baidu вече предлагат на клиентите си достъп до хитовия AI  модел.

„Това е безпрецедентно“, казва Вей Сун, главен анализатор на изкуствен интелект в Counterpoint Research, визирайки скоростта на приемане, мащаба на бизнес интеграцията и обхванатите специфични индустрии. „Когато имаме всичко това, знаем, че то оказва голямо социално и икономическо въздействие“.

Оптимизмът по отношение на изкуствения интелект се разпространи и върху китайските акции. От UBS съобщиха в сряда, че тези от тях, свързани с изкуствения интелект, са поскъпнали с 15% от началото на годината, което е с 9% повече от по-широкия индекс MSCI China.

Важен фактор за широкия интерес е времето. DeepSeek пусна най-новия си модел R1 на 20 януари, а новината за неговите възможности за разсъждение на ниска цена предизвика глобална разпродажба на технологични акции на 27 януари - точно когато милиони градски работници в Китай се връщаха в родните си градове, за да отпразнуват осемдневния празник Лунна нова година.

„В резултат на това развитите много части на Китай, които преди това бяха далеч от темата, бяха привлечени към нея. Доскоро тя доминираше единствено в най-големите китайски градове“, казва Уенхао Джан, главен изпълнителен директор на базираната в Пекин консултантска компания за потребителски маркетинг Doodod. „Това е сериозно разширяване на пазара. Това ще даде тласък на развитието на цялата екосистема“.

Местно внедряване с отворен код

Друг привлекателен фактор за китайския бизнес е, че моделите на DeepSeek са с отворен код, което позволява на физически лица и компании да ги изтеглят и персонализират. DeepSeek също така има драстично по-ниски цени за приложения, които искат да използват нейната технология, в сравнение с тези на OpenAI.

„DeepSeek промени схващането, че моделите на изкуствен интелект принадлежат само на големи компании и имат високи разходи за внедряване“, казва Джеймс Тонг, главен изпълнителен директор на Movitech, компания за корпоративен софтуер.

„Ценовата достъпност на DeepSeek оказва натиск върху по-скъпите модели на изкуствен интелект да намалят цените си, което позволява на повече предприятия да възприемат технологията“, добавя Чим Лий, старши анализатор за Азия в Economist Intelligence Unit.

По думите му моделите с отворен код позволяват на финансовите, банковите и здравните предприятия, които са обект на строги правила за защита на данните в Китай, да разработват приложения за изкуствен интелект на локално ниво.

„Все още е много рано да се посочат конкретни бизнес приложения, но основният извод е, че DeepSeek ще ускори приемането на AI“, добавя Лий.

Пекин също увеличава подкрепата си. Националната мрежа за суперкомпютри на Китай обяви във вторник, че отговарящите на условията компании и физически лица могат да получат три безплатни месеца достъп до DeepSeek, заедно със субсидирана изчислителна мощност.

Мрежата е подобна на подкрепения от Тръмп проект Stargate на OpenAI в САЩ. Нейната цел е да подкрепи изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект - с потенциал за „още по-бързо мащабиране“, обяснява Уинстън Ма, доцент в Юридическия факултет на Нюйоркския университет. Той е автор и на книгата „Цифровата война: как технологичната мощ на Китай определя бъдещето на AI, блокчейн и киберпространството“.

Не само DeepSeek

Бързането за изпробване на DeepSeek не означава, че стартъпът ще бъде единственият доставчик на AI за китайските компании. Разработчиците в САЩ и Китай редовно пускат нови модели.

Movitech например също така използва модела Qwen AI на Alibaba.

„HangHang AI, която е инвестирала няколкостотин милиона юана за разработване на решения за AI за компании от 20 индустрии, използва редица модели“, казва партньорът и главен оперативен директор Шу Вейбинг. „Много хора първо използваха Baidu, след това разбраха, че не е толкова добър, колкото Kimi, след това той не беше толкова добър, колкото Doubao на ByteDance, който също намали цените. Сега е ред на DeepSeek“.

Шу прогнозира, че малките предприятия и компаниите, които интегрират AI с хардуер, ще извлекат повече ползи, отколкото големите, насочени към потребителите интернет платформи. Според него тяхната работа по AI досега е била съсредоточена по-скоро върху повишаване на ефективността, отколкото върху създаването на нови потребителски услуги.

Въпреки спадащите цени на моделите с изкуствен интелект, „малките и средните предприятия може би все още са в период на изчакване“ заради сравнително високите разходи за пълно внедряване, включително изчислителна мощност и персонализация“, казва пред CNBC Майк Фанг, старши директор анализатор в Gartner.

Консултантската компания прогнозира, че до 2027 г. средната цена за достъп до генеративен модел на AI ще бъде по-малко от 1% от това, което струва сега - и че до 2029 г. 60% от китайските предприятия ще са включили AI в основните си продукти и услуги, формирайки основните двигатели на растежа на приходите.