Демис Хасабис: Deepseek разтърси AI индустрията, но без иновативен пробив
Ръководителят на Google DeepMind признава инженерното постижение на китайската компания, но подчертава, че моделът ѝ не предлага иновация, а само оптимизация на съществуващи технологии
![Демис Хасабис: Deepseek разтърси AI индустрията, но без иновативен пробив](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/22012025/15e6fbb3-583a-4065-bd22-121be6d25514.jpg?operations=crop(0:268:5793:3526)&format=webp)
AI моделът на китайската компания Deepseek е „вероятно най-доброто“, което Китай може да предложи, казва главният изпълнителен директор на Google DeepMind, Демис Хасабис.
Той обаче подчертава, че проектът изобщо не е иновативен научен пробив.
Миналия месец Deepseek публикува изследователски доклад, който разтърси глобалните пазари и инвеститорите. Компанията твърди, че е обучила своя AI модел при значително по-ниска цена в сравнение с водещите разработчици в сектора и е използвала по-малко напреднали чипове на Nvidia.
Новината предизвика агресивни разпродажби на акции и разпали дебат дали големите технологични компании не харчат прекалено много за AI инфраструктура.
Въпреки че Хасабис определя модела на Deepseek като „впечатляващо постижение“, той пояснява, че от технологична гледна точка разработката не носи невиждана досега иновация.
„Въпреки цялата шумотевица, липсва иновативен научен пробив. Използват се познатите вече техники на изкуствения интелект“, казва той пред CNBC по време на събитие, организирано от Google в Париж, преди срещата на върха AI Action Summit.
Според Хасабис успехът на Deepseek показва, че китайската компания притежава „изключително добри инженерни умения“, а моделът ѝ „променя ситуацията на геополитическо ниво“.
Той обаче подчертава, че новите Gemini 2.0 Flash модели, които Google пуска тази седмица, са доста по-ефективни от този на Deepseek.
Освен това, редица експерти поставят под съмнение твърденията на китайската компания относно ниската цена на разработката и използваните чипове, като смятат, че реалните разходи са значително по-високи.
AGI може би е само на пет години разстояние
В индустрията от години се водят дебати кога ще дойде ерата на изкуствения общ интелект (AGI) - система, която надминава човешките когнитивни способности.
Според Хасабис AGI вече е на хоризонта.
„Може би сме само на пет години разстояние от система, която ще промени всичко“, посочва той, определяйки AGI като „система, която притежава всички когнитивни способности на човека“.
Той подчертава, че обществото трябва да се подготви за последиците, като се стреми да извлече ползи, но също така да управлява потенциалните рискове.
Коментарите на Хасабис съвпадат с тези на други водещи фигури в сектора. Сам Алтман, главният изпълнителен директор на OpenAI, наскоро заяви, че може би вече знае как да изгради AGI модел.
Въпреки оптимистичното настроение, мнозина в индустрията предупреждават за сериозните рискове, свързани с изкуствения общ интелект.
Един от основните страхове е, че човечеството може да загуби контрол над създадените от него системи - тревога, споделяна от водещи AI учени като Макс Тегмарк и Йошуа Бенжио.