Европейският съюз не планира да включи таван на цените на природния газ в предстоящата си стратегия за намаляване на цените на енергията, съобщава служител на Европейската комисия пред POLITICO. По този начин той опровергава слуховете, че изпълнителният орган на ЕС се е насочил към тази мярка.

Предложение за ограничаване на цената на вноса на газ „не се предвижда“ в предстоящите по-късно този месец планове на ЕС за екологична промишленост, заявява източникът на изданието.

Новината идва, след като европейските търговци на енергия и компаниите за изкопаеми горива алармираха, че Брюксел може да се върне към извънредната мярка за цената на газа. Във вторник 11 браншови групи - сред които Energy Traders Europe, Eurogas и Международната асоциация на производителите на нефт и газ - изпратиха писмо до ръководителя на Комисията Урсула фон дер Лайен. В него те изразяват „силната си загриженост“ във връзка с подобен ход.

Според тях това би имало „далечни негативни последици за стабилността на европейските енергийни пазари и сигурността на доставките на целия континент“. Организациите твърдят, че това ще подкопае доверието в Европа като клиент на газ и ще измести търговията извън блока.

Столиците на ЕС за пръв път се споразумяха за ограничението, което теоретично определя таван на вноса на газ, през 2022 г. Тогава цените на енергията се покачиха до рекордни стойности след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Но мярката, чийто срок изтече по-рано този месец, така и не беше активирана, тъй като те така и не достигнаха необходимия праг.

Обсъждането на възобновяването на горната граница идва в момент, когато Брюксел се подготвя да представи на 26 февруари голяма стратегия за спасяване на изпитващите затруднения въглеродни индустрии на блока, наречена Clean Industrial Deal. Част от нея ще включва нов „план за действие за достъпна енергия“, в който ще се определят мерки за намаляване на цените на електроенергията.

Енергийните компании се опасяват, че сред тези мерки ще бъде и ограничаването на цените на газа. Двама представители на индустрията, запознати с въпроса, заявяват, че кабинетът на ръководителката на отдела по екология в ЕС Тереза Рибера е искал да го включи в плана. Рибера, бивш министър на енергетиката в Испания, беше гласовит поддръжник на предложението за ограничаване на цените през 2022 г.

След като цените на газа отново скочиха, този разговор придобива нова актуалност. Търсенето се е увеличило на фона на застудяването, а наскоро Европа загуби и руските доставки, които идваха през Украйна. Тази седмица фючърсите на ЕС за газ се повишиха до 58 евро за мегаватчас (MWh) - най-високото им ниво от две години насам.

Възобновяването на мярката обаче ще отвори отново политически токсичен дебат. Предишните разговори бяха съпроводени с месеци на борба между държави с предимно свободен пазар като Нидерландия, Германия и Дания, които лобираха усилено срещу предложението, и по-държавнически настроените страни - Гърция, Испания и Полша.

„По-разумно би било Комисията да разгледа перспективите на газовия пазар, вместо да се придържа към кризисните мерки от 2022 г.“, казва дипломат от ЕС пред POLITICO.

Дебатът предизвиква загриженост и от страна на държави, които преди това са подкрепяли мярката.

„Ако механизмът бъде малко пренастроен, може да има полза - но с огромен риск, че доставчиците на втечнен природен газ просто ще изпращат доставките си в Азия“, казва втори дипломат от ЕС.

Новият ценови таван би повдигнал и трудни правни въпроси. Предишната мярка беше приета като ограничено във времето, извънредно законодателство, когато цените на едро на природния газ скочиха до над 340 евро за MWh през август 2022 г. Предприемането на подобен подход сега би било юридически трудно, казва трети представител на ЕС, тъй като „вече не сме в криза“, което означава, че „ще трябва внимателно да анализираме възможностите“.