Най-близките съюзници на Украйна предупредиха Европейския съюз да не отваря руските газопроводи като част от потенциално мирно споразумение.

Eдна от балтийските държави определи тази перспектива като „по никакъв начин добро решение“, съобщава CNBC.

Това се случва малко след като Financial Times съобщи, че в Брюксел обмислят дали да възстановят газовите потоци от Русия като част от споразумение за прекратяване на продължаващата война в Украйна.

В доклада, който беше публикуван на 30 януари и се позоваваше на анонимни източници, запознати с дискусиите, се казва, че идеята е била одобрена от някои дипломати като начин за намаляване на регионалните енергийни разходи.

Естония, член на НАТО, която има обща граница с Русия от 294 км, е сред страните, които призовават 27-членния блок да не отваря отново руските газопроводи.

Източноевропейската страна заяви, че ЕС не трябва да допуска да стане зависим от руската енергия като част от мирно споразумение за Украйна и отбеляза, че това би било несъвместимо с целта за постепенно прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г.

„В историята сме виждали как Русия използва енергията като оръжие. Тя неведнъж го е демонстрирала - и затова връщането назад в никакъв случай не е добро решение“, заяви Кадри Елиас-Хиндоала, директор на „Санкции и стратегически стоки“ в естонското МВнР.

„Нашата позиция е много ясна: трябва да увеличим максимално санкциите и да ограничим енергийния внос на Русия, доколкото е възможно“, допълва дипломатът.

Външните министерства на Русия и Украйна не отговориха на искането за коментар от CNBC.

От своя страна ЕК заяви, че „не прави никакви връзки“ между възобновяването на доставките на руски газ и мирните преговори с Украйна.

„Когато и да водим такива преговори, когато този момент настъпи, те ще бъдат с Украйна и ние не потвърждаваме никакви връзки, съобщени в статията, за транзита на газ и каквито и да било мирни преговори“, заяви говорителят на ЕС Паула Пиньо на брифинг пред медии.

Планът на ЕС остава да се придържа към постепенното спиране на руския газ. В края на миналата година Блокът прие 15-ия пакет санкции срещу Русия, като се стреми да отслаби още нейния военен и промишлен потенциал.

„Една от най-лошите идеи в историята“

Литва заяви, че прекратяването на сраженията трябва да стане с пълното участие на Украйна.

Президентът Володимир Зеленски подчерта това послание в интервю за The Associated Press по-рано този месец, като предупреди, че би било „много опасно“ Киев да бъде изключен от разговорите между САЩ и Русия как да се сложи край на войната.

По време на виртуална изява на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на 23 януари, че би искал да се срещне с руския си колега Владимир Путин „скоро“, за да намерят начин да сложат край на войната.

Бившият външен министър на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви, че перспективата за мир чрез зависимост от руския газ е „очевидно една от най-лошите идеи в историята на света“.

„Предложението да се възстанови тази катастрофална политика не е нищо друго освен плюене върху гробовете на невинните ѝ жертви“, заяви Ландсбергис в публикация в социалните мрежи на 30 януари.

Дори в случай на край на войната в Украйна президентът на Литва Гитанас Науседа предупреди, че географското положение на страната му може да я направи уязвима за по-широк конфликт. Държавата с население от 2,8 млн. души граничи с Калининград на запад и със съюзника на Москва Беларус на изток.

Промяна в доставките

В началото на 2025 г. износът на руски газ за Европа през Украйна беше спрян, което сложи край на десетилетното господство на Москва на енергийните пазари в региона.

Зеленски заяви, че краят на транзита на руски газ през страната му за Европа представлява „едно от най-големите поражения на Москва“ и призова САЩ да доставят повече газ за региона.

Междувременно Русия предупреди, че страните от ЕС вероятно ще пострадат най-много от промяната в доставките. Москва все още може да изпраща газ по газопровода „Турски поток“, свързващ Русия с Унгария, Сърбия и Турция.

Полша, верен съюзник на Украйна и друга държава, която има обща граница с Калининград, също призова страните от ЕС да не възобновяват руските газови потоци.

„Мога само да се надявам, че европейските лидери ще си вземат поука от руската агресия срещу Украйна и ще решат никога да не се възстановява доставянето по този газопровод“, заяви полският президент Анджей Дуда в интервю за BBC миналия месец. Коментарите му се отнасяха за „Северен поток 1“, който свързва Русия и Северна Германия през Балтийско море, припомня CNBC.