Arm планира да пусне свой собствен чип тази година, след като привлече Meta като един от първите си клиенти, което е радикална промяна в бизнес модела на групата, притежавана от SoftBank, която лицензира своите чертежи на компании като Apple и Nvidia.

Според Financial Times плановете на базираната в Обединеното кралство група, Рене Хаас, главен изпълнителен директор на Arm, ще представи първия чип, който е произведен от нея, още това лято.

Преминаването от проектиране на основните градивни елементи на чипа към производство на собствен цялостен процесор може също така да наруши баланса на силите в 700-милиардната полупроводникова индустрия, поставяйки Arm в конкуренция с някои от най-големите си клиенти. Акциите на компанията скочиха с повече от 6 %, след като FT съобщи за плановете.

Основателят на SoftBank Масайоши Сон постави Arm в центъра на плановете си за изграждане на огромна инфраструктурна мрежа за изкуствен интелект. Пускането на чип се счита само за една стъпка от по-големите му планове за навлизане в производството, казват източници на FT.

Миналия месец Сон представи инициативата си Stargate, в рамките на която той и OpenAI планират да похарчат 500 млрд. долара за изграждане на инфраструктура за изкуствен интелект, като държавният фонд на Абу Даби MGX и Oracle също осигуряват финансиране проекта. Arm е ключов технологичен партньор на Stargate, заедно с Microsoft и Nvidia.

Според източниците чипът на Arm се очаква да бъде централен процесор (CPU) за сървъри в големи центрове за данни и е изграден на база, която след това може да бъде персонализирана за клиенти, като Meta. Производството ще бъде възложено на външен производител, като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

SoftBank се приближава и към придобиването на Ampere, подкрепена от Oracle компания, която разработва чипове за сървъри, базирани на Arm, и която може да бъде оценена на близо 6,5 млрд. долара. Тази сделка е от основно значение за собствения проект на Arm за производство на чипове.

Откакто се листна на Nasdaq през 2023 г., Arm със седалище в Кеймбридж е увеличила стойността си повече от два пъти до 160 млрд. долара, благодарение на бурния интерес на инвеститорите към изкуствения интелект. Партньорствата на Arm с Nvidia и Amazon доведоха до бързото разрастване на центровете за данни, които захранват асистентите с изкуствен интелект от OpenAI, Meta и Anthropic.

Meta е последната голяма технологична компания, която се обърна към Arm за сървърни чипове, измествайки тези, които традиционно се предлагат от Intel и AMD.

По време на разговора за приходите миналия месец финансовият директор на Meta Сюзън Ли заяви, че компанията ще „разшири усилията си за персонализирани силициеви елементи към работните натоварвания за обучение на AI“, за да постигне по-голяма ефективност и производителност чрез настройване на чиповете си към конкретните изчислителни нужди.

Междувременно чип, произведен от Arm, вероятно ще играе роля и в тайните планове на сър Джони Айв за създаване на нов вид персонално устройство с изкуствен интелект, което е резултат от сътрудничеството между компанията LoveFrom на дизайнера на iPhone, Сам Алтман от OpenAI и SoftBank.

Проектите на Arm са използвани в над 300 млрд. чипа, включително в почти всички смартфони в света. Благодарение на енергийно ефективните си разработки нейните процесори, които са работен кон с общо предназначение и са в основата на всеки компютър, стават все по-привлекателна алтернатива на на Intel в персоналните компютри и сървърите в момент, когато изкуственият интелект прави центровете за данни много по-енергоемки.

Arm, която стартира дейността си преди 35 години в преустроена плевня за пуйки в Кембриджшир, стана вездесъща на пазара на мобилни устройства, като лицензира дизайна си на Apple за чиповете на iPhone, както и на доставчици на Android като Qualcomm и MediaTek, пише FT.

Запазването на уникалната позиция в центъра на силно конкурентния мобилен пазар обаче изисква от Arm внимателно балансиране.

Но Сон отдавна настоява Arm да печели повече пари от своята интелектуална собственост.