AI мегаломания и технологичен империализъм за $500 млрд. – какво стои зад Stargate?
Stargate има за цел да разшири още повече разстоянието между САЩ и другите държави, като се съгласува с програмата на Тръмп за затвърждаване на американското технологично господство
![AI мегаломания и технологичен империализъм за $500 млрд. – какво стои зад Stargate?](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/22012025/536f4b80-db77-47e2-adab-6a944c4b2063.jpg?operations=crop(0:280:5534:3393)&format=webp)
Гиганти в областта на изкуствения интелект, сред които OpenAI, Oracle, Microsoft и Nvidia, се обединяват с новоизбрания президент Доналд Тръмп, за да направят мащабни инвестиции в технологичната инфраструктура на САЩ.
Stargate Project възнамерява да отдели 500 млрд. долара през следващите четири години, като крайната цел е изграждането на 20 центъра за данни в цялата страна, заяви главният изпълнителен директор на Oracle Лари Елисън на пресконференция в Белия дом.
„Смятам, че това ще бъде най-важният проект на тази епоха“, заяви на брифинга главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, добавяйки, че той може да доведе до лечение на заболявания като рак и сърдечни болести, както и да позволи създаването на изкуствен общ интелект (AGI) - неясен критерий, за чието постигане той и други компании работят усърдно.
„Развълнуван съм, че можем да правим това в Съединените американски щати.“
В допълнение към разработването на повечето от моделите, които са в основата на иновациите в изкуствения интелект днес, Съединените щати са най-големият инвеститор, като значително надхвърлят разходите на всяка друга държава.
Гиганти като Microsoft, Amazon и Google са похарчили милиарди долари за изграждането на американски центрове за данни. На този фон Stargate има за цел да разшири още повече разстоянието между САЩ и другите държави, като се съгласува с програмата на Тръмп за затвърждаване на американското технологично господство.
„Искаме да задържим AI в тази страна. Китай е конкурент, другите са конкуренти. Искаме той да бъде в тази страна и го предоставяме“, заяви Тръмп пред репортери. „Мисля, че това ще бъде нещо много специално. То ще доведе до нещо, което може да бъде най-голямото в света“.
Други държави обаче вече започнаха да увеличават усилията си, за да се конкурират със Съединените щати. Скоро след обявяването на проекта френският президент Еманюел Макрон разкри плановете си за инвестиции в AI в размер на 109 млрд. евро, описвайки ангажимента като „еквивалент“ на Stargate. А стартирането на американското предприятие съвпада с пускането на DeepSeek-R1 - мощен модел с отворен код, разработен в Китай, който е приблизително равен с американските си аналози в много сравнителни тестове и според съобщенията е значително по-евтин за експлоатация.
Навременният дебют и бързият възход на DeepSeek-R1 доведе до спад на много американски технологични акции, което накара някои да се запитат колко дълго те ще могат да запазят позицията си на върха на все по-конкурентната област.
Амбициозното начинание на стойност половин трилион долара, управлявано основно от производителя на ChatGPT OpenAI и японската технологична инвестиционна компания SoftBank, ще привлече финансиране и от компютърния гигант Oracle и емиратската инвестиционна компания MGX.
Проектът планира да изгради центрове за данни на територията на Съединените щати, като първият от тях е в процес на изграждане в Тексас. Финансовият директор на OpenAI Сара Фриър заяви, че компанията „се стреми да осигури земя и енергия за няколко локации в щата“, както и „оценява потенциални обекти“ в Пенсилвания, Орегон и Уисконсин.
На пресконференцията Тръмп заяви, че Stargate ще създаде „над 100 000 американски работни места почти веднага“. По същия начин Aлтман обяви, че той ще създаде „стотици хиляди“ позиции.
Източник, запознат с организацията, казва пред CBS News, че новите служители ще бъдат разположени в близост до местата на центровете за данни, като ролите ще бъдат насочени главно към строителството, операциите и други области.
Освен неясното споменаване на създаването на лечения за рак и изграждането на AGI по време на пресконференцията, точната цел на центровете за данни на Stargate остава неясна. Но изглежда, че фокусът е по-скоро върху търговските приложения, отколкото върху правителствените усилия - дори с видимото участие на президента Тръмп.
От момента на обявяването му проектът предизвиква сравнения с проектите „Манхатън“ и „Аполо“, които съответно разработват първите атомни бомби и качват първите хора на Луната. За разлика от тези усилия обаче проектът Stargate изглежда е по-скоро насочен към изграждане на инфраструктура в полза на отделни компании, отколкото към пряко финансиране на конкретни пробивни изследователски проекти.
„Stargate ще изгражда физическата и виртуалната инфраструктура за захранване на следващото поколение постижения в областта на изкуствения интелект“, заяви Тръмп.
Каква е ролята на Тръмп в проекта
На последваща пресконференция президентът заяви, че правителството „не отпуска“ никакви пари за Stargate. Участието на неговата администрация изглежда по-скоро е съсредоточено върху осигуряването на достатъчно електроенергия за захранване на новите центрове за данни - критичен фактор за напредъка в развитието на AI.
Проучванията показват, че все по-широкото разпространение на изкуствения интелект води до увеличаване на търсенето на центрове за данни и на големите количества електроенергия, които те консумират. За да се справи с този проблем, Тръмп обеща да издаде „спешни декларации“.
„Имаме извънредна ситуация, трябва да построим тези неща“, каза той на брифинга за проекта.
„Те трябва да произвеждат много електроенергия и ние ще им дадем възможност да осъществят това много лесно“.
Всъщност дни преди съобщението Тръмп обяви „национална енергийна извънредна ситуация“, стимулирайки използването на нефт и газ, за да компенсира „недостатъчните“ енергийни доставки в страната.
Междувременно говорител на OpenAI казва пред Bloomberg, че компанията проучва начини, по които Stargate може да модернизира и енергийната мрежа на САЩ, като обмисля неща като ядрена енергия и батерии. Bloomberg съобщи също, че проектът може да разчита на слънчева енергия и съхранение на енергия, разработени от SB Energy, дъщерно дружество на SoftBank.
Друго предизвикателство, с което Тръмп изглежда има желание да се справи, е нарастващият недостиг на подходяща земя за разполагане на разрастващите се кампуси, от които се нуждаят центровете за данни. На отделна пресконференция той изрази подкрепа за изграждането на такива съоръжения на федерална земя. Въпреки че не е пряко свързан с проекта Stargate, този ход може да повлияе на това къде ще бъдат изградени някои от неговите центрове за данни.
Противоречия
Това, което започна като обикновена фотосесия, бързо се превърна в онлайн схватка между съюзниците на Тръмп - а именно Илон Мъск и Сам Алтман, които са в обтегнати отношения през годините след съобщеното от Мъск несполучливо напускане на OpenAI, компанията, която те основават заедно.
Мъск, който ръководи собствен AI стартъп и който забележимо отсъстваше от пресконференцията в Белия дом, се включи в своята социална мрежа X, за да порицае проекта, твърдейки, че „те всъщност нямат парите“, които са обещали да инвестират. „SoftBank може да осигури доста под 10 млрд. Знам това от сигурен източник“, добави той, въпреки че не предостави повече подробности или доказателства.
По-късно Мъск отново публикува изображение на лула за крек с шеговитото твърдение, че Алтман и неговите сътрудници са я пушили, за да „измислят числото от 500 млрд. долара за Stargate.
„Грешка, както със сигурност знаете. Искате ли да посетите първия обект, който вече е в процес на изграждане?“ Отговори Алтман, като изглежда се позова на спорното назначение на Мъск за ръководител на новата работна група на Тръмп към Министерството на държавната ефективност.
„Осъзнавам, че това, което е чудесно за страната, невинаги е оптимално за вашите компании, но в новата ви роля се надявам, че най-вече ще поставяте Америка на първо място.“
По-късно Тръмп заяви, че критиките на Мъск към проекта не го притесняват, но според съобщенията служителите му са „ядосани“ и казват пред Politico, че Мъск е злоупотребил с близостта си до президента.
Стив Банън, друг виден съветник на Тръмп, също се намеси, като коментира пред CBS News, че Мъск е „извън контрол“ и неговите изстъпления са „неприемливи и незадоволителни“.
Мъск и Банън и преди са си блъскали главите, последно заради противоположните им възгледи за това как президентът трябва да се справи с програмата за визите H-1B.
Седмица преди встъпването в длъжност Банън нарече Мъск „истински зъл човек“, като се зарече да го изгони завинаги от вътрешния кръг на Тръмп.