Мъск иска OpenAI за $100 млрд., но Алтман му тряска вратата
„Време е OpenAI да се върне към отворения код, фокусирана върху безопасността сила за добро, каквато някога беше“, казва адвокатът на Мъск
![Мъск иска OpenAI за $100 млрд., но Алтман му тряска вратата](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/11022025/235e3bfd-0ae4-443c-9608-a8b45ff47362.jpg?operations=crop(0:220:4000:2470)&format=webp)
Илон Мъск е начело на група инвеститори, които предлагат да купят контрола над OpenAI за 97,4 млрд. долара, съобщава CNBC.
Офертата е за нестопанската организация, която контролира стартъпа за изкуствен интелект, стоящ зад ChatGPT. Адвокатът на Мъск Марк Тобероф е подал предложението в понеделник.
„Време е OpenAI да се върне към отворения код, фокусирана върху безопасността сила за добро, каквато някога беше“, пише Тобероф.
Консорциумът от инвеститори включва Мъск, неговия стартъп xAI и дългогодишни спонсори на други негови бизнеси, сред които: Baron Capital Group, Valor, Atreides, Vy Capital, 8VC на Джо Лонсдейл и инвестиционно дружество, ръководено от главния изпълнителен директор на Endeavor Ари Емануел.
В изявлението на Тобероф се казва, че офертата е „за купуване на всички активи на OpenAI, Inc.“, като средствата ще бъдат „използвани изключително за подпомагане на първоначалната благотворителна мисия“.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман отговаря на офертата в Х с думите: „Не, благодаря, но ако искате, ще купим Twitter за 9,74 млрд. долара“.
След това Мъск отговори на Атлман в X с „измамник“.
Запитан доколко сериозно приема офертата, шефът на OpenAI отговоря пред CNBC: „Не особено.“
„Мисля, че това е, за да забави конкурента“, добавя Алтман по кулоарите на срещата на върха AI Action Summit в Париж.
Swindler
— Elon Musk (@elonmusk) February 10, 2025
The Wall Street Journal пръв съобщи за офертата.
Мъск, който е главен съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп, е в разгара на ожесточена юридическа битка с Алтман. Двамата са двама от съоснователите на OpenAI през 2015 г., като създават структурата като организация с нестопанска цел, фокусирана върху изследванията на изкуствения интелект.
Оттогава OpenAI се превърна в гигант в областта на генеративния AI, като през 2022 г. стартира ChatGPT и постави началото на вълна от инвестиции в нови инструменти и инфраструктура за продукти и услуги. SoftBank е близо до финализиране на инвестиция в размер на 40 млрд. долара в OpenAI при оценка от 260 млрд. долара. Към момента Microsoft е най-големият спонсор.
Мъск съди OpenAI, обвинявайки я в нарушаване на антитръстовите правила и опитвайки се да ѝ попречи да се превърне в корпорация с идеална цел.
Междувременно OpenAI си партнира със SoftBank и Oracle в проект, обявен от Тръмп веднага след встъпването му в длъжност, наречен Stargate, който призовава компаниите да инвестират милиарди долари в инфраструктура за изкуствен интелект в САЩ. WSJ съобщи, че xAI може да се слее с OpenAI, ако се стигне до сделка.