Радев в Мюнхен: Най-накрая има политическа воля за намирането на мирно решение на конфликта в Украйна
Според българския президент тази воля е демонстрирана от Тръмп и Путин
![Радев в Мюнхен: Най-накрая има политическа воля за намирането на мирно решение на конфликта в Украйна](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/27082024/8471c6b8-2f52-4c31-a7a9-4cdbbff7d245.jpg?operations=crop(0:36:2047:1188)&format=webp)
Най-накрая има политическа воля за намирането на мирно решение на конфликта в Украйна, демонстрирана от президентите Тръмп и Путин, каза президентът Румен Радев пред журналисти преди участието си в Мюнхенската конференция по сигурността, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Затова диалогът е изключително важен и следва да бъдат мобилизирани средствата на дипломацията, допълни Радев.
Държавният глава подчерта, че развитието на ситуацията в Украйна поставя в ступор редица политици, включително български, които в момента по неговите думи са в режим на ослушване, тъй като сляпо са вярвали във военното решение, в победата над Русия и нейното изтласкване извън границите от 2014 година.
Президентът добави, че същите политици са окуражавали Украйна вместо да изгражда солидни отбранителни линии, за да съхрани своя потенциал, да се втурне в самоубийствено контранастъпление, без да има условията за успешна настъпателна операция. Това се е превърнало във фиаско с катастрофални последици за Украйна като човешки, икономически и териториални загуби. „Затова най–вероятно засега Европа не намира място в започналия диалог между САЩ и Русия, а всъщност и за бъдещето на Европа“, каза Румен Радев.
По думите на държавния глава най-сетне е налице политическа воля на най-високо ниво за урегулиране на конфликта със средствата на дипломацията и този процес трябва да се подкрепя. „Но трябва да си даваме сметка, че разговорът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера на взаимодействие между глобалните сили, която измества институционалните структури на международния дневен ред. Че урегулирането на войната в Украйна най-вероятно отваря вратата за нещо много по-голямо – за създаването на нов световен ред“, заяви още държавният глава.
Румен Радев подчерта, че за нас като европейци съвсем не е без значение какъв ще бъде той, дали ще се гради върху принципите на международното право и Устава на ООН, или ще бъде основан на сила и сфери на влияние. Затова Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в новата геополитическа реалност.
„Днес очакваме да бъде представен американският мирен план за Украйна, но дори и това да не се случи, някои контури на американските отправни точки за преговорите вече се изясняват“, каза Румен Радев и добави, че според този план Украйна не може да се присъедини към НАТО, американски войски няма да участват в мироопазващи операции на територията на Украйна, а Европа трябва да инвестира повече в своята сигурност.
Като приоритетна задача пред Европа Румен Радев открои тя да намери своето място на масата за преговори, защото те се водят в името на мира в Европа и без самата нея няма как да бъде намерено справедливо и устойчиво решение.
В отговор на въпрос Румен Радев напомни, че няколко месеца след началото на войната опитен дипломат като Хенри Кисинджър е предложил свой план за мирно решение – отдаване на територии срещу суверенна, демократична и свободна Украйна в останалата част. „Знаете какво се случи с Кисинджър, как беше критикуван, как беше остракиран. Знаете какво се случи с всеки политик, който се опита да изложи позиция на разума, който изказваше реалистични становища, какво се случва и как ще завърши – той беше обвиняван знаете за какъв“, заяви президентът.
Румен Радев попита политиците, включително българските, които по думите му вкупом са настоявали и водели към ситуацията, която виждаме в момента, дали трябваше да минат три години, да има стотици хиляди загинали, да има една опустошена държава като икономика, инфраструктура и демография, за да се върнем отново към плана на Кисинджър, който в момента вече се разгръща. „Нека всеки, включително българските политици, да се замислят какво трябва да бъде реалното поведение на един политик в такава ситуация – дали да се подчинява на утопията с всички катастрофални последици, или да се бори за това, което е реално възможно“, подчерта държавният глава.
На Мюнхенската конференция по сигурността участва и българският министър на външните работи Георг Георгиев. Той се срещна с румънския си колега Емил Хурезяну, с когото обсъдиха общите проекти с Румъния в областта на трансграничното сътрудничество.
БТА