Мъск ще понесе последствията за намеса в германската политика, предупреждава вероятният нов канцлер
Фридрих Мерц заявява, че е трансатлантик, но няма да избегне конфликт, ако администрацията на Тръмп го предизвика
![Мъск ще понесе последствията за намеса в германската политика, предупреждава вероятният нов канцлер](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/13022025/cddff376-140d-4574-910b-9f244b04fb2e.jpg?operations=crop(0:234:3999:2484)&format=webp)
Човекът, който вероятно ще стане следващият лидер на Германия, предупреждава в интервю за The Wall Street Journal, че Илoн Мъск ще се сблъска с последствия заради насърчаването на крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD) чрез своята платформа X.
„Това, което се случи в тази предизборна кампания, не може да остане без отговор“, заявява Фридрих Мерц, фаворит в социологическите проучвания преди изборите на 23 февруари, визирайки действията на Мъск, които според него представляват намеса в германските избори.
Главният изпълнителен директор на Tesla многократно призова германците да гласуват за AfD, твърдейки, че това може да „спаси страната“. Той проведе свободен разговор с кандидатката на AfD Алис Вайдел, излъчен в X, а по-късно направи и видеообръщение на предизборен митинг.
„Последствията могат да бъдат политически. Могат да бъдат правни. Искам да анализирам това спокойно след изборите“, казва Мерц, лидер на десноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС).
Предупреждението му, отправено със спокоен, но твърд тон, бележи отклонение от по-дипломатичния език, който доминира германската политика през последните 20 години, коментира WSJ.
Попитан дали последствията за Мъск биха могли да засегнат Tesla, чиято единствена европейска гигафабрика се намира в Германия, край Берлин, Мерц заявява, че това е „отворен въпрос“.
Политически рискове
Като открит критик на AfD, Мерц многократно е заявявал, че няма да формира коалиция с крайнодесните. Въпреки това, преди две седмици той бе подложен на критики, след като предложи законопроект срещу имиграцията, който беше приет единствено благодарение на гласовете на AfD.
Противниците му го обвиниха, че е пробил „защитната стена“, която изолира AfD от всички останали партии от създаването ѝ през 2013 г. След гласуването избухнаха протести срещу ХДС, което доведе до засилени мерки за сигурност за Мерц. По време на митинг в Нойбранденбург той беше придружаван от федерални агенти, а в града имаше засилено полицейско присъствие.
Какъв ще бъде резултатът от изборите?
Повечето проучвания дават на AfD малко над 20% от гласовете, което я поставя на второ място след ХДС, с около 10 процентни пункта разлика. Макар че малко анализатори смятат, че AfD може да спечели изборите, по-доброто ѝ от очакваното представяне би затруднило Мерц при сформирането на стабилна коалиция.
Според него подкрепата, която Мъск оказва на AfD, надхвърля обичайните жестове на солидарност между политически съюзници.
„Това е намеса в предизборна кампания. Трябва да се проучи дали това не представлява и икономическа подкрепа за AfD“, казва той. „Фактът, че някой извън Европа се намесва в национална предизборна кампания по този начин, е нещо ново.“
Мерц отказва да разкрие дали ще повдигне този въпрос на предстоящата му среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по време на Мюнхенската конференция по сигурността тази седмица.
„Очаквам с нетърпение да се срещна с него“, казва той. „Прочетох книгата му преди пет-шест години. Не очаквах, че един ден ще се срещнем в тази роля.“
Отношенията с Тръмп и САЩ
Мерц обича да се представя като трансатлантик. След като напуска политиката в началото на 2000-те, за да се посвети на бизнес кариера, той председателства Atlantic Bridge – организация, насърчаваща германо-американското сътрудничество.
Днес обаче Тръмп поставя трансатлантическите отношения на изпитание, заплашвайки с мита върху вноса на европейски стоки.
„Европа няма интерес от търговски конфликт с Тръмп. Напротив, търговията е от полза за всички, а тарифите вредят на всички. Но ако той иска този конфликт, тогава ще трябва да дадем правилния отговор“, казва Мерц, намеквайки, че европейските мерки може да засегнат големи американски технологични компании като Alphabet, Meta, Apple и X.
„САЩ имат голям търговски излишък в сектора на услугите. Възможностите за преговори са много по-големи, отколкото изглежда на пръв поглед.“
Украйна и миграцията
Тръмп не само оказва натиск върху Европа чрез тарифите, но и настоява тя да поеме по-голямата част от подкрепата за Украйна. Новият министър на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, заяви, че европейските държави ще трябва да следят за бъдещо прекратяване на огъня в Украйна без американска помощ.
Мерц посочва, че отговорността за реакцията пада върху настоящото германско правителство, а не върху лидера на опозицията. Той обаче подчертава, че е скептичен относно разполагането на германски войски в Украйна, за разлика от френския президент Еманюел Макрон.
„Аз съм много предпазлив по този въпрос… И честно казано, докато не бъде договорено солидно прекратяване на огъня между Украйна и Русия, не мога да си представя такъв сценарий.“
Мерц също така категорично отхвърля идеята Европа да приеме част от двата милиона палестинци в Газа, които Тръмп предложи да бъдат преселени другаде, преди САЩ да се ангажират със ситуацията там.
„В Германия имахме огромни проблеми с бежанците и търсещите убежище през последните години“, казва той. „Не виждам как бихме могли да приемем още. Бих посъветвал САЩ изобщо да не мислят в тази посока.“