UniCredit може да ускори излизането си от Русия, ако има пробив във войната в Украйна, казва главният изпълнителен директор Андреа Орчел в интервю за Financial Times. Италианската банка е един от малкото големи западни кредитори, останали в страната.

Орчел казва, че прекратяването на военните действия може да позволи на УниКредит да осигури по-добри условия, след като финансовата институция отказа да разпусне руското си подразделение, освен срещу „справедлива цена“ на фона на регулаторни и правни трудности след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г.

„Ако политиката се промени, способността ни да продадем руското дъщерно дружество при по-привлекателни условия се подобрява“, казва Орчел пред FT. „Следователно нашият начин да се измъкнем се ускорява и числата изглеждат много по-добри.“

Коментарите на Орчел идват, след като висши американски и руски служители проведоха разговори в Саудитска Арабия тази седмица за прекратяване на конфликта, шокирайки Украйна и нейните европейски съюзници, които не бяха поканени на дискусиите.

Докато европейски кредитори като Société Générale и ING сключиха сделки за напускане на Русия, понасяйки значителен финансов удар в процеса, шепа банки останаха и прекратиха дейността си по- бавно.

UniCredit продължи да работи в Русия въпреки натиска от страна на регулаторите и политиците да ускори напускането си.

Орчел казва, че „ангажиментът на УниКредит да разпусне бизнеса си в Русия е абсолютно ясен“. „Ще завършим този процес, не можем да се върнем назад", казва той.

Русия беше важен пазар за италианския кредитор, като неговото подразделение там е допринесло за около 5% от общите приходи на групата миналата година, посочва FT. Приходите от бизнеса в страната са скочили с 9% до 1,3 милиарда евро през 2024 г., според последните резултати за цялата година. Подразделението е допринесло с 577 милиона евро чисти печалби за годината.

Въпреки това УниКредит значително намали заемите и депозитите в страната и заяви, че се съобразява с исканията на Европейската централна банка за такова намаляване. Кредиторът очаква печалбите му от руския бизнес да бъдат „незначителни“ до 2027 г.

„Освен ако не съм принуден, няма да продам бизнеса в Русия за едно евро или за нещо, което не е справедлива цена“, каза Орчел миналата седмица.

Той посочва пред FT, че потенциалният тласък за европейската икономика от евентуален край на войната в Украйна се подценява.

„В края на войната, който се надявам да приключи при правилните условия, ви гарантирам, че чрез елиминиране на геополитическата несигурност, нивото на инвестициите, нивото на отскачане ще бъде много значително“, казва той. „Пренебрегнахме това, но ще го имаме.“

Запитан за все по-напрегнатите отношения между Вашингтон и европейските страни, откакто Доналд Тръмп се завърна в Белия дом миналия месец, Орчел казва, че САЩ дават ясен сигнал на Европа, че тя трябва да си стъпи на краката, което той описва като „положителен сигнал за събуждане“.

„Мисля, че осъзнаваме нещо, което вече трябваше да е ясно: че ако искаме да защитим нашите идеали, нашите вярвания, нашата демокрация, ние трябва да бъдем икономически блок, който е достатъчно силен, за да ги защити“, казва Орчел, добавяйки, че е „оптимист“ за бъдещето на Европа.