Входящите инвестиции в Китай спадат до четиригодишно дъно през януари, тъй като втората по големина икономика в света се бори с множество неблагоприятни фактори.

Министерството на търговията на Китай съобщава, че през миналия месец са били усвоени 97,6 млрд. юана (13,4 млрд. долара) преки чуждестранни инвестиции, което е 13% спад спрямо същия период на миналата година.

Слабият старт на годината идва след резкия спад от 27,1% на общия годишен обем на преките чуждестранни инвестиции през миналата година до 826,3 млрд. юана (113,4 млрд. долара). Това е най-ниската стойност от 2016 г. насам.

„Спадът се е свил в сравнение с миналата година, но все още има низходяща тенденция“, коментира Линг Джи, заместник-министър на търговията на Китай, на пресконференция в четвъртък, на която множество държавни ведомства представят план за действие от 20 точки за привличане на чуждестранен капитал.

Линг обяснява бавното нарастване на чуждестранните инвестиции със слабото възстановяване на световната икономика, нарастващото геополитическо напрежение и протекционизма. Промените в стратегиите на мултинационалните компании също са довели до намаляване на инвестиции в ключови за Китай отрасли като автомобилостроенето, машиностроенето и дрехите.

Свитият сектор на недвижимите имоти е забавил икономическия растеж и натежава върху потребителските разходи. В същото време в сектори като автомобилостроенето и различни стоки чуждестранните марки са изправени пред силна конкуренция от страна на все по-популярните национални шампиони поради технологичния напредък и нарастващите патриотични настроения, пише CNN.

Китай неведнъж се е опитвал да привлече чуждестранни инвестиции, които са ключов фактор за икономическия растеж. Новият план за действие трябва да доведе до по-нататъшно отваряне на икономиката, подобряване на регулаторната подкрепа и привличане на дългосрочни инвестиции в китайските публично търгувани компании, каза Линг, цитиран от CNN.

Пекин обеща да разшири пилотната програма за предоставяне на пълна чуждестранна собственост в сектори като телекомуникациите, здравеопазването и образованието. Той също така трябва да формулира нови политики за насърчаване на реинвестирането от страна на чуждестранните предприятия в рамките на страната и да премахне ограниченията за използване на местни заеми от чуждестранни компании.

Изтичането на чуждестранния капитал е показател за задълбочаващите се икономически проблеми на страната. Предизвикателствата, пред които е изправена китайската икономика, почти сигурно ще се увеличат със забавянето на растежа, което оставя Пекин с много по-малко потенциални контрамерки в инструментариума му срещу втори мандат на Тръмп.

Откакто се завърна на поста си, президентът на САЩ не губи време, разпалвайки отново старото търговско напрежение. По-рано този месец той въведе 10-процентен повсеместни мита върху вноса от Китай, на което Пекин отговори с целенасочени икономически мерки. Според експерти все още е възможно двете страни да изработят по-широко търговско споразумение на масата за преговори.

Годишно проучване на Американската търговска камара в Китай, публикувано миналия месец, показва, че повече от половината американски предприятия очакват влошаване на двустранните отношения, а рекордни 30% обмислят или вече са преместили дейността си от Китай.

Междувременно диверсификацията на веригите за доставки извън страната, предизвикана от търговската война, започнала по време на първия мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, беше ускорена от глобалната пандемия, която предизвика смущения за компаниите с производствени бази в страната.

На всичкото отгоре нарастващото политическо напрежение в Китай прави инвестициите в страната по-малко привлекателни. Множество затегнати законодателни актове, свързани с държавната сигурност, и закони за контрашпионаж, въведени през последните няколко години, тревожат чуждестранните предприятия.