Резолюция на САЩ, призоваваща за „бърз край“ на войната в Украйна, беше приета от Съвета за сигурност на ООН с подкрепата на Москва и Пекин при гласуване, което нанася поредния удар върху западното единство по време на президентството на Доналд Тръмп, пише Financial Times.

Франция и Обединеното кралство не наложиха вето на мярката, в която не се споменава агресията на Русия или териториалната цялост на Украйна, a се въздържаха, след като се провалиха в последното усилие да отложат окончателното гласуване.

Гласуването подчерта как трансатлантическият съюз, който е в основата на европейската сигурност след края на Втората световна война, започва да се разпада, тъй като президентът на САЩ възприема транзакционен подход към външната политика.

Това бележи рязък контраст с администрацията на предшественика на Тръмп, Джо Байдън, която ръководи западните усилия да изолира Русия от глобалната икономика като отмъщение за нейната пълномащабна инвазия в Украйна преди три години.

По-рано в понеделник Украйна и нейните европейски съюзници приеха резолюция на Общото събрание на ООН, която включваше осъждане на войната на Русия в Украйна. И САЩ, и Русия гласуваха против.

В понеделник френският президент Еманюел Макрон се срещна с Тръмп в Белия дом и го притисна да обещае военна „подкрепа“ за европейските войски, които биха могли да бъдат разположени като мироопазващи сили в Украйна, ако бъде постигнато прекратяване на огъня.

Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър също ще се срещне с Тръмп във Вашингтон тази седмица в опит да облекчи напрежението около Украйна.

В друг знак за бързото сближаване между САЩ и Русия Тръмп в понеделник каза, че е готов да сключи „икономическа“ сделка с президента на нацията Владимир Путин, добавяйки, че двете страни са провели „много добри разговори“ за прекратяване на войната в Украйна.

Високопоставени представители на САЩ и Русия се срещнаха в Рияд миналата седмица, за да проведат разговори за нормализиране на отношенията и начини за прекратяване на войната в Украйна. Киев беше изключен от дискусиите.

Вчера стана ясно, че представители на Русия и САЩ планират да се срещнат днес в Рияд, за да обсъдят подобряването на отношенията, след като войната в Украйна доведе до най-лошото им състояние от времето на Студената война, заяви руски дипломат, цитиран от Reuters.

Приемането на американската резолюция в Съвета за сигурност бележи промяна в дългогодишната позиция на ООН по отношение на войната. От 2022 г. органът подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна, като същевременно отбелязва агресията на Москва.

Окончателната резолюция на САЩ не включва текст в този смисъл, въпреки усилията на Франция, Обединеното кралство, Дания, Гърция и Словения да го включат.

„Тази резолюция ни поставя на пътя към мира. Това е първа стъпка, но решаваща, с която всички трябва да се гордеем“, каза представителят на САЩ в ООН Дороти Шей. „Сега трябва да го използваме, за да изградим мирно бъдеще за Украйна, Русия и международната общност."

Представителят на Франция Никола дьо Ривиер, обяснявайки решението си да се въздържи, каза: „Няма да има мир и сигурност никъде, ако агресиите бъдат възнаградени и ако победи законът на джунглата.“

Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя отбеляза „конструктивните промени“ на САЩ в позицията им за Украйна. Той каза, че резолюцията от понеделник е „само отправна точка за бъдещи усилия за мирно уреждане“.