2025 г. ще бъде период на бум на ИТ проектите, но въздействието им ще бъде различно за различните организации. Компаниите планират да увеличат инвестициите в технологии, за да отговорят на бизнес предизвикателствата или да финансират нови инициативи. Същите тези организации обаче ще определят размера на бюджетите и ще балансират разходите чрез стратегически мерки за съкращаване на технологичните харчове.

Това е един от изводите от ново проучване на Spiceworks и Aberdeen Strategy and Research, цитирано от ZDNET.

Проучването, озаглавено The State of IT Jobs in 2025, показва, че общите перспективи са добри. 43% от ръководителите заявяват, че техните предприятия възнамеряват да увеличат броя на ИТ персонала си в сравнение с 32% преди две години. Тази година само малка част от анкетираните (6%) споменават за намаляване на числеността на ИТ персонала си.

Повечето работодатели (57%) заявяват също така, че имат проблеми с намирането на служители с необходимия опит, а потенциалните кандидати не са много уверени в някои търсени ИТ умения. Недостигът на ИТ таланти е най-силно изразен в областта на киберсигурността, анализа на данни и писането на скриптове/кодирането. С поглед към бъдещето, увереността в уменията за изкуствен интелект (AI) също е ниска - 57%.

Общият ръст на бюджетите за технологии се очаква да се ускори през 2025 г. Почти две трети (64%) от компаниите планират да увеличат бюджетите си за ИТ през 2025 г., а едва 4% - да ги намалят. Областите, в които ще се наблюдава най-голям ръст в сравнение с предходната година, включват софтуер за генеративен изкуствен интелект (54%), решения за сигурност (52%) и лаптопи (47%).

Основният двигател на ръста на технологичния бюджет е повишената загриженост за сигурността. Тя оказва влияние върху 53% от организациите, които планират да увеличат разходите си през 2025 г., в сравнение с 41% през 2023 г. и 48% през 2024 г. В много случаи тези увеличения имат за цел да помогнат на бизнеса да остане в крак с времето. Факторите, които допринасят за увеличаването на ИТ разходите, включват повишен приоритет на ИТ проектите (47%), необходимост от актуализиране на инфраструктурата (45%), растеж на служителите (45%) и инфлация (45%).

Проучването също така отчита, че 47% от организациите планират да увеличат разходите за лаптопи през 2025 г., тъй като Microsoft спира поддръжката на Windows 10 през октомври 2025 г. Работните станции, закупени по време на предизвикания от пандемията взрив на работата от разстояние, вече са на повече от четири години и могат да срещнат трудности при преминаване към Windows 11.

Над три четвърти (76%) от респондентите определят ИТ автоматизацията като най-добрата инвестиция в технологичните си бюджети. 72% поставят като основен приоритет по-бързата WiFi мрежа, а повече от две трети (68%) виждат стойност в изкуствения интелект и периферните изчисления. Blockchain също заслужава особено внимание, според 64% от участниците в допитването.

Междувременно уменията за работа с AI стават все по-важни.

„През последните две години изкуственият интелект е може би най-горещата дума в областта на технологиите“, казва Питър Цай, ръководител на отдела за технологични прозрения в Spiceworks. „AI навлезе в почти всичко, включително в операционни системи, решения за сигурност, комуникационни технологии, безброй бизнес приложения и др. Едно от ключовите прозрения в доклада разкрива, че 54% от компаниите планират да увеличат разходите си за генеративни AI технологии - като ChatGPT - през 2025 г. Това ще повиши и търсенето на специалисти в сферата“.

В резултатите обаче има и един обрат в сравнение с миналата година - компаниите планират да оптимизират агресивно разходите през 2025 г. Огромното мнозинство (92%) от организациите възнамеряват да приложат някаква форма на намаляване на разходите, свързана с хора, процеси или технологии, като всяка планира средно по четири мерки.

„Макар че общите ИТ разходи се очаква да нарастват със здравословните 9% на годишна база, ИТ отделите едновременно ще се стремят към повишаване на ефективността, независимо дали чрез мерки за намаляване на разходите или чрез внедряване на нови технологии, които се справят с предизвикателствата, дават възможност за нови инициативи или намаляват риска“, казва Цай.

По думите му до известна степен „това е доста стандартна практика в големите предприятия - да се търси ефективност, да се търсят неизползвани места и да се идентифицират продукти, които никога не се използват“.

Водещите мерки за намаляване на разходите, ориентирани към технологиите, които е най-вероятно да бъдат приложени, включват извеждане от експлоатация на ненужна инфраструктура (38%), преоценка на настоящите доставчици или договори (37%), приемане на решения, които автоматизират задачите или подобряват ефективността (34%), и консолидиране на излишните технологии (29%). Освен това 28% от предприятията заявяват, че планират да отложат бъдещи ИТ проекти.