Обединеното кралство разширява системата си за електронно пътуване (ETA), която от 2 април 2025 г. вече ще обхваща и всички европейски граждани, пише Euro News.

Това означава, че ако планирате пътуване до Острова след тази дата, ще имате нужда от предварително одобрение чрез ETA - а в някои случаи, ако сте гражданин на държава извън ЕС, може да се изисква и виза.

Системата вече е задължителна за пътуващи от САЩ, Канада и Австралия, като е активна от 8 януари 2025 г., след тестовия период през ноември, насочен към гражданите на Бахрейн, Йордания, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ.

ETA (Electronic Travel Authorisation) не е виза и не гарантира автоматичен достъп до страната, но представлява задължително предварително одобрение за пътуване. Тя заменя досегашната еднократна схема EVW (Electronic Visa Waiver) и предлага по-ниска цена и възможност за многократно влизане.

Кандидатстването се случва бързо и лесно - през мобилно приложение на британското правителство, а решението пристига по имейл в рамките на три дни.

Всеки пътуващ трябва да има собствена ETA - включително деца и бебета – но можете да подадете заявление и от името на друг човек. Нужни са само паспортът, с който ще пътувате, имейл адрес и начин за онлайн плащане. Не се изисква информация за конкретния полет или дата на пътуване, а след като завършите процеса, можете спокойно да изтриете приложението.

Разрешението се свързва дигитално с паспорта ви и не е нужно да показвате нищо допълнително при влизане в страната.

Британските власти съветват да подадете заявление преди пътуването, като можете да го направите дори и доста по-рано. Повечето кандидати получават решение в рамките на три дни, но колкото по-рано го направите, толкова по-спокойни ще бъдете.

За европейските пътници, свикнали със свободно преминаване, това е сериозна промяна. Но с мобилно приложение, бързо одобрение и без нужда от физически документи, новата система прави пътуването до Великобритания малко по-различно - но не и по-трудно.

Колко струва ETA и колко време е валидна?

Подобно на американската система ESTA, кандидатстването за британско ETA идва с такса, която към момента е около €12, но от 9 април 2025 г. ще се увеличи на приблизително €19.

Разрешението е валидно в рамките на две години и позволява неограничен брой влизания в Обединеното кралство, стига нито едно от тях да не надвишава шестмесечен престой.

През този период няма нужда да кандидатствате отново - освен ако не смените паспорта си, тъй като ETA е дигитално свързана с него.

ETA е подходяща за туризъм, бизнес пътувания, краткосрочни обучения или визити при приятели и роднини. Може да се използва и при някои специфични случаи, като участия в платени ангажименти или престой до три месеца по схемата Creative Worker.

Извън тези условия обаче ETA не ви дава право да работите в Обединеното кралство - нито платено, нито доброволно.

Нужна ли ми е виза, ако вече имам ETA?

Важно е да се подчертае, че ETA не е виза, но е задължителна за всички пътници, които към момента не се нуждаят от виза, за да посетят Великобритания - включително граждани на ЕС, САЩ, Канада и Австралия. Това важи дори при престой от няколко часа при транзитно пътуване през страната.

Ако обаче идвате от страна без безвизов режим с Великобритания, ще трябва да кандидатствате както за виза, така и за ETA. Ако не кандидатствате за ETA преди пътуването, правителството предупреждава, че можете да бъдете глобени, въпреки че все още не са обявени точните санкции.

Кой няма да има нужда от ETA?

Изключения, естествено, има - британски и ирландски граждани, както и хора с вече издадена виза или разрешение за пребиваване, работа или обучение в Обединеното кралство, нямат нужда от ETA. Освободени от изискването са също пътуващите с паспорт на британските отвъдморски територии, както и жителите на Ирландия, пътуващи от Ирландия, Джърси, Гърнзи или остров Ман.

Въвеждането на ETA е част от по-голямата визия на британското правителство за дигитализация на граничния контрол до края на 2025 г. Целта е да се намалят опашките по летищата и да се улеснят пътуванията на законните посетители.

Според The Times се обмисля използването на биометрични данни и лицево разпознаване, за да се създават така наречените „безконтактни коридори“. Това означава, че международните пътници ще подават снимки и лична информация още преди полета си – изцяло онлайн, чрез системата на ETA.