Три години след началото на войната в Украйна, приблизително 6,9 милиона бежанци са преминали в съседни държави, включително Полша, Унгария, Молдова и други страни по света.

По данни на Агенцията на ООН за бежанците Полша е приела най-голям брой украински бежанци, като в момента там живеят около един милион души.

Въпреки че подкрепата за Украйна и бежанците продължава да е значителна, през последните години тя намалява, отбелязва Euronews.

През 2022 г. светкавично проучване на Евробарометър показа, че 88% от респондентите в ЕС са изразили подкрепа за бягащите от войната, като особено високи са били нивата на подкрепа от скандинавските страни.

Година по-късно обаче тази подкрепа спада до 76%, през 2024 г. още повече - до 71%, а Полша отчита особено ниско ниво на подкрепа от 60%.

Този спад в подкрепата от страна на Полша показва „тревожна умора от войната в държата, която през цялото време е била на фронтовата линия“, сочат изводите в ново изследване на Eurofound.

Графика Eurofound

Спадът на загрижеността за войната е съпроводен с повишено недоволство от държавната помощ за Украйна и нейния народ. Респондентите все по-често казват, че тяхното правителство е направило твърде много за осигуряване на жилища и помощ за украинските бежанци, като между 2022 г. и 2024 г. увеличението е със 7,9%.

Удовлетвореността от реакцията на правителството по отношение на хуманитарната помощ е по-неясна, тъй като мнението се измества към твърде много или твърде малко.

Респондентите също така не са единодушни по отношение на нивото на военната помощ, като се разделят поравно между тези, които смятат, че правителството е направило твърде малко (32,3%), правилната сума (32,9%) и твърде много (34,8%).

Графика Eurofound

Къде подкрепата намалява най-много

Когато интервюираните се категоризират според икономическата им сигурност, изследването разкрива, че най-голямата промяна е сред тези, които имат най-ниски доходи, показва проучването.

Почти всеки пети, преживял икономически трудности през последните две години, е оттеглил подкрепата си за правителствените жилища за украинците, а 22% от хората, чието икономическо положение се е влошило, са оттеглили подкрепата си за правителствената военна помощ за Украйна.

Преживяването на лишения, невъзможността да задоволят основни икономически и социални нужди, оказва силно влияние върху подкрепата за украинските бежанци.

Графика Eurofound

Много от тези, които първоначално са подкрепили своето правителство в помощ на Украйна, а след това са променили мнението си, също съобщават, че през 2024 г. не са могли да задоволят поне една своя основна нужда, като например покупка на дрехи или мебели, достъп до интернет или общуване с приятели и семейство, се казва в проучването.

Къде сме ние

В понеделник Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предложи на Министерския съвет удължаване на действието на Програмата за хуманитарна подкрепа на разселените лица от Украйна с временна закрила с един месец – до 1 май 2025 г., съобщиха от правителствената информационна служба във връзка с постъпили медийни запитвания.

През този месец ще продължи предоставянето на хуманитарна помощ за нуждаещите се украински граждани, при диференцирани условия според вида на местата за настаняване.

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма, която ще надгради досегашната подкрепа чрез интеграционен подход.

Основната цел е дългосрочното включване на украинските граждани в социалния и икономическия живот на страната, се посочва в прессъобщението, цитирано от БТА. Допълнителна информация относно параметрите на новата програма ще бъде обявена след утвърждаването ѝ от Министерския съвет.