В понеделник OpenAI обяви, че е приключила най-големия частен кръг на финансиране в областта на технологиите в историята. Финансирането в размер на 40 млрд. долара оценява създателя на ChatGPT на 300 млрд. долара. Това е почти три пъти повече от сумата, набрана преди това от частна технологична компания, според PitchBook.

Оценката поставя OpenAI на второ място - след SpaceX с 350 млрд. долара - и наравно с компанията майка на TikTok ByteDance в класацията за най-високо оценените частни компании в света, според CB Insights. Японската SoftBank води кръга с 30 млрд. долара, а към нея се присъединява синдикат от други спонсори, включително основният инвеститор Microsoft, Coatue, Altimeter и Thrive.

OpenAI планира да използва свежия капитал, за да „разшири още повече границите на изследванията в областта на изкуствения интелект“ и своята изчислителна инфраструктура, според публикация в блога на AI лабораторията. Очаква се около 18 млрд. долара от финансирането да бъдат използвани за ангажимента на OpenAI към Stargate, посочва пред CNBC представител на компанията. Съвместното предприятие между SoftBank, OpenAI и Oracle беше обявено от президента Доналд Тръмп през януари.

Първоначалното финансиране ще бъде в размер на 10 млрд. долара, последвано от останалите 30 млрд. до края на 2025 г. Но то идва с една уговорка. В актуализирано оповестяване в понеделник SoftBank заяви, че общата ѝ инвестиция може да бъде намалена до 20 млрд. долара, ако OpenAI не се преструктурира до 31 декември.

Тази разпоредба засилва натиска върху организацията на Сам Алтман да извърши преобразуването си в организация с цел печалба. В момента тя е със статут на НПО. За да може трансформацията да стане факт, тя трябва да бъде одобрена от Microsoft и главния прокурор на Калифорния. Подобно действие обаче ще срещне съпротивата на Илон Мъск, който е един от съоснователите на OpenAI през 2015 г., когато тя е създадена като изследователска лаборатория с нестопанска цел.

Настоящата и необичайна хибридна структура на компанията включва ограничено партньорство с цел печалба, създадено през 2019 г. Първоначалната организация с нестопанска цел е контролиращ акционер и ще бъде отделена като независима структура, ако компанията успее да се преструктурира. Рисковите спонсори на OpenAI са получили конвертируеми облигации, които ще се превърнат в капитал.

Най-голямата частна сделка преди кръга на OpenAI беше увеличението на капитала на Ant Group с 14 млрд. долара през 2018 г. След това се нареждат набирането на капитал от 12,8 млрд. долара от Juul Labs през 2018 г. и 10,8 млрд. долара от DiDi Global през следващата година, според PitchBook. След това идва кръгът от 10 млрд. долара на Databricks през декември и отново 10 млрд. долара на OpenAI през 2023 г.

SoftBank и други инвеститори залагат на това, че експлозивният растеж на ChatGPT може да продължи. OpenAI обяви в понеделник, че нейната платформа вече има 500 милиона седмични потребители, в сравнение с 400 милиона през миналия месец. Компанията очаква приходите ѝ да се утроят и да достигнат 12,7 млрд. долара до края на тази година.

Главният изпълнителен директор Сам Алтман написа в понеделник в публикация в X, че въпреки че стартирането на ChatGPT е било „един от най-лудите моменти, които някога съм виждал, добавяйки един милион потребители за пет дни“, сега компанията е привлякла „един милион потребители през последния час“.

Пазарът на генеративен изкуствен интелект е напът да надхвърли 1 трилион долара приходи в рамките на десетилетие. Много компании - от Google и Amazon до Anthropic и Perplexity - се надпреварват да обявяват нови продукти и функции, особено след като надпреварата за създаване на AI агенти се засилва.

Миналата седмица OpenAI обяви някои ключови промени в ръководството, като главният изпълнителен директор Сам Алтман измести фокуса си от ежедневните операции и се съсредоточи повече върху научните изследвания и продуктите. Ролята на оперативния директор Брад Лайткап ще се разшири. Той ще наблюдава „бизнеса и ежедневните операции“.

Набирането на средства от OpenAI се случва точно след като CoreWeave стана първата компания за изкуствен интелект, която направи своя публичен дебют, въпреки че началото беше трудно. След като намали цената си при първичното публично предлагане, акциите останаха без промяна през първия си ден на пазара в петък, а в понеделник спаднаха с повече от 7%.

Марк Клайн, главен изпълнителен директор на SuRo Capital и инвеститор в OpenAI, коментира, че следващата вълна от очаквани IPO-та в портфейла му включва „в някакъв момент“ OpenAI.