Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола е поставила въпроса дали изпълнителната власт на Европейския съюз - Европейската комисия, използва изкуствен интелект, за да отговаря на запитванията на законодателите.

Това се е случило по време на закрита среща на политическите лидери, съобщават за Politico двама служители на ЕП.

Запитванията са резултат след получено оплакване от председателя на групата на Renew Валери Хайер относно ниското качество и бавната скорост на писмените отговори от ЕК до законодателите по време на неотдавнашната среща на Председателския съвет.

Politico се е запознал със записките от срещата. ЕК има законово задължение да отговаря на такива въпроси, но не е обвързана с време или качество, допълва изданието.

Някои членове на Европарламента твърдят, че институцията е редовно пренебрегвана или неглижирана от изпълнителната власт на ЕС. Други стигат дотам да твърдят, че председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен „мрази“ Парламента, като отбелязват напрегнатите отношения между институциите поради дисбаланса, който е в полза на изпълнителната власт.

От своя страна Роберта Мецола е заявила, че ще събере примери, които да представи на Комисията, потвърдиха двамата служители; единият съобщи, че мнозинството от лидерите на групи са се съгласили да повдигнат въпроса, допълва Politico

Говорителят на Мецола отказа да коментира подробности.

„Това, което мога да кажа по-общо, е, че качеството на отговорите на писмените въпроси и навременността на отговорите са отдавнашни проблеми“, допълни той. Мецола ще повдигне въпроса пред комисар Шефчович, който отговаря за междуинституционалните отношения, заяви още говорителят на председателя на Парламента.

През последните месеци Комисията насърчи вътрешното използване на изкуствен интелект с цел повишаване на производителността.

Според служител на ЕС, на когото е предоставена анонимност, длъжностните лица, включително ръководители на отдели и генералните директори, използват инструмент за езикови модели, известен като GPT@EC - затворена версия на ChatGPT, за редица задачи, включително вътрешни брифинги.

AI „в момента се тества за правилното разпределяне на въпросите между службите на ЕК или за идентифициране на прецедентни отговори, които биха могли да бъдат от значение за конкретен случай“, заяви говорител на ЕК на въпрос за използването му при писмени въпроси от ЕП.

Според него служителите нямат право да „възпроизвеждат резултатите от генеративен модел на изкуствен интелект в публични документи, като създаване на текстове на ЕК, особено правно обвързващи“.

Използването на изкуствен интелект подпомага 30 000 служители и договорно наети лица в ЕК да създават проекти, да обобщават документи, да провеждат брейнсторминг или да генерират софтуерен код, заяви служител през октомври, допълва Politico.