През 1975 в скромен офис в Албакърки, Ню Мексико, двама приятели започват да пишат код за машина, за която малцина са чували. Този залог - на софтуера, на персоналните компютри и на самите тях - дава началото на възхода на Microsoft.

Днес, пет десетилетия по-късно, компанията е една от най-мощните и влиятелни институции в световния технологичен пейзаж. Но пътят от експериментите на дечурлигите до квантовите компютри не е нито линеен, нито лесен. Той е проправен със смели завои, агресивни стратегии, неуспешни планове и - преди всичко - непрестанна способност за адаптиране.

Това, което започва като заигравка с програмиране, се е превърнало в технологична суперсила с пазарна капитализация, която редовно надхвърля 2,5 трилиона долара и оформя начина, по който милиарди хора работят, общуват и взаимодействат с цифровия свят.

Microsoft е засегнал почти всички нива на съвременните компютри: операционни системи, софтуер за продуктивност, корпоративни ИТ, облачна инфраструктура, видеоигри, изкуствен интелект и др.

Ето 10-те основни фази на компанията и как те са оформили Microsoft в гиганта, който познаваме днес.

1975: Раждането на Microsoft

Основана от Бил Гейтс и Пол Алън, историята на Microsoft започва с писмо до компанията MITS, създателите на Altair 8800, в което предлагат да напишат интерпретатор на езика за програмиране BASIC. Този ход поставя Microsoft начело на революцията в областта на персоналните компютри - преди още да съществува този термин.

Визията им е проста, но радикална: компютър на всяко бюро и във всеки дом.

1981: Сделката с IBM и MS-DOS

Истинският възход на Microsoft започва, когато IBM я привлича да достави операционна система за първия си персонален компютър. По онова време Microsoft не притежава такава, затова придобива QDOS (Quick and Dirty Operating System), модифицира я и я лицензира на IBM като MS-DOS. Важното е, че Microsoft запазва правата си, което ѝ позволява да лицензира MS-DOS и на други производители - това подхранва пазара на персонални компютри и поставя Microsoft в сърцето на технологичната експлозия.

1985: Дебют на Windows 1.0

Макар и рудиментарен по съвременните стандарти, Windows 1.0 поставя началото на графичния потребителски интерфейс. Софтуерът позволява многозадачна работа и визуална навигация - стъпка по-близо до удобните за потребителя компютри. Той полага основите на това, което се превръща в доминиращата операционна система за настолни компютри в света.

1986 г.: първично публично предлагане и трансформация на бедняците-милионери

Първичното публично предлагане на акции на Microsoft на цена от $21 долара за дял превръща много от първите служители в милионери за една нощ. През 1987 г. Бил Гейтс става най-младият милиардер в историята. Първичното публично предлагане не само е дало на компанията капитал за разширяване на дейността - то също така затвърждава репутацията ѝ на двигател на растежа на талантите и инвестициите.

1989 г.: Раждането на Microsoft Office

Обединяването на Word, Excel и PowerPoint в един пакет предизвиква революция в софтуера за производителност. Първоначално пуснат за Macintosh, Office бързо се превръща в крайъгълен камък на бизнеса. Доминиращата позиция на компанията в тази област се запазва в продължение на десетилетия, като генерира милиарди годишни приходи.

1995 г.: Windows 95 и Internet Explorer

Windows 95 не е просто софтуерна версия - това е културен момент. Тя представя менюто „Старт“, лентата със задачи и поддръжката на plug-and-play, като за пет седмици са продадени над 7 милиона копия. Заедно с това се появява и Internet Explorer, с което Microsoft се включва във войната на браузърите в края на 90-те години - ход, който по-късно ще я доведе до правни проблеми, но и ще затвърди контрола ѝ върху настолната среда.

2000: Стив Балмър поема поста

Когато Гейтс предава ръководството на Стив Балмър, Microsoft навлиза в нов етап. Под ръководството на Балмър компанията разширява агресивно дейността си в областта на корпоративния софтуер, Xbox и облачната инфраструктура. Макар че често е критикуван, че пропуска тенденции като мобилните устройства, Балмър ръководи период на стабилен растеж и диверсификация.

2001 г.: Появата на първия Xbox

Пускането на Xbox бележи дръзкото навлизане на Microsoft в индустрията за игри, пространство, доминирано преди това от Sony и Nintendo. Това, което започва като рискован страничен проект, се превръща в бизнес за няколко милиарда долара и в ключов стълб на потребителската стратегия на Microsoft.

Xbox Live стана пионер в онлайн игрите за конзоли, създавайки един от най-ранните модели на цифров абонамент в развлекателната индустрия.

2008-2010: Azure и залогът на облака

Макар и закъсняла с облака, Microsoft коригира курса си с Azure, представен през 2008 г. и разгърнат през следващите години. Това се превръща в основен помощник на корпоративните компютри. Днес той е ключов съперник на Amazon Web Services (AWS) и представлява бъдещето на инфраструктурния бизнес на Microsoft, поддържайки всичко - от правителствени центрове за данни до работа с изкуствен интелект.

2014 г. - настояще: Преоткриването от Сатя Надела

Откакто поема поста на главен изпълнителен директор през 2014 г., Надела преориентира Microsoft като компания, която е насочена към облака и изкуствения интелект. Под негово ръководство гигантът придобива LinkedIn, GitHub и Activision Blizzard и възприема технологиите с отворен код, които някога избягваше. Може би най-същественото е, че Надела сключи завидно партньорство с OpenAI, вграждайки генеративен изкуствен интелект в своите продукти и стартирайки Microsoft 365 Copilot, с което постави началото на нова ера от инструменти за продуктивност.

Отвъд важните етапи

Това, което отличава Microsoft от много от нейните изпаднали колеги, е способността ѝ за преоткриване. Тя оцелява в ерата на антитръстовите правила, краха на дот-ком компаниите и грешните стъпки при мобилните устройства - не като остава статична, а пренасочвайки се агресивно, когато приливите и отливите се променят. Интегрирането на инструменти за изкуствен интелект, инвестициите в квантови изчисления и позициите на корпоративните пазари показват, че компанията постоянно гледа към хоризонта.

От BASIC до Copilot, от подсказките на DOS до изкуствения интелект на естествен език, пътят на Microsoft не е просто хронология на продуктите - той е изследване на корпоративната еволюция. С навлизането във втория си половин век въпросът не е дали Microsoft може да остане актуална, а колко напред може да оформи бъдещето.