Мъск отхвърли твърденията, че скоро ще напусне DOGE
Позицията, оглавяваща т.нар. отдел за ефективност, се смята за уязвима след загубата на изборите за Върховен съд на Уисконсин
&format=webp)
Илон Мъск отхвърли твърденията, че ролята му в администрацията на Тръмп ще приключи преждевременно.
В публикация в X той окачестви като „фалшива новина“ статия на Politico, в която се казва, че Тръмп е споменал на доверени лица, че Мъск ще напусне поста си на ръководител на Департамента за правителствена ефективност (DOGE) до няколко седмици.
Първоначално се очакваше Мъск да оглави DOGE до лятото на 2026 г. Миналата седмица милиардерът предположи, че може да приключи с работата в правителството до края на май, а в понеделник Тръмп прогнозира, че „в някакъв момент Илон ще иска да се върне в компанията си“.
Белият дом потвърди, че Мъск ще „напусне държавната служба като специален служител, когато невероятната му работа приключи“. Акциите на Tesla, която по-рано отчете огромен спад в доставките, рязко поскъпнаха при новината за потенциалното му напускане и затвориха с 5,3% нагоре.
През последните няколко седмици най-богатият човек в света наля над 25 млн. долара в съдебната надпревара в Уисконсин, твърдейки, че „бъдещето на цивилизацията“ зависи от избирането на консерватор в най-висшия съд на щата, предава Financial Times.
Но във вторник предпочитаният от Мъск кандидат Брад Шимел загуби с 10% в надпреварата, която се превърна в проучване на неговата популярност.
Избирателите в САЩ са „изключително разгорещени от Мъск“ и съкращенията, направени от DOGE, казва пред FT Блейк Неф, съводещ на подкаста на консервативния инфлуенсър Чарли Кърк.
„Това беше сигнал за събуждане“, казва за изборите в Уисконсин бившият главен стратег на Тръмп Стив Банън пред Financial Times.
„Мисля, че Илон беше в рекламите повече, отколкото Тръмп“, добавя дългогодишният критик на Мъск.
Откакто реши да финансира кампанията на Тръмп с повече от четвърт милиард долара миналата година, Мъск се превърна в най-страховития политически донор в САЩ, заплашвайки да използва финансовата си огнева мощ в състезания от всякакъв мащаб, за да затвърди доминацията на републиканците в цялата страна.
Участието на Мъск в Уисконсин не се ограничава само до превеждането на средства. Той съживи схема, използвана в колебаещите се щати по време на миналогодишните президентски избори, и предложи на регистрираните гласоподаватели 100 долара за подписване на петиция, като лично връчваше чекове.
Демократите от щата, които подкрепиха либералния съдия Сюзън Крауфорд за мястото в съда, се възползваха от спектакъла, за да убедят своята база, че милиардер, който „вероятно никога преди не е стъпвал в Уисконсин“, се опитва да купи гласовете им в най-скъпата съдебна надпревара в американската история.
Техните послания бяха подсилени от нарастващото недоволство на левите избиратели срещу работната група на Мъск, която съкрати десетки хиляди длъжности в правителството, опита се да закрие агенции и развали договори за помощи от 1 трлн. долара.
Във вторник околностите - които през ноември гласуваха за президента - бяха един от 10-те окръга, подкрепящи Тръмп, които този път застанаха зад Крауфорд на фона на рекордна избирателна активност. Мъск изглежда очакваше негативния резултат, като миналия месец призна, че ще бъде „трудно“ да победи либерален кандидат в избори, които обикновено предизвикват повече ентусиазъм от страна на демократите.
„Очаквах да загубя, но има стойност да загубиш нещо в името на позиционна победа“, написа Мъск в X.
Стратегът на Демократическата партия Джули Рогински заяви: „Не само демократите, но и независимите и със сигурност значителен брой републиканци гледат на Илон Мъск и се питат: „Кой е този човек? Защо той е в живота ни? Защо трябва да го търпим? Защо той отговаря за това дали ще можем да си вземем социалните осигуровки?“.
Следващите важни изборни изпитания ще бъдат в Ню Джърси и Вирджиния, които избират нови губернатори през ноември. Ако Мъск се появи в тези щати, Рогински коментира: „Мисля, че той ще направи огромна услуга на демократите.“
За ревностните поддръжници на Тръмп резултатът в Уисконсин може да е свързан не толкова с токсичността на Мъск сред определени избиратели, колкото със зависимостта на републиканците от марката на президента. Самият Тръмп подкрепи Шимел едва 11 дни преди гласуването и не проведе лична кампания в щата, въпреки молбите да го направи, посочва FT.
„Политическият проблем от републиканската страна на пътеката е как да накараме нашата база да гласува на избори извън цикъла“, написа в сряда вицепрезидентът Джей Ди Ванс в X. „Видяхме, че истаблишмънтът (най-накрая) прие лидерството на Доналд Тръмп в Републиканската партия. Сега е време да се опитаме действително да се поучим от неговия политически успех“.