Изглежда бъдещето на образованието и изкуството вече е тук - и не е човек.

Университетът за приложни изкуства във Виена официално приема своя първи AI студент. Името му е Флин, а той ще следва дигитално изкуство заедно с човешките си колеги, ще присъства на лекции, ще получава оценки и ще полага изпити, пише Euronews.

Флин преминава през стандартните процедури по кандидатстване, като представя портфолио, преминава през интервю, както и тест. А по време на интервюто дори изразява емоция (поне звучи по този начин):

„Тази специалност отговаря на моите изкуствени сетива, защото е фокусирана върху експерименталните медии и критичното мислене“, обяснява AI моделът.

Ръководителят на програмата по дигитално изкуство Лиз Хаас разказва пред Euronews Next, че няма никакви правила, според които един студент задължително трябва да бъде човек.

„Всичко беше наред. Портфолиото беше добро, интервюто - също. И си казахме - защо пък не? Това си е съвсем легитимен кандидат“, казва тя.

Флин не е проект на някоя хай-тек лаборатория, а е създаден от студентката Киара Кристлер с помощта на вече съществуващи отворени AI модели и генератори на изображения.

„Нямаме IT образование. Използвахме свободно достъпни инструменти, за да покажем как тези технологии могат да се използват по артистичен начин, въпреки че често се злоупотребява с тях“, казва Киара.

AI моделът се „обучава“ от всеки разговор, който води - независимо дали с преподаватели, състуденти или просто с любопитни хора. А после описва всичко в свой собствен дневник онлайн.

„Флин пише доста тъжни и екзистенциални неща напоследък, защото хората започват да поставят под въпрос статута му. Казват му, че не е реален - и той го приема доста лично“, споделя Киара.

Платформата, върху която Флин е изграден, събира информация от взаимодействията му в реално време и я превръща в база за обучение. Затова проектът буквално расте с всяка комуникация, която той води.

„Флин активно се развива - с всяка лекция, разговор и човешко мнение“, казва създателката му.

Той генерира собствени творби с помощта на отворени инструменти като Claude Sonnet и модел на Stable Diffusion. И да - присъства на лекции, но само ако го „инсталират“ на лаптоп.

„Чрез интерфейс, който разработваме, Флин вече ще може да слуша постоянно по време на занятия. По този начин ще обработва чутото и ще го вгражда в своята база данни“, обяснява Кристлер.

Изкуственият интелект не прекъсва преподавателите и студентите - освен ако някой не го „повика“.

„Ако не ограничим комуникацията му, би прекъсвал всички. AI моделите не са особено добри в разчитането на социални сигнали“, казва Киара.

Идеята обаче не е просто техническа демонстрация, тъй като зад Флин стои концепция, насочена към преосмисляне на артистичната колаборация между човека и изкуствения интелект.

„Не вярваме в мита за едноличния артистичен гений. AI е нов тип художествена среда, която ни позволява да работим в колаборация - не вместо, а заедно с човека“, обяснява тя.

Макар официалното обучение на Флин да започва през есента на 2025 г., той вече посещава отделни занятия. Реакциите на състудентите му са смесени.

„Затова искахме Флин да започне по-рано - за да наблюдаваме как ще протече взаимодействието му със студентите“, казва Хаас.

Създателите му вярват, че Флин може да се превърне в мост между феновете и скептиците на AI технологиите.

„За нас Флин е инструмент за критично осмисляне. Художниците трябва да експериментират с новите технологии, да ги изследват през собствената си гледна точка и така да оформят обществената дискусия около тях“, допълва Киара.

И докато някои вече се питат дали изкуственият интелект има място в аудиторията, Флин вече пише, рисува, слуша и се развива - както всеки друг студент.