Виетнам отдавна се разглежда като успешен пример за насърчаване на външната търговия, привличайки някои от най-големите компании в света да създадат центрове за производство на всичко - от обувки до електронни продукти. Стоките, създавани там, се продават в магазините по целия свят.

Сега обаче се засилват опасенията, че агресивните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп могат да провалят амбициозната цел за растеж на страната, въпреки дипломатическите увертюри към Вашингтон, които според икономисти едва ли ще променят политиката му скоро. Тръмп удари страната от Югоизточна Азия с 46% вносно мито, което е едно от най-строгите сред над 180-те държави, срещу които са насочени новите политики на Белия дом, нанасяйки ѝ тежък удар. През 2023 г. тя генерира близо 90% от годишния си брутен вътрешен продукт от износ на стоки и услуги, според оценки на Световната банка.

Новите налози могат да намалят с 1,2 процентни пункта икономическия растеж на Виетнам през тази година, според оценките на екип икономисти от OCBC Bank, което ги мотивира да намалят прогнозата си за БВП на страната до 5% през 2025 г. Това би означавало значителен спад спрямо амбициозната цел на Ханой за „поне 8%“ през тази година.

Растежът на икономиката в Югоизточна Азия вече се забави тази година, като през първото тримесечие се разшири с 6,93% - спад спрямо 7,55% през предходното.

Виетнам се превърна в производствен център за много компании, които продават стоки в САЩ, включително мултинационални търговци на потребителски стоки като Nike, Adidas, Uniqlo и Apple Inc., заради комбинацията от сравнително евтина работна ръка и благоприятни правителствени политики. Според годишния доклад за приходите на Nike за 2024 г. фабриките във Виетнам са произвели 50% от обувките и 28% от облеклата. Adidas е доставила 39% от обувките си от Виетнам през миналата година. Apple също е разширила производственото си присъствие там през последните години. Около 20% от производството на iPad и 90% от сглобяването на носими продукти на Apple, като Apple Watch, се извършва в страната.

След като предната търговска война между САЩ и Китай избухна по време на първия мандат на Тръмп през 2018 г., много китайски производители също преместиха производството си във Виетнам, за да избегнат американските мита.

Търговският излишък на Виетнам в търговията със стоки със САЩ се е увеличил повече от три пъти до рекордните 123,5 млрд. долара през миналата година от по-малко от 40 млрд. през 2018 г., според данни на САЩ. Според тях износът на виетнамски стоки за САЩ през 2024 г. възлиза на на 136,6 млрд. долара.

Новите налози, обявени от Тръмп миналата седмица, могат да намалят общия износ на стоки от Виетнам с до 40% през тази година, според OCBC Bank. Банката се позовава на данни от виетнамските митнически власти, които показват, че износът на стоки от Виетнам за САЩ съставлява около 30% от общия търговски оборот на страната. Новите мита могат също така да намалят привлекателността на Виетнам като локация за създаване на производствени бази, което ще натежи на притока на преки чуждестранни инвестиции.

Нгуен Тху Оанх, ръководител на инфлационния отдел в статистическата служба на Виетнам, казва, че новите американски мита могат да накарат някои чуждестранни компании да изнесат част от производството си.

„Реципрочните мита за АСЕАН и Индия ще навредят на стратегията „Китай+1“, която е от полза за региона от няколко години насам“, коментират и икономистите от OCBC Bank, но „ще е необходимо време, за да се приспособят световните вериги за доставки“.

Труден път за постигане на споразумение

Освен Китай, Виетнам също ще бъде изправен пред по-труден път за постигане на споразумение с Вашингтон, отколкото други страни в Азия, предупреждава Четан Ахия, главен икономист за Азия в Morgan Stanley, отчасти заради големия си търговски излишък със САЩ и ролята си в улесняването на пренасочването на веригите за доставки на китайските компании.

След телефонен разговор с Тръмп миналия петък партийният ръководител на Виетнам То Лам обяви, че страната е готова да премахне всички налози върху вноса от САЩ, като сведе митническата ставка до 0%, ако администрацията на Тръмп направи същото за виетнамския износ за САЩ. Той също така потвърди ангажимента на Ханой да увеличи вноса от САЩ, за да намали двустранния търговски излишък, и насърчи американските компании да увеличат инвестициите си във Виетнам.

В отговор на въпроси относно предложението на Виетнам за нулеви мита съветникът на Белия дом по въпросите на търговията Питър Наваро заяви, че то не е достатъчно, за да обоснове отмяна на новите налози.

„Нека вземем Виетнам. Когато дойдат при нас и кажат: „Ще преминем към нулеви мита“, това не означава нищо за нас, защото от значение са нетарифните измами“, казва той пред CNBC.

Примерите за „нетарифна измама“, посочени от Наваро, включват пренасочване на китайски продукти през Виетнам, кражба на интелектуална собственост и данък добавена стойност върху стоките, които Тръмп критикува като скрити търговски бариери.