Финалът на третия сезон на „Белият лотос“ предложи драматичен завършек – както за богатите персонажи, така и за луксозните марки и престижни институции, които изиграха ключова роля в сюжета. Последните няколко седмици се оказаха бурни и за тях.

Някои от брандовете, които споделят екранно време с изисканите герои и техните проблеми, получиха толкова внимание, колкото и самите сюжетни обрати.

(Следват леки спойлери от първите седем епизода на сезон 3.)

Университетът Дюк вероятно очакваше да попадне в новините заради представянето си в „Мартенската лудост“, а не заради епизод, в който героят, носещ тениска с логото на учебното заведение, обмисля самоубийство и убийство. В същото време хотелската верига Four Seasons – която играе ролята на емблематичния курорт още от първия сезон – регистрира рязък ръст в интереса към луксозните си дестинации.

На какво се дължи този ефект?

„Светът, който изгражда ‘Белият лотос’, е идеален за вдъхновение – брандовете могат да използват естетиката на сериала, за да създадат собствени продуктови линии или, както Four Seasons, да се превърнат в герой в самия сюжет“, казва пред MarketWatch Сара Ърли, старши вицепрезидент по маркетинг в агенция 160over90.

Картхик Исвар, професор по маркетинг в университета „Джорджтаун“, прави паралел с популярността на „Игра на тронове“: „Това е една от редките продукции, които всички следят по едно и също време.“

„Ние не можем да си позволим тези хотели. Нито тези дрехи. Но винаги се стремим да подражаваме на героите – или дори един ден да бъдем част от този свят“, добавя той пред MarketWatch. „В епоха на несигурност и напрежение в ежедневието, възможността да избягаме в красиви и бляскави места е изключително привлекателна.“

И така, ето кои марки „спечелиха“ и кои „загубиха“ в третия сезон на сериала – макар че, според експертите, никой от участващите брандове всъщност не е бил изложен фатално.

ПОБЕДИТЕЛИТЕ

Four Seasons

Големият победител отново е веригата луксозни хотели, която служи за локация на всеки сезон – от Хавай, през Италия, до настоящия в Тайланд.

От Four Seasons съобщават пред The Wall Street Journal, че посещенията на сайта на техния хотел в Сицилия са се увеличили със 193% след излъчването на сезон 2. Business Insider пък съобщава, че базата на веригата в Мауи е регистрирала ръст от 425% в онлайн трафика след старта на сезон 1 през 2021 г. Настоящият сезон в Ko Samui, Тайланд, според прогнозите, ще доведе до 20% ръст в туризма към страната.

„Сериалът е невероятен маркетингов инструмент за хотелската верига. Такова позициониране не може да се купи“, казва Стейси Джоунс, изпълнителен директор на маркетинг агенцията Hollywood Branded.

Луксозната мода

Този сезон модата изпъква изключително силно. Марки като Valentino, Jacquemus и Gucci помагат в изграждането на характерите на героите. Много от моделите, като тези на Zimmermann и Eres, вече са разпродадени след появата им в епизодите, отбелязва Сара Ърли от агенция 160over90.

Проф. Исвар отбелязва, че неговото семейство е било впечатлено от кимоно от коприна на Jim Thompson, носено от героинята на Паркър Поузи в сцена, в която тя заявява, че не е „създадена да живее некомфортен живот“. Марката е отчела 671% ръст в продажбите след този момент.

HBO

WWD съобщи, че марката Louis Vuitton е спечелила 4,3 милиона долара според показателя Мedia Impact Value (който приписва парична стойност на маркетинговите стратегии за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите), заради присъствието на чантата Astor Place в сериала.

HBO

Чантата с бамбукова дръжка на Gucci е спечелиa 2 милиона долара, според същия показател.

HBO | Чанта Gucci, www.gucci.com

Lululemon

Lululemon също получи неочакван тласък – в сцена, в която една от героините нарича хотела „Дисниленд за богати бохеми от Малибу, носещи йога клинове от Lululemon“. В същия момент друга героиня минава край нея, облечена в син спортен комплект от марката. За компания, която преди това отчиташе спад в разпознаваемостта на бранда – това е добре дошло.

Яхтата Spacecat

Сцените с братята Ратлиф, които купонясват на борда на луксозната яхта Spacecat, също привлякоха внимание. В рамките на три дни след появата ѝ в епизод от сериала, интересът към обявата за отдаването ѝ под наем е скочил с 37,000%. Spacecat е пусната през 2022 г. и е проектирана от дизайнера Еспен Ойно в сътрудничество със Silver Yachts.

В реалния живот, наемът на яхтата, която разполага с четири каюти и екипаж от девет души, които предлагат преживяване тип „плажен клуб, може да бъде наета за $160,000 на седмица. Подобно на атмосферата в измисления хотел „Белият лотос“, брокерът Northrop & Johnson рекламира яхтата като „дзен“ и „подходяща за семейства“.

Northrop & Johnson

Според обявата, шеф-готвачът на борда предлага френска и британска кухня с азиатски и близкоизточни акценти. За развлечения са налични уейкборд, джет ски и E-foil сърфбордове.

ГУБЕЩИ

Университетът Дюк

В семейството Ратлиф има двама възпитаници на Дюк, а третият син обмисля дали да следва стъпките им.

Но след като в един от епизодите героят на Джейсън Айзъкс – носещ тениска с логото на университета – започна да се замисля за самоубийство, университетът коментира, че употребата на името и логото им в шоуто е „прекалена“. Въпреки това, маркетинг експертите смятат, че брандът на университета в крайна сметка ще спечели – показан е като престижна институция, независимо от действията на измислените герои.

Разбира се, специалистите като Джоунс разбират ужаса на Дюк: „Ако мениджърите на марката знаеха как ще бъде позиционирана тя предварително, със сигурност биха се отказали.“

В крайна сметка Дюк е представен като елитно училище, което възпитава успешни личности. Исвар казва: „Мисля, че в дългосрочен план сериалът ще помогне за създаването на повече осведоменост около Дюк като институция."

Лоразепам

Въпреки че представянето на медикамента в сериала не е никак положително, в реалността продуктът не е пострадал кой знае колко, освен че се появиха статии, предупреждаващи за неговите пристрастяващи свойства. Според маркетинг експертите това вероятно е така, защото е ясно, че героите, използващи лекарството, са тези, които се държат безотговорно - самият лоразепам не е проблем. Сериалът не е присъда за която и да е фармацевтична компания или самото лекарство – по-скоро става дума за човека, който го използва, и причините, поради които злоупотребява с него“, отбелязва проф. Картхик Исвар.

„Белият лотос“ сам по себе си

Сериалът става все по-комерсиален, имайки предвид колаборации с брандове като Banana Republic, H&M, Blissy и други. Експертите предупреждават, че тази вълна от продукти може да е бъде прекалена и разсейваща, както и че някои от сътрудничествата не пасват на героите.

Въпреки това маркетинг машината на „Белият лотос“ тепърва ще се разгръща – стига брандовете да са готови да участват в историята, каквато и да е тя.