Спадът на цените на суровините дава предупредителни сигнали за световната икономика
Очакванията за по-нататъшно понижение подхранват все по-силните очаквания за рецесия в САЩ и проблеми за Китай

Световните цени на суровините са подложени на натиск, тъй като напрежението в търговската война между двете най-големи икономики в света отново се засилва, а сигналите за рецесия светят в червено.
Индексът S&P GSCI, който проследява световните суровини в секторите енергетика, метали и селско стопанство, показва, че цените са се понижили с над 8% от 2 април, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви редица „реципрочни“ мита. Това се случва въпреки лекото възстановяване, след като лидерът на Белия дом обяви обрат в тарифите в сряда. Дори тогава обаче той нажежи допълнително обстановката в Китай, като повиши митническата ставка върху китайските стоки до 125%.
„Сривът на цените на суровините е прекъсвач, знак, че се задава глобална рецесия“, коментира пред CNBC Марко Папич, макро- и геополитически експерт в BCA Research.
Китай е най-големият потребител на суровини. По-високите от очакваното мита вероятно ще бъдат спирачка не само за растежа на страната, но и за потреблението им, по-специално на енергия и индустриални метали.
От всички суровини в кошницата енергията е спаднала най-много от 2 април насам, като се е понижила с около 12%, според енергийния измерител GSCI на S&P Global. Индустриалните метали отбелязват втората най-силна загуба от около 9%, следвани от меките суровини, които са се понижили с около 5,2%, според глобалния измерител на S&P.
Що се отнася до петрола, по-широките негативни настроения съвпаднаха и с неотдавнашното решение на ОПЕК+ да ускори темпа на увеличаване на производството на групата. Цените на петрола все още са на многогодишно дъно въпреки лекото възстановяване след обрата на Тръмп по отношение на митата. Световният бенчмарк Brent е около 64,78 долара за барел, а американският West Texas Intermediate - 61,77 долара за барел. Цените на петрола са чувствителни към търговската ескалация, като се има предвид статутът на Китай като най-голям вносител на суров петрол и фактът, че суровините са деноминирани в щатски долар.
Goldman Sachs понижи прогнозата си за цените на „черното злато“ и за двата бенчмарка до 62 долара за барел за сорта Brent и 58 долара за барел за WTI до края на годината.
Страховете от глобална рецесия се увеличават
Очакванията за по-нататъшно понижение на цените на суровините подхранват все по-силните очаквания за рецесия в САЩ. От JPMorgan очакват брутният вътрешен продукт на страната да се свие с 0,3% през тази година.
„По-широкото движение надолу, което наблюдаваме при суровия петрол от 2 април насам, предполага, че пазарът оценява по-големи шансове за рецесия“, казват стратезите по суровините на ING.
„Цените на суровините са притиснати от бързо влошаващите се настроения, тъй като страховете от глобална рецесия се увеличават на фона на ескалиращото търговско и геополитическо напрежение“, добавя Сабрин Чоудури, ръководител на отдел „Стоки“ в изследователското звено на Fitch Solutions BMI. Според нея вероятността САЩ да изпаднат в рецесия вече е над 50%.
„Промишлените метали също продължават да страдат, тъй като търговското напрежение и страховете от рецесия се допълват от мрачните перспективи пред сектора на недвижимите имоти в континентален Китай“, добавя тя.
Медта в частност е водещ показател за икономическото здраве, тъй като се използва в много сектори. Макар че в сряда фючърсите върху метала в Ню Йорк се повишиха, в момента те се търгуват за 8380 долара за тон на NYMEX, отбелязвайки над 16% спад от 2 април насам, сочат данни на FactSet. Пазарите на метали вероятно ще останат под натиск, тъй като Китай, най-големият потребител на мед в света, все повече попада под ударите на Вашингтон.
„Тъй като растежът в САЩ вероятно ще се забави заради митата, а Китай вече се бори да съживи икономиката си, търсенето на мед и други индустриални метали вероятно ще отслабне“, казва Ева Мантей, стратег по суровините в ING.
По подобен начин Goldman Sachs намали прогнозата си за цената на медта, позовавайки се на излишъка на метала и на прогнозата си за стагнация на американската икономика.
В случай на рецесия в САЩ Goldman Sachs прогнозира, че цените на медта могат да спаднат още повече до нивата, наблюдавани по време на търговската война през първия мандат на Тръмп и пандемията, съответно до 6500 и 5900 долара за тон.