Водещи стратези от Уолстрийт твърдят, че Белият дом все още не е направил достатъчно, за да разсее несигурността, свързана с митата, което пречи на фондовия пазар да започне устойчиво възстановяване.

В четвъртък индексът Dow Jones Industrial Average затвори с понижение от 2,5%, S&P 500 спадна с 3,5%, а технологичният Nasdaq Composite се срина с 4,3%. Този тежък ден на пазара рязко контрастираше с епичното рали в сряда, когато всички основни индекси отбелязаха ръст въпреки като цяло тежкия месец април.

„Проблемът с митата все още съществува“, казва пред MarketWatch Дейвид Кели, главен глобален стратег в J.P. Morgan Asset Management. „Той се наслоява върху икономика, която хората вече виждат като уязвима и от други фактори, като съкращенията в държавните разходи и трудностите при намирането на работна ръка заради засиления контрол върху имиграцията.“

Индексът на страха на Уолстрийт (VIX) отново се изкачи до необичайно високи нива в четвъртък, завършвайки над 40, което традиционно се свързва с криза. Това се случи въпреки обявената от президента на САЩ Доналд Тръмп 90-дневна пауза върху някои от новите мита, въведени на 2 април.

Пазарът осъзнава, че ако сегашната политика на Белия дом остане в сила, САЩ най-вероятно ще изпаднат в рецесия тази година, коментира Кели. За да се стабилизира фондовият пазар, е необходимо поне да се успокои политиката по отношение на митата, а според него дори трябва да се отмени увеличението на митото върху китайския внос, което в момента е достигнало 145%.

S&P 500 завърши деня в четвъртък на ниво от 5 268.05 пункта – най-лошото му представяне от 4 април насам. Индексът е спаднал с 7,1% от 2 април, когато Белият дом обяви плановете си за т.нар. реципрочни мита, а общият спад от началото на годината вече е 10,4%.

Купуването на акции, когато VIX достига нива около 45 – показател за паника на пазарите – исторически се е оказвало печеливша стратегия в следващите месеци, отбелязва Барри Банистър, главен стратег по акции в Stifel.

„Трябва да купуваш, когато по улиците тече кръв“, казва той, цитиран от MarketWatch. „А сега определено усещането е такова.“

Поне засега, Банистър остава с прогнозата S&P 500 да достигне 5 500 пункта до края на 2025 г. – над текущото ниво, но под стойността му от началото на януари. Той очаква яснота по отношение на глобалната търговска война до юни и предвижда забавяне на американската икономика тази година, но не и рецесия.

„Остава много за договаряне в търговските отношения“, добавя по темата Скот Рен, старши стратег в Wells Fargo Investment Institute. „Китай, разбира се, е слонът в стаята“, коментира, като изразява тревога относно въздействието на наложените от САЩ тежки мита върху втората по големина икономика в света. Уолстрийт внимателно следи преговорите за търговско споразумение между двете страни.

„Очаквам в следващия месец-два да има позитивни новини относно сключването на споразумения с някои от търговските партньори на САЩ“, казва Рен. Такива споразумения са необходими, за да се задържи пазарът и да се върне доверието, че преговорите вървят в положителна посока.

Несигурността около митата е особено трудна за бизнеса.

„Най-голямата такса, която Вашингтон налага на американската икономика в момента, е тази върху несигурността“, посочва Кели. „Бизнесите не знаят какво да правят, което ги кара да замразяват наемането и да намаляват разходите.“

Експертът добавя още, че „митата са изключително разрушителни“ и именно затова САЩ не са имали такива ставки от 40-те години на миналия век.