Основните борсови индекси в САЩ падат с над 2% в ранните часове на търговската сесия, докато инвеститорите оценяват глобалната икономическа перспектива, която се подобри драстично за 24 часа, но остава несигурна.

Глобалните пазари скочиха снощи и днес, но сега борсата в Ню Йорк забавя ралито, тъй като остава силна нотка на скептицизъм: въпреки че най-лошият сценарий от тарифните планове на Доналд Тръмп може да е бил избегнат, митата все пак вероятно ще натежат върху растежа и ще стимулират инфлацията в САЩ.

Днес излязоха данни за индекса на потребителските цени в най-голямата икономика, които показват, че той се е понижил повече от очакваното през март, съобщи в четвъртък Бюрото по трудова статистика на САЩ.

Индексът на потребителските цени, широкообхватна мярка за разходите за стоки и услуги в американската икономика, пада със сезонно коригирани 0,1% през март, поставяйки 12-месечната инфлация на 2,4% спрямо 2,8% през февруари.

Като се изключат храните и енергията, така наречената базова инфлация се движи с 2,8% годишен темп, след увеличение с 0,1% за месеца. Това е най-ниският процент на основната инфлация от март 2021 г.

Уолстрийт очакваше обща инфлация от 2,6% и основна от 3%, според консенсусна оценка на Dow Jones.

Докладът идва ден след зашеметяващия обрат в тарифната политика на Тръмп, който обяви забавяне на някои от най-агресивните мита, въведени срещу десетки държави. Вместо това Тръмп остави 10% обща такса върху целия внос, обявена миналата седмица, и определи 90-дневен прозорец, през който Белият дом ще договори по-високите мита.

Икономисти и пазарни стратези коментират обаче, че днешните по-меки данни за ценовия натиск в САЩ за март не изглеждат успокояващи предвид големите промени в търговската политика, наблюдавани през последните дни.

Обикновено резултат като днешния - за индекса на потребителските цени - би зарадвал инвеститорите, тъй като е надежда за намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.

Но сега тези цифри означават по-малко за Фед, защото големите увеличения на митата на Тръмп влязоха в сила след измерения период, което предполага ръст на цените през следващите месеци, отбелязват CNBC и WSJ. Т.е. основната теза е, че централната банка на САЩ ще остане в сегашния си режим на изчакване.

Ценообразуването на фючърсния пазар след доклада за CPI показа малка промяна в пазарните очаквания за лихвените проценти, като търговците прогнозират три или четири намаления до края на годината.

Относно тарифните битки на САЩ със света, в четвъртък Европейският съюз заяви, че ще спре първата си вълна от ответни мита срещу САЩ за 90 дни, за да се съсредоточи върху преговорите след паузата на администрацията на Тръмп.

Реципрочните мита на Тръмп за близо 100 държави влязоха в сила в сряда. По-късно, когато спря налозите върху други нации, Тръмп каза, че е повишил таксата върху вноса на Китай до 125%.

В замяна Китай заяви в четвъртък, че ще намали вноса на американски филми, още един опит да удари износа на услуги в САЩ в ескалиращата търговска война между двете страни.

Много участници на пазара влязоха в американската търговска сесия в четвъртък с по-хладен и трезв поглед към решението на президента Доналд Тръмп да отложи за 90 дни въвеждането на мита срещу повечето държави – с изключение на Китай, коментира MarketWatch.

Решението на Тръмп да увеличи митата върху китайския внос до 125% със незабавно влизане в сила поддържа средното ефективно мито в САЩ над 20%. „Всичко това все още представлява заплаха за растежа и ценовата стабилност“, коментира Марк Чандлър, главен пазарен стратег в Bannockburn Capital Markets.

Междувременно Goldman Sachs намали перспективите си за растеж на Китай, позовавайки се на въздействието на митата. Сега банката прогнозира, че икономиката на Китай ще нарасне с 4% тази година и с 3,5% през 2026 г.

Отменени пратки и наказателни мита разклащат глобалната търговия

Търговският конфликт между САЩ и Китай се изостря, докато двете най-големи икономики се подготвят за "икономически развод", пише в коментар Financial Times.

В отговор на оставените в сила 104% мита за Пекин и наложените допълнителни 21% като наказание за ответните му действия, китайски продавачи в електронната търговия повишават цените за американските потребители с до 70%, а други се готвят да напуснат пазара на САЩ.

Наказателните мита правят търговията икономически невъзможна, според една от най-големите китайски асоциации в електронната търговия.

„Китайските търговци няма как да поемат допълнителната финансова тежест от американските мита“, казва Ван Син, председател на Шенженската асоциация за трансгранична електронна търговия, която представлява над 2000 продавачи в Китай.

Нейните членове продават продукти в САЩ чрез Amazon, както и през платформите Shein и Temu.

Търговец от Temu, базиран в Гуанджоу, разказа пред FT, че някои негови колеги строят фабрики в трети държави като Йордания, за да завършват продукцията си там и след това да я реекспортират към САЩ. Други тестват маршрути през страни с търговски споразумения със САЩ. Но също така добавят, че има огромна несигурност за китайските производители, които се опитват да преместят производството си извън страната, особено след като Тръмп даде сигнал, че е готов да разшири митата и извън Китай.

Транспортни компании съобщават за отменени поръчки през Тихия океан и очакват нарастващи смущения в идните седмици.

В четвъртък Китай въведе в сила своите допълнителни ответни мита от 84%, както беше обявено предварително. С това общата митническа тежест върху американския внос надвишава 100%. Макар че това показва, че президентът Си Дзинпин няма намерение да отстъпва в ескалиращата търговска война, Китай засега не отговаря със същата интензивност като новите по-високи тарифи на Тръмп.

„Ако искате да говорим - вратата е отворена, но диалогът трябва да се води при равни условия и с взаимно уважение“, заяви китайското министерство на търговията. „Ако искате да воювате - ще се борим докрай. Натискът, заплахите и изнудването не са правилният начин да се води диалог с Китай.“