Европейските пазари отвориха на зелено след технологичното изключение в митата на Тръмп
Инвеститорите трябва да се справят и с началото на сезона на отчетите за Q1 тази седмица, a компаниите са изправени пред изключително несигурна търговска среда
&format=webp)
Европейските фондови пазари се повишиха значително при отварянето си в понеделник сутрин след новината за освобождаване от митата на САЩ за някои технологични продукти.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 1,74%, като всички сектори бяха на зелено, подкрепени от ръста на технологичния сектор от 2,34%.
Германският DAX се повиши с 2,06%, докато френският CAC 40 и британският FTSE 100 се повишиха съответно с 1,9% и 1,75%.
Акциите на петролните и газовите компании скочиха с 2,65 %, на банките с 2,5 %.
Екстремната и бързо променяща се тарифна политика на Доналд Тръмп доведе до един от най-волатилните периоди в историята на глобалните акции, отбелязва CNBC.
След силното начало на годината, в което се представяше по-добре от американските пазари, Stoxx 600 спадна с над 8% през април досега, докато S&P 500 на Уолстрийт загуби 4,43%.
През уикенда смартфони, компютри и други електронни устройства и компоненти бяха освободени от митата на САЩ - макар и само временно. 20 категории продукти бяха освободени от новоналожената от Тръмп 125% тарифа върху китайския внос и от 10% базова тарифа върху вноса от други държави, докато митата от 20% върху всички китайски стоки остава в сила.
В неделя Тръмп заяви, че ще обяви митата върху вносните чипове следващата седмица, съобщи NBC News.
Колко точно ще продължи паузата
Основните въпроси за пазарите остават свързани с това колко точно ще продължи паузата на Тръмп по отношение на неговия пълен план за „реципрочни мита“ и как държавите ще се стремят или ще могат да преговарят, без да прибягват до собствени ответни действия.
Миналата седмица Европейският съюз спря собствените си контрамита за 90 дни, за да се включи в преговорите.
Междувременно еврото се покачи до най-високото си ниво спрямо щатския долар от повече от три години, а доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа скочи от 3,99% в началото на седмицата до 4,49% в петък.
На този фон, инвеститорите трябва да се справят и с началото на сезона на отчетите за първото тримесечие тази седмица, като компаниите са изправени пред изключително несигурна търговска среда.
В Европа гигантът в областта на луксозните стоки LVMH ще отчете резултатите си след затварянето на пазара. В САЩ ще бъде представен докладът на инвестиционната банка Goldman Sachs, допълва CNBC.
Петролът ще поевтинява още според Goldman Sachs
Преди да обяви отчета на собствентие си резултати, банката прогнозира спад на цените на петрола през тази и следващата година поради нарастващия риск от рецесия и по-високите доставки от групата ОПЕК+.
Тя очаква цената на суровия петрол тип „Брент“ да се понижи до 63 долара за барел до края на тази година и до 58 долара през следващата. Същевременно очаква средната цена на West Texas Intermediate да бъде около 59 долара за барел до края на тази година и 55 долара през 2026 г.
Цените на петрола се понижиха в понеделник заради несигурността относно въвеждането на митата от САЩ.
Суровият петрол сорт Brent се понижи с 0,37% и се търгуваше на ниво от 64,52 долара за барел, докато WTI спадна с 0,39% до 61,26 долара, допълва CNBC.
„Масова несигурност“
Според анализатора на Wedbush Дан Айвс, пазарът все още е изправен пред „масова несигурност“ около тарифната политика на Тръмп.
„Според нас Белият дом направи правилния ход, тъй като технологичните лидери и цялата технологична индустрия знаеха, че ако тези тарифи влязат в сила, това по същество ще бъде спирателен кран за доставката на продукти до потребителите в САЩ“, заяви Айвс в коментар в неделя.
„Все още има масова несигурност, хаос и объркване относно следващите стъпки, като целият фокус е върху преговорите за тарифите с Китай, които са в центъра на вниманието, а всеки напредък в тази игра на покер с високи залози между Пекин и Вашингтон е от решаващо значение за пазарите и икономиката тази седмица“, допълва анализаторът.