Стратегията за „американската изключителност“ в световната икономика и на финансовите пазари бързо загуби популярност след като президентът Доналд Тръмп започна агресивна кампания за въвеждане на мита, която породи сериозни съмнения относно активите на САЩ.

Акциите претърпяха епичен срив през последните дни и само частично успяха да възстановят загубите си. Доларът и съкровищните облигации все повече отслабват статута си на сигурно валутно убежище.

Съществува реален риск икономиката да изпадне в рецесия, а рязко нарастващият дълг може да започне да надхвърля „прекомерната привилегия“, с която се ползват САЩ, отбелязва в анализ Fortune.

Въпреки мрачните тенденции, някои пазарни ветерани продължават да са на категоричната позиция, че САЩ са мястото за инвестиране на активи, отчасти поради доминиращата роля на Америка в критичните иновации.

„Технологиите надделяват над митата“

Нуриел Рубини, икономист и главен изпълнителен директор на консултантската компания Roubini Macro Associates, смята, че „технологиите надделяват над тарифите“ в краткосрочен и средносрочен план.

САЩ могат да се похвалят с лидерство в ключови технологии и индустрии, така че няма значение кой е президентът, написа той в публикация в X.

В същото време Китай е на „близко второ място“, а Европа е напълно извън картината, допълва Fortune.

Рубини изчислява, че технологичните иновации ще увеличат потенциалния растеж на САЩ с 200 базисни пункта от 2% на 4% до 2030 г., докато митата ще потиснат растежа с 50 базисни пункта, дори ако приемем, че след преговорите постоянната средна ставка ще бъде 15%.

„Така че, технологията надделява над митата, дори ако Мики Маус или клоун управляват САЩ! Това няма значение и американската изключителност ще се запази и ще бъде устойчива независимо от Тръмп, като се имат предвид свръхдинамичността и иновациите на американския частен сектор“, допълва анализаторът.

Критична част от тезата на Рубини е, че естеството на самите иновации се променя от предизвикване на „първоначален скок на растежа, който с течение на времето отшумява“, към експоненциален растеж, който се ускорява и дава на първите трайни предимства пред последователите.

Той посочва модела за изкуствен интелект на DeepSeek, който шокира Силициевата долина, като коментира, че това не е революция, а еволюция, дължаща се на американски компании като OpenAI и дългогодишните им огромни инвестиции.

„Остани си вкъщи“

Според друг ключов пазарен анализатор - Ед Ярдени, ако митата предизвикат рецесия, САЩ ще пострадат по-малко, отколкото международните пазари и икономики.

„Макар че известно разпределение на средства към международни пазари може се оправдае в дългосрочен план, ние се придържаме към инвестиционната си ориентация Stay Home“, написа той миналата седмица.

Това се случи преди Тръмп да сложи 90-дневна пауза на своите „реципрочни мита“ в сряда следобед и изключенията от петък върху вноса на технологии.

Но Тръмп също така предупреди в неделя, че тарифите в крайна сметка ще засегнат „цялата верига за доставки на електроника“.

Въпреки това САЩ отчитат пълна заетост и гъвкава икономика, основана на услугите, с достатъчно силен ръст на производителността, който може да надделее над натиска от преструктурирането на веригите за доставки, обяснява Ярдени. От друга страна, стратегията на Китай за растеж, базирана на износа, може да не работи без търсенето в САЩ, докато производителите в Германия са притиснати от Китай, добавя той.

„САЩ имат много положителни страни“

Марк Дилейни, главен инвестиционен директор в AustralianSuper, която управлява активи на стойност 223 млрд. долара, заяви пред Financial Times, че САЩ все още са най-привлекателният регион за дългосрочни инвестиции, дори и да признава, че митата на Тръмп са „значително събитие, предизвикващо волатилност“.

Всъщност той не е намалил експозицията на фонда си в САЩ през последните седмици и тя остава повече от половината от международните авоари на AustralianSuper.

„САЩ имат много положителни неща - силни икономически резултати (макар че се върнаха малко назад), силен ръст на производителността, силен ръст на печалбата и по всички показатели много от най-добрите компании в света - всичко това ги прави привлекателно място за съхранение на капитал“, казва Дилейни пред FT.

Въпреки че световните търговски потоци могат да бъдат нарушени от митата, компаниите, в които той инвестира, вероятно ще бъдат засегнати в по-малка степен.

Това се дължи на факта, че засега митата са насочени към стоки, а не към услуги, въпреки че всяка ескалация на търговската война може да засегне и тях.

„Погледнете основните авоари на всеки инвеститор. Там няма стоки, а предимно услуги, това е начинът, по който се развива световната икономика.“, казва още Дилейни.