Знаков антитръстов процес може да принуди Зъкърбърг да продаде Instagram и WhatsApp
Очаква се Марк Зъкърбърг и бившият главен оперативен директор Шерил Сандбърг да дадат показания. Според Wall Street Journal технологичният лидер лично е лобирал пред Тръмп да прекрати делото
&format=webp)
В понеделник във Вашингтон започва съдебен процес по знаковото антитръстово дело срещу гиганта Meta.
Американският орган за защита на конкуренцията и потребителите твърди, че Meta, компанията майка на Facebook, е купила Instagram през 2012 г. и WhatsApp през 2014 г., за да елиминира конкуренцията, с което на практика си е осигурила монопол.
Ако Федералната търговска комисия спечели делото, това може да принуди главния изпълнителен директор на Meta Марк Зъкърбърг да продаде Instagram и WhatsApp, отбелязва BBC.
„Аргументът на Федералната търговска комисия е, че придобиването на Instagram е било начин да се неутрализира тази нарастваща конкурентна заплаха за Facebook“, коментира Ребека Хоу Аленсуърт, професор по антитръстово право в юридическия факултет на Вандербилт.
Според нея, думите на Зъкърбърг, включително от неговите имейли, могат да предложат най-убедителните доказателства по време на процеса. „Той заявява, че е по-добре да купуваш, отколкото да се конкурираш. Трудно е да се каже по-буквално от това“, допълва професорът.
Според нея защитата на Meta ще бъде конструирана върху това дали потребителите са в по-добро положение в резултат на това сливане: „Те ще представят много доказателства, че Instagram е станал това, което е днес, защото е спечелил като собственост на Facebook.“
Очаква се Марк Зъкърбърг и бившият главен оперативен директор на компанията Шерил Сандбърг да дадат показания по време на процеса, който може да продължи няколко седмици.
Политически промени
Делото FTC срещу Meta беше заведено по време на първата администрация на Доналд Тръмп, но има риск да се политизира през втория му мандат.
Според Wall Street Journal Зъкърбърг лично е лобирал пред президента да повлияе на регулаторния орган да прекрати делото. Помолена за коментар от BBC, Meta заобиколи въпроса, но заяви:
„Исковете на FTC срещу Meta противоречат на действителността. Повече от 10 години след като FTC разгледа и разреши нашите придобивания, действията на комисията по този случай изпращат посланието, че никоя сделка никога не е наистина окончателна“, заяви говорител на Meta.
Отношенията между Зъкърбърг и Тръмп охладняха сериозно след като му беше забранено да посещава платформите на Meta за социални медии след бунта в Капитолия в САЩ през януари 2021 г.
След победата му през ноември обаче, Meta внесе 1 млн. долара във фонда за встъпване в длъжност на Тръмп, а през януари обяви, че шефът на Ultimate Fighting Championship Fighter (UFC) Дейна Уайт, близък съюзник на Тръмп, ще се присъедини към борда на директорите ѝ.
През януари компанията също така обяви, че се отказва от независимите проверители на факти.
„Много ясно послание“
От друга страна, през март президентът Тръмп уволни двама комисари от FTC - демократите Ребека Кели Слотър и Алваро Бедоя, които бяха малцинство в петместната комисия. До сряда само две от тези места бяха заети, и двете от републиканци. В четвъртък Сенатът утвърди още един републиканец.
Слотър и Бедоя - които съдят администрацията на Тръмп, за да бъдат възстановени на работа, казват, че ходът е имал за цел да ги сплаши.
„Президентът изпрати много ясен сигнал не само на нас, но и на председателя Фъргюсън и комисар Мелиса Холиуак, че ако направят нещо, което не му харесва, може да уволни и тях“, каза Слотър в интервю за BBC. „Така че, ако не искат да направят услуга на политическите му съюзници, те също са на косъм.”
FTC не отговори на искането за коментар от BBC.
Фъргюсън, който беше назначен за председател на комисията от Тръмп, коментира пред The Verge, че „ще се подчини на законни заповеди“, когато беше попитан какво би направил, ако президентът му нареди да прекрати съдебно дело като това срещу Meta, но подчерта, че бил много изненадан, ако подобно нещо някога се случи.
FTC се счита за ключов антитръстов надзорник. През последните години тя е върнала стотици милиони долари на жертвите на измами, като освен това е приела закони, които забраняват нежеланите такси и абонаментните капани. Но със започването на съдебния процес срещу Meta, тя е сред многото независими регулаторни агенции, които администрацията изглежда иска да ограничи, допълва BBC.
„Неравната битка“ на FTC
Делото FTC срещу Meta започва в момент, когато друго голямо антитръстово дело - САЩ срещу Google. навлиза в т.нар. фаза на средствата за защита. Министерството на правосъдието спечели първата фаза миналото лято, когато съдът установи, че Google има монопол в онлайн търсенето с пазарен дял от около 90%.
Миналия месец Министерството на правосъдието повтори искането, направено по време на администрацията на Байдън, съдът да разбие монопола на Google в търсенето.
Според Лора Филипс-Сойер, доцент по бизнес право в Университета на Джорджия, делото срещу Meta ще бъде по-трудно за доказване. „Мисля, че те ще имат наистина трудна битка. Предстои им дълъг път, преди да се обмислят каквито и да било действия за продажба на Instagram или WhatsApp.“, допълва тя.
По думите й, това се дължи на факта, че в сравнение с онлайн търсенето, в сферата на персоналните мрежови услуги, в която оперира Meta, има по-голяма конкуренция.
В изявлението на Meta се казва, че доказателствата по време на съдебния процес „ще покажат това, което всеки 17-годишен в света знае: Instagram, Facebook и WhatsApp се конкурират с притежаваните от китайците TikTok, YouTube, X, iMessage и много други“.