Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че би могло временно да освободи автомобилната индустрия от митата, които по-рано наложи на сектора, за да даде на производителите време да адаптират веригите за доставки.

„Търся нещо, с което да помогна на някои от автомобилните компании“, коментира Тръмп пред репортери в Овалния кабинет, като допълни, че автомобилните производители се нуждаят от време, за да преместят производството си от Канада, Мексико и други страни:

„И те се нуждаят от малко време, защото ще ги произвеждат тук, но им трябва малко време. Така че аз говоря за такива неща.

Не променям мнението си, но съм гъвкав“, допълни още президентът.

Мат Блънт, президент на Американския съвет за автомобилна политика - асоциация, представляваща Ford, General Motors и Stellantis, заяви, че групата споделя целите на президента за увеличаване на местното производство, отбелязва Euronews.

„Все повече се осъзнава, че широките мита върху частите могат да подкопаят общата ни цел за изграждане на процъфтяваща и развиваща се американска автомобилна индустрия и че много от тези преходи във веригата на доставки ще отнемат време“, каза Блънт.

Изявлението на Тръмп загатна за поредния кръг от обрати по отношение на митата, тъй като облагането на вноса предизвика сътресение на финансовите пазари и породи дълбоки опасения на Уолстрийт за възможна рецесия.

Когато на 27 март Тръмп обяви 25% автомобилни мита, той ги определи като „постоянни“.

Твърдите му позиции по отношение на търговията обаче стават все по-неясни, тъй като се опитва да ограничи възможните икономически и политически последици от своята политика.

Миналата седмица, след като разпродажбите доведоха до повишаване на лихвените проценти по американския дълг, Тръмп обяви, че за 90 дни по-широките му мита срещу десетки държави ще бъдат определени на базово ниво от 10%, за да се даде време за преговори.

В същото време увеличи вносните мита за Китай до 145%, само че временно освободи електрониката от някои, като тези стоки бяха обложени с 20% ставка.

Междувременно президентът съобщи, че наскоро е разговарял с главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук и му е „помогнал“. Много продукти на Apple, включително популярният iPhone, се сглобяват в Китай.

Apple не отговори на молбата за коментар на Euronews.

Гъвкавостта на Тръмп подхранва усещането за несигурност относно неговите намерения и крайни цели.

Борсовият индекс S&P 500 се повиши с 0,8% в понеделник, но все още е спаднал с близо 8% тази година. Лихвените проценти по 10-годишните американски съкровищни облигации се повишиха и възлизат на около 4,4%.

Според Карл Таненбаум, главен икономист на глобалната финансова компания Northern Trust, камшичният удар за пазара от митата на Тръмп е бил толкова голям, че може би ще се наложи „да му поставят шина на врата“.

„Увреждането на потребителското, бизнес и пазарното доверие може би вече е необратимо.“, предупреди той.

В понеделник Марош Шефчович, европейският комисар по въпросите на търговията и икономическата сигурност, публикува в X съобщение, че от името на ЕС е участвал в търговски преговори с министъра на търговията Хауърд Лутник и търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър.

„ЕС остава конструктивен и готов за справедлива сделка - включително реципрочност чрез нашето предложение за тарифи 0 за 0 за промишлени стоки и работата по нетарифните бариери“, заяви Шефчович.