Полупроводникова дипломация: Nvidia и Co. минават през технологичен римейк
Планът на чипмейкъра да изгради технология за изкуствен интелект в Тексас идва на фона на нова тарифна заплаха
&format=webp)
Производителят на чипове Nvidia разкри плановете си за производство на нови суперкомпютри в САЩ само ден след като администрацията на Тръмп заяви, че предстоят тарифи за вноса на полупроводници.
Производителят на чипове обяви, че ще произвежда суперкомпютри с изкуствен интелект с договорни производители в Тексас, като това е първото публично оповестяване на план, който ще засили продължаващите стремежи на САЩ да върнат производството на полупроводници на вътрешните пазари, предава The Wall Street Journal.
Като любимец на глобалния AI бум, Nvidia обеща да направи главозамайващи разходи от 500 млрд. долара през следващите години - съобщение, което повтори подобна цел, оповестена от Apple през февруари.
Целта за разходите не е изненада за анализаторите, както и прогнозите на Nvidia за „стотици хиляди“ нови работни места, но плановете за производство на изкуствен интелект в щата с тайвански партньори като Foxconn и Wistron - са нещо ново.
Nvidia се присъединява към редиците на американските технологични компании, които се опитват да отговорят на исканията на президента Тръмп за съживяване на американската икономика чрез производство. През февруари Apple заяви, че ще инвестира 500 млрд. долара в САЩ за четири години - план, който според нея ще подкрепи 20 000 работни места и ще изнесе част от производството на сървъри с изкуствен интелект в Хюстън.
Според WSJ Apple също така е проучила възможността за преместване на част от производството на iPhone в САЩ. Друга възможност е компанията да планира свръхскъпа версия на телефона, която може да има по-ниска привлекателност за масовия пазар, подобно на Mac Pro, който е сглобяван в САЩ по време на първата администрация на Тръмп. Анализатори обаче твърдят, че американски iPhone би бил труден за реализиране и вероятно ще принуди компанията да увеличи значително цената на продукта.
Икономисти и анализатори твърдят, че цялостно връщане към пълномащабно производство би било почти невъзможно да се проектира в САЩ, но съобщенията на Nvidia и Apple показват как компаниите се опитват да отговорят на изискванията на Тръмп.
Тъй като президентът и неговият екип продължават да преговарят за митата по света, инвеститорите трябва да очакват още подобни съобщения от компаниите.
През 2019 г. Тръмп и главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук обиколиха съоръжение в Остин, където работниците сглобяват компютри Mac Pro. Обектът функционира от 2013 г. насам. По това време Тръмп го изтъкна като „началото на един много мощен, важен завод“.
Тръмп побърза да обяви победа след съобщението на Nvidia в понеделник.
„Те идват тук по най-мащабния начин, със стотици милиарди долари, не като милиони долари, стотици милиарди долари и за мен това е чест“, каза той в понеделник в Овалния кабинет. „Колкото по-висока е тарифата, толкова по-бързо идват те“, каза той за производителите и компаниите.
Коментарите последваха превратния уикенд, който започна с публикуването късно през нощта на тарифни освобождавания за електроника, включително iPhone и лаптопи, и завърши с изявлението на министъра на търговията Хауърд Лутник, че освобождаванията не са постоянни. Той заяви, че технологичните продукти скоро ще бъдат обект на специфични за сектора мита, заедно с полупроводниците.
През 2019 г. например Тръмп така многократно заяви, че няма да освободи продуктите на Apple от мита, преди в крайна сметка да го направи.
Голяма част от търговската дипломация на американските корпорации се осъществява на срещи между изпълнителните директори и президента. Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг е присъствал на вечеря на 4 април в Мар-а-Лаго, според западните издания. Кук се е обаждал директно на Тръмп, за да изложи аргументите си - практика, на която президентът се позова в коментарите си в понеделник..
„Не искам да наранявам никого. Но крайният резултат е, че ще стигнем до позицията на величие за нашата страна“, каза Тръмп във Вашингтон в понеделник.
Nvidia не е разкрила колко оборудване за изкуствен интелект в крайна сметка ще произвежда в САЩ, но заяви, че съоръженията в Тексас, всички от които ще бъдат нови, се очаква да увеличат производството си след 12 до 15 месеца. Компанията заяви, че произвежда най-усъвършенстваните си чипове за AI в завод на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. в Аризона.
От години Nvidia се стреми да изгради производство на чипове в САЩ. През 2022 г. Хуанг се появи на събитие заедно с президента Джо Байдън и основателя на TSMC Морис Чанг, когато TSMC обяви плановете си да утрои инвестициите си в Аризона. Хуанг нарече това „майсторски ход и промяна на играта за индустрията“.