Какво се крие зад инвестицията от 100 млрд. долара на TSMC в САЩ
Тайванският производител на чипове не е казал почти нищо за плановете си и степента на отсрочка от натиска на Вашингтон остава неясна

Главният изпълнителен директор на най-големия производител на чипове в света успя да се отърве от вниманието на президента Доналд Тръмп през тази година, но все още не е спечелил инвеститорите за своята стратегия за преодоляване на настоящата търговска буря.
На 3 март компанията обяви нови 100 млрд. долара инвестиции в САЩ, заглушавайки засега обвиненията на Тръмп, че Тайван „краде“ полупроводниковия бизнес на страната му. В резултат на това Тръмп сега казва, че допълнителната инвестиция на TSMC ще доведе до „голям процент“ от производството на чипове на територията на САЩ.
Но инвеститорите не са толкова ентусиазирани, като акциите на TSMC спаднаха с повече от 17% от рекордния си връх, достигнат непосредствено след встъпването в длъжност на Тръмп през януари. Опасенията им са в две посоки. Тръмп може отново да се обърне срещу TSMC, ако тя не оправдае високите му очаквания, от една страна. От друга - мащабно разширяване на производството в САЩ може да намали звездните маржове на печалба на компанията.
Производителят на чипове по договор не е казал почти нищо за това колко бързо възнамерява да похарчи допълнителните 100 млрд. долара и за какво точно. Това е в контраст с времето, когато за първи път пое ангажимент да инвестира в производствени мощности в Аризона преди пет години по време на първия мандат на Тръмп. Тогава той даде начална дата за строителството, назова технологичното поколение, което ще се използва, и каза кога се планира да започне производството и колко чипа ще се произвеждат там. Подобно ниво на подробности беше дадено и при увеличаването на инвестиционните планове до 40 млрд. долара в края на 2022 г., а след това до 65 млрд. долара през април 2024 г.
Този път компанията казва само, че ще изгради още три фабрики, в допълнение към трите обявени по-рано, както и две съоръжения за пакетиране на няколко чипа върху една подложка. Този процес е от решаващо значение за усъвършенстваните чипове за изкуствен интелект, но не е напълно достъпен в САЩ.
„Те вече планираха да построят няколко фабрики тук и въпросът е по-скоро дали са ускорили тези планове? Бих бил малко скептичен“, казва пред Financial Times Питър Ханбъри, партньор в Bain, който се занимава с технологично производство и полупроводници. „Може да се каже, че фабриките за усъвършенствано опаковане не са били включени в пътната карта, така че това може да се счита за допълнително ново производство“.
Няма съществена промяна и в изследователския отпечатък на компанията. TSMC заявява, че „звеното за изследователски и развойни екипи“, което е обещала да създаде в Аризона, ще бъде предназначено само за постепенни корекции на процеси, които вече са в масово производство, а не за разработване на авангардни нови технологии.
„Това, че научноизследователската и развойна дейност ще остане в Тайван, е едно от големите предизвикателства“, казва Ханбъри, добавяйки, че независимо дали става въпрос за TSMC или за някой от конкурентите ѝ Intel и Samsung, „хората не преместват своята научноизследователска и развойна дейност в областта на полупроводниците в нова географска област при почти никакъв сценарий“.
„Ако не проектират транзисторната технология от следващо поколение в САЩ, няма да имаме американско лидерство”, казва бившият шеф на Intel Пат Гелсингър пред Financial Times миналата седмица, като се позова на това, че TSMC запазва основната си научноизследователска и развойна дейност у дома.
Хора, близки до TSMC, предполагат, че допълнителните 100 млрд. долара са само приблизителна цена за планове, които така или иначе са били факт, като добавят, че съобщението на Белия дом отразява по-скоро намерение, отколкото обещание.
През 2020 г. компанията придоби достатъчно земя за изграждането на шест фабрики.
„Винаги сме казвали, че това ще бъде за бъдещо разширяване“, казва източник на изданието, запознат с плановете. „Сега, когато първата ни фабрика е в търговско производство и добивът е добър, можем да продължим да гледаме напред“.
Степента на облекчението на TSMC от натиска и заплахите на американската администрация не е ясна. Тръмп неведнъж е заявявал, че иска да наложи мита върху вносните полупроводници - ход, който би увеличил разходите на клиентите на TSMC като Apple и Nvidia и вероятно би ги накарал да поискат производителят да поеме тежестта.
Сега се очаква Вашингтон да отложи налагането на подобни мита върху чиповете до 2 април, след като обяви „реципрочни“ мита - забавяне, което според експерти от индустрията най-вероятно се дължи на предизвикателството на облагането на подкомпоненти.
Но много експерти смятат, че облекчението е само временно.
„Тръмп трябва да продължи да оказва натиск с тарифите, за да принуди всички останали да последват TSMC“, казва висш ръководител в един от клиентите на компанията. „Той явно е харесал сумата от 100 млрд. долара, но не разчитайте, че тя ще бъде достатъчна“.
Експанзията на TSMC в САЩ все още бледнее в сравнение с инвестициите ѝ в родния Тайван, където тя възнамерява да изгради 10 или 11 допълнителни фабрики. Анализаторите от Bernstein смятат, че дори когато бъдат завършени, заводите на TSMC в Аризона ще произвеждат продукция на стойност най-много една трета от общите приходи на компанията до началото на 2030 г.
„Ако всички тези 165 млрд. долара бъдат похарчени, може да достигнем капацитет, който се равнява на около 23-28% от този на TSMC до края на 2026 г. за водещи чипове], казва Брад Лин, директор на изследователския отдел за полупроводници в Китай в Bank of America.
По думите му, тъй като изграждането ще отнеме много повече време от края на 2026 г., делът „би трябвало да е по-малък от този“.
„Не мисля, че някоя компания в света може да разшири шест фабрики едновременно, особено в САЩ“, акцентира Лин, посочвайки потенциални затруднения в оборудването и работната ръка.
В по-дългосрочен план картината е много по-ясна. Ръководителите на TSMC смята, че компанията трябва да разшири дейността си в чужбина, тъй като броят на инженерите в Тайван и ресурсите от земя, електроенергия и вода ограничават възможностите за разрастване на местна почва.