Рязък спад: Германските икономически нагласи достигнаха 21-месечно дъно
Oпасенията от митата на САЩ и несигурността в световен мащаб натежават върху очакванията на бизнеса, особено в секторите, ориентирани към износа
&format=webp)
Икономическите нагласи в Германия отбелязаха рязък спад през април, достигайки най-ниското си равнище от близо две години.
Според последното проучване на ZEW индикаторът се срива до -14 пункта спрямо 51,6 през март, отбелязвайки най-слабото си отчитане от юли 2023 г. Цифрата се разминава с очакванията, след като икономистите прогнозираха по-скромен спад до 9,5 пункта, съобщава Euronews.
ZEW определи спада като най-рязкото месечно понижение от март 2022 г. когато настроенията се сринаха непосредствено след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Тогава показателят се понижи от 54,3 до -39,3 пункта.
За еврозоната нагласите следват подобна мрачна траектория, спадайки до -18,5 пункта през април от 39,8 пункта през март, което е далеч под прогнозите от 14,2. Това представлява най-ниското ниво в еврозоната от декември 2022 г.
Ключови сектори са засегнати, перспективите за износ се влошават
"Непостоянните промени в търговската политика на САЩ натежават силно върху очакванията в Германия, които рязко намаляха. Не само последиците, които обявените реципрочни мита могат да имат върху търговията, но и динамиката на техните промени, масово увеличиха глобалната несигурност", заяви президентът на ZEW д-р Ахим Вамбах.
Той добави, че тази повишена непредсказуемост намира пряко отражение в икономическите очаквания както на Германия, така и на еврозоната.
Особено засегнати са силно експортните отрасли на Германия, включително автомобилната, химическата, металургичната, стоманодобивната и машиностроителната промишленост, които напоследък показваха признаци на възстановяване.
Все пак, въпреки влошените нагласи, експертите на финансовите пазари не виждат значителен риск от нов скок на инфлацията нито в Германия, нито в по-широката еврозона. Това според ZEW предоставя на Европейската централна банка (ЕЦБ) потенциални възможности за подкрепа на икономиката чрез по-нататъшно намаляване на лихвените проценти.
Отговорът на пазарите
Европейските фондови пазари поскъпнаха във вторник въпреки мрачните данни на ZEW, подкрепени от намалелите опасения относно тарифните планове на Тръмп след неотдавнашната му отстъпка по отношение на китайския внос и очакванията за намаляване на лихвите на ЕЦБ в четвъртък.
Немският индекс DAX поведе ръста, като се повиши с 1,6% до 21 279 към 11:20 ч. централноевропейско време, представяйки се по-добре от другите европейски бенчмаркове. Rheinmetall оглави индекса с ръст от 3,6%, следван от Vonovia (+3,4%) и BMW (+3%). Volkswagen и Mercedes-Benz също отбелязаха ръст, съответно с 2,5% и 2,4%.
На други места в Европа CAC 40 във Франция и Euro STOXX 50 нараснаха с по 0,8%, като се представиха по-слабо от Германия на фона на слабостта в луксозния сектор.
Акциите на LVMH се понижиха със 7,1%, след като отчетоха 3% спад на продажбите през първото тримесечие, което е по-лошо от очакваното. Компаниите Kering и L'Oréal последваха примера им, като се понижиха съответно с 2,1% и 1,3%.
В Южна Европа италианският FTSE MIB добави 0,9%, а испанският IBEX 35 нарасна с 1,2%, воден от акциите на банковия сектор и промишлеността. Испанските банки Banco Santander, Unicaja Banco и Caixabank се повишиха с между 2,2% и 2,7%. В Италия акциите на Stellantis се повишиха с 4,5%, на Leonardo - с 3%, а на Pirelli - с 2,7%.
Еврото остана стабилно на ниво от 1,1340 за долар, а доходността на германските Бундове остана непроменена от 2,50%, тъй като инвеститорите очакват сигнали от предстоящата среща на ЕЦБ по паричната политика.