Историческите СПА дестинации на Европа се борят с нов враг – климатичната криза
Наводнения, суши и по-високи температури сериозно застрашават не само термалните извори, но и цялостната икономика, изградена около тях
&format=webp)
Векове наред СПА градовете на Европа са символ на здраве, изтънченост и културно наследство – от римските терми до викторианските бани в Англия.
Днес обаче нещата стоят по различен начин заради климатичната несигурност. Много от тези исторически значими дестинации са изправени пред предизвикателства, които застрашават не само съществуването им, но и локалната икономика, пише Euronews.
Единадесет от най-значимите СПА центрове – включително Баден-Баден в Германия, Виши във Франция и Бат във Великобритания – са част от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Те също така са включени в глобалната инициатива Preserving Legacies, ръководена от National Geographic Society, с цел адаптиране към климатичните заплахи.
„По-високите температури, наводненията и сушите засягат както водните извори, така и инфраструктурата“, предупреждава Наоми О’Тул, координатор комуникации към The Great Spa Towns of Europe.
Въпреки че данните все още не са достатъчни, за да се опише точният мащаб на негативните ефекти, реалността вече се усеща – в Австрия (Баден бей Вийн) през 2024 г. и в белгийския град Спа още през 2021 г.
Басейнът Cleveland Pools в Бат е затворен след поредица от наводнения, въпреки че е проектиран да издържи наводнение „веднъж на 100 години“. Проблемът е, че подобно събитие вече се случва почти всяка година.
Зад тези градове стои повече от архитектура и термална вода – стои и икономика.
Културният туризъм съставлява 40% от всички туристически пътувания по света и допринася с 9,1% към глобалния БВП (според данни от 2023 г.).
„Наследството не е само източник на вдъхновение – то е гръбнакът на местната икономика“, казва Виктория Херман, директор на Preserving Legacies и експерт от National Geographic.
Въпреки това, инвестициите в културното наследство като част от климатичната адаптация са минимални.
„Липсата на култура в политиките за климата е заплаха“, подчертава Херман.
Програмата Preserving Legacies има амбициозната цел да изгради конкретни умения и инструменти в местните общности. Чрез обучения, анализ на рисковете и стратегии за адаптация, тя създава устойчиви модели за опазване на културното наследство.
„Проектът ще ни позволи да вградим устойчивите практики в плана си за управление до 2027 г. и да защитим културния пейзаж и термалните източници за бъдещите поколения“, казва Киара Ронкини, генерален секретар на The Great Spa Towns of Europe.
Четири от общо единадесетте града ще водят процеса, като споделят опит и решения с останалите. Целта тук е да се изгради устойчив модел, приложим за всички европейски дестинации, които вече усещат реалните последствия от кризата с климата.