От хамамите в Истанбул, през историческите терми в Будапеща и сауните в Хелзинки - Европа предлага неограничени възможности за СПА туризъм, в които може да се потопите през 2025 година.

Euronews предлага кратка селекция с няколко популярни предложения.

Термите на Будапеща

В Унгария има 1300 термални извора, а 123 от тях са в столицата Будапеща, където се намират бани, датиращи от различни периоди от историята на града.

Те обхващат банята Рудас от 16-и век в османски стил, Гелерт с плочките и мозайките си в стил ар нуово и масивната необарокова баня Сечени, една от най-големите в Европа.

Възхищавайте се на архитектурата, но наблюдавайте и хората, и ще се уверите, че това са огромни, социални пространства за разпускане и разговори.

Най-горещите извори в Европа са у нас

„България е сред най-богатите на минерални води страни в Европа“, казва Любомир Александров от софийската туристическа компания Green Valleys. В страната има стотици извори, а някои са най-горещите на континента и достигат до 100 градуса.

Римляните обичали да се къпят в района на днешна София. Днес за българите е много характерно да използват изворите за физическо здраве или просто за подобряване на настроението, допълва Александров.

В провинцията минералните блага и планинският въздух се съчетават: посетителите, които се разхождат в Пирин или Родопите, могат да завършат деня си с накисване на уморените си мускули в басейните на СПА хотели.

Сауна култура от Финландия

„За чужденците, които идват във Финландия, е трудно да разберат колко дълбоко е залегнала сауната във финландската култура“, обяснява Петри Лейнонен, екскурзовод във финландската компания за пътувания Upitrek.

Освен хигиената, топлината и ползите за здравето, „това е място, където можеш да бъдеш честен и открит в дълбоките си чувства и да бъдеш равноправен, защото няма знаци за социалния ти статус. Всички са равни на пейките в сауната.“

По традиция сауната е и духовно място.

„Парата - löyly, това е духът на сауната и по този начин можеш да се свържеш с духовната част от живота си.“, допълва Петри.

Потопете се в мехурчетата на турски хамам

Всичко е чудесно в хамама. Лежите на монументалната мраморна плоча в горещото помещение (sıcaklık) и сте отворили порите си. Направен ви е ексфолиант и сте готови за обливане с пяна.

Но когато това се случва, идеята да се охлаждате под цял метър пяна е толкова абсурдна, че разваляте всичко и просто припадате от смях. Това е традиционният масаж kese-köpük - ексфолиране с груба кърпа, последвано от масажиране под пенещия се сапун.

През XVIII в. в Истанбул е имало около 180 хамама, но забързаният съвременен живот е довел до изпадането му в немилост, с изключение на туристите, макар че може да видите ергенско парти в хамам.

СПА уют в Словакия

Високите Татри в Словакия са осеяни с ледени езера и върхове, но природата има и по-мека страна: уютни термални извори осигуряват почивка след тежък поход.

„Словакия може да се похвали с вековни уелнес практики“, казва Алена Дулакова, основател на Tatra Escapes. „Културата на къпане предлага уникален начин да се свържете с традициите и природната красота.“

Кална баня на фона на Северното сияние

Страната на леда и огъня - но и калта, и водораслите: геотермалната дейност на Исландия генерира повече от една четвърт от нейната енергия и осигурява над 600 горещи извори, много от които са с фантастична гледка към планините през деня и полярното сияние през нощта.

Сред тях е и популярната Синя лагуна - една от най-посещаваните атракции, където туристите могат да се покрият с бяла кал, докато се киснат във водата, богата на водорасли.

Геотермалните извори преди са били общи места за къпане на исландците, които не са имали удобства в собствените си домове. В стотици села и до днес все още има топли обществени басейни.