Morgan Stanley: Растящи макрорискове изпращат S&P 500 в „задънена улица“
Инвеститорите остават фокусирани върху предстоящите данни за пазара на труда и производството в САЩ, докато надеждата за облекчение на тарифите и лихвените проценти остава ключова за пробив на Уолстрийт
&format=webp)
Тъй като в момента S&P 500 е „в задънена улица“, инвеститорите трябва да търсят висококачествени акции, които са подготвени за приходите и икономическото забавяне.
Това твърди екип от стратези на Morgan Stanley, ръководен от Майк Уилсън, който обсъжда перспективите пред Уолстрийт, докато S&P 500 се опитва да излезе от сегашния диапазон от 5000 до 5500 пункта. Те се насочват към следващото ниво на съпротива при 5600-5650, но не очакват трайно преодоляване на този праг, докато не настъпят няколко събития, които все още не са се осъществили.
Те включват тарифно споразумение на САЩ с Китай, което „съществено“ намалява ефективните мита. Важни са и признаците за облекчаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Освен това пазарите трябва да видят по-нататъшно понижение на доходността на 10-годишните съкровищни облигации под 4,0% както и „ясен отскок“ в ревизиите на корпоративните печалби, казват стратезите в доклад от понеделник, цитиран от МarketWatch.
S&P 500 е изправен пред интензивна седмица на данни. Анализаторите подчертават по-специално актуализациите за пазара на труда в САЩ, като в петък се очаква да бъдат публикувани априлските заплати извън селското стопанство. Въпреки че акциите вече са отчели леко забавяне на растежа спрямо очакванията, те не са регистрирали „трудов цикъл/лека рецесия“, предупреждава екипът на Мorgan Stanley.
Финансовите експерти искат да видят „ясни доказателства“ в продължение на няколко месеца, че пазарът на труда не изпитва затруднения, а дотогава „сигналите за риск ще останат повишени“.
Стратезите съветват също така да се следи априлският доклад за производството в САЩ, който трябва да бъде публикуван в четвъртък, като колебание от три до четири пункта в едната или другата посока вероятно ще раздвижи акциите.
Що се отнася до това как да инвестирате засега, анализаторите отбелязват следното:
„Въпреки че несигурността се запазва и в портфейла трябва да има защитни продукти, ние смятаме, че има смисъл от позиции във висококачествени циклични продукти, които вече са дисконтирали съществено забавяне както в макро условията, така и в приходите.“
В миналото Morgan Stanley описваше качествените компании като добре управлявани, с устойчиво висока, дългосрочна възвръщаемост и силни баланси. Цикличните компании са такива, чието състояние е тясно свързано с икономиката.
Акциите трябва също така да се разглеждат като по-малко рискови въз основа на средния резултат от три променливи: разликата между очаквания производствен ISM Composite PMI и текущия PMI; разликата между предполагаемия темп на растеж на бъдещите печалби на акция и консенсусния темп; и колко са се разпродали акциите спрямо типичния срив при предишни рецесии.
Засега стратезите предпочитат американските акции, благодарение на по-слабия долар, който би трябвало да благоприятства преразглеждането на печалбите в САЩ спрямо тези в Европа и Япония.
„Освен това, по-малко волатилните печалби и по-високото качество би трябвало да са от полза за САЩ в днешния контекст на късния цикъл“, пише екипът на Мorgan Stanley.
Въпреки цялостната предпазливост, някои сегменти на пазара продължават да демонстрират сила. Един от тях е свързан с изкуствения интелект, където анализаторът (също от Мorgan Stanley) Джо Мур в нов доклад категорично отхвърля опасенията за „усвояване“ и спад на интереса към AI компаниите, като Nvidia.
По думите на Мур, „идеята за фаза на усвояване на изкуствения интелект е смешна“, имайки предвид вълната от търсене на графични процесори. Според него търсенето е трайно и експоненциално растящо, което се потвърждава от реални данни от клиенти, а не просто от оптимистични прогнози.
Мур дори повишава прогнозите си за приходите на Nvidia за 2026 г. с 10,7% и за печалбите – с 11,9%, като определя тези оценки като „вероятно консервативни“. Той твърди, че търсенето в AI индустрията надхвърля текущия производствен капацитет с десетки милиарди долари и макар икономическите условия да могат да окажат влияние, този бизнес остава стабилен двигател на растежа.