Уолстрийт с най-лошото си представяне спрямо конкурентните пазари от три десетилетия
Отстъплението е особено ясно изразено спрямо Европа, където изолационизмът на САЩ доведе до обещания за по-високи държавни разходи
&format=webp)
През тази година американските акции се представят по-слабо от тези на останалия свят с най-големия марж от повече от три десетилетия. Причината - хаотичната политика на Доналд Тръмп предизвиква отлив на инвеститори от американските активи.
Индексът MSCI USA - широк измерител на американските акции – е загубил 11% през първите 16 седмици на годината. За същия период бенчмаркът MSCI all world ex-US се е повишил с 4% в доларово изражение - най-голямата разлика с Уолстрийт от 1993 г. насам. Тогава ентусиазмът на американските инвеститори към чуждестранните акции скача заради либерализацията на търговията и опасенията за вътрешната икономика.
Разликата в представянето подчертава очакванията на инвеститорите, че митата на Тръмп ще се отразят по-тежко на икономиката на САЩ, като засегнат растежа и повишат инфлацията, отколкото на икономиките в други страни. Разминаването е особено ясно изразено в Европа, където изолационизмът на САЩ доведе до обещания за по-високи държавни разходи - особено за отбрана - които се очаква да стимулират местната икономика и да подкрепят капиталовите пазари.
„Голяма част от това слабо представяне е преоценката на американските активи поради повишената политическа несигурност и стагфлационния шок от тарифите“, казва пред Financial Times Самир Гьол, ръководител на отдел „Изследване на развиващите се пазари“ в Deutsche Bank.
Пропадането на долара спомага за увеличаването на разликата в представянето. През тази година той е спаднал с 8% спрямо кошница от шест основни валути, включително евро и йена, което повишава представянето на пазарите извън САЩ в доларово изражение.
Инвеститорите започнаха годината със залози, че акциите в САЩ ще продължат да превъзхождат колегите си в други държави, тъй като намаляването на данъците на Тръмп повиши корпоративните печалби. Но това мнение бързо се промени, след като президентът на САЩ започна търговска война, която беше много по-агресивна, отколкото повечето инвеститори очакваха.
Индексът S&P 500 спадна с цели 12% в седмицата след обявяването на митата в „деня на освобождението“ на Тръмп на 2 април. Въпреки че оттогава той възстанови голяма част от тези загуби, тъй като Тръмп отмени или отложи някои от тарифите си, продължава да изостава значително от глобалните си конкуренти като хонконгския Hang Seng или Stoxx Europe 600.
В Европа акциите на отбранителни компании, като германската Rheinmetall, италианската Leonardo и британската Rolls-Royce, доведоха индексите до ръст, подкрепени от плановете на региона да увеличи военните разходи, за да намали зависимостта си от САЩ. Германският индекс Dax се е повишил с повече от 20% в доларово изражение тази година, докато френският SAS 40 е нараснал с около 12%.
„Капиталът се насочва към Европа, подкрепен от доверието в силните институции, управлението и капиталовите пазари, които обикновено се търгуват с отстъпка спрямо американските си аналози“, казва Люис Грант, старши портфолио мениджър за глобални акции във Federated Hermes.
В Азия Hang Seng се е повишил с 10% тази година в доларово изражение, воден от китайските технологични акции след представянето на моделите на изкуствен интелект от стартиращата компания DeepSeek.