Пазарът на акции се движи нагоре в дългосрочен план — това е истина стара колкото самия пазар. Ако разгледате по-широка графика на който и да е основен американски индекс, ще го видите ясно.

Затова, независимо колко стръмни или бурни изглеждат последните спадове на пазара, те не са толкова страшни в общия контекст - стига да имате време да ги изчакате.

Всъщност, именно в такива моменти се откриват страхотни възможности за покупка, особено на висококачествени американски технологични компании, които досега изглеждаха твърде скъпи, пише MarketWatch.

От началото на годината индексът S&P 500 е спаднал с около 5,9%, а фондът Roundhill Magnificent Seven ETF е надолу с около 15,9%. Сега инвеститорите в акции на технологични компании могат да се възползват от това.

Разбира се, покупката на технологични акции в момента идва с уговорката, че инвеститорите трябва да отчетат два макроикономически риска.

Първо, търговските войни в краткосрочен план могат да ударят компаниите, зависими от продажбите на хардуер. Второ, ако икономическият растеж се забави, това би засегнало широк кръг от компании.

Все пак, инвеститорите, които са наясно с тези рискове, могат да използват настоящия спад, за да се насочат към технологични акции, които харесват и които сега може да са подценени.

Как да купуваме при спад, като се фокусираме върху качество и оценка

Въпреки несигурността, има конкретни възможности за тези, които търсят компании, способни да продължат да иновират и успешно да развиват своите продуктови цикли, казва пред MarketWatch Даниел Флакс, старши анализатор в областта на технологиите в Neuberger Berman. Според него именно такива компании ще излязат от този период по-силни.

Той специално посочва играчите, изграждащи инфраструктура за изкуствен интелект и облачни услуги — като Nvidia, Alphabet (компанията-майка на Google) и Microsof.

„Те не са имунизирани срещу циклични насрещни ветрове, но продължават да иновират и инвестират в технологии”, казва Флакс. „Създават огромна стойност за своите клиенти, което впоследствие може да доведе до допълнително увеличение на стойността за акционерите“, добавя експертът.

Според него, макар че има промени в търговската политика на САЩ спрямо миналата година, основните технологични тенденции остават здрави и устойчиви.

Стратегическо използване на волатилността

Кен Махони, главен изпълнителен директор на Mahoney Asset Management, съветва инвеститорите да не бъдат нито оптимисти, нито песимисти, а да останат неутрални и гъвкави. По думите му настоящата волатилност може да бъде ваш приятел или враг - в зависимост от реакциите ви.

Един от подходите е използването на инструментите на трейдърите за определяне на нива на подкрепа и съпротива. Това означава да се разгледат графиките на акциите и да се установи къде цените обикновено отскачат или се връщат назад.

Пример, даден от Махони, е гигантът Microsoft, чиито акциите няколко пъти през април намират подкрепа при цена около $350. В петък акцията на компанията се търгуваше около $392, но инвеститорите могат да заложат покупки около $370, за да се възползват от евентуално отстъпление. Също така могат да настроят поръчки за продажба, ако цената се доближи или премине $400. Това е един от начините да създадете своя собствена „алфа“, обяснява Махони.

„Инвеститорите тази година ще трябва активно да купуват при спадове и да продават при покачвания, защото е възможно годината да завърши негативно“ допълва той. „И единственият начин да постигнат доходност - без да се превръщат в ежедневни трейдъри – е да бъдат по-активни и да превърнат волатилността в свой съюзник.“

Следете тренда и търсете по-малко волатилни компании

Въпреки променливостта, е важно да потвърдите, че дадена акция продължава да се движи във възходяща посока, подчертава Махони. Един от начините е чрез анализ на простите пълзящи средни стойности (SMA). За дългосрочни инвеститори той препоръчва 200-дневната SMA — средната стойност на затваряне на акция за последните 200 дни. Ако цената падне под тази линия, това сигнализира за промяна към низходящ тренд.

Диверсификацията традиционно се постига чрез различни класове активи, но може да се приложи и в рамките на технологичния сектор. Марк Малек, главен инвестиционен директор в Siebert, отбелязва, че технологичните инвеститори често се концентрират върху една единствена акция, като Nvidia — което работи добре при бичи пазар, но не и при висока волатилност.

Добавянето на по-стабилни технологични компании може да намали риска на портфейла. Малек дава за пример Microsoft като акция с по-ниска волатилност в сравнение с останалите представители на „Великолепната седморка“. Един лесен начин да се измери волатилността е чрез показателя бета: стойност от 1 съответства на средната волатилност на пазара, стойност над 1 означава по-голяма волатилност, а под 1 - по-ниска.

Например, според данни на FactSet, Nvidia има бета от 1,97 за последните 90 дни - показател за висока волатилност. За сравнение, Microsoft има бета от 0,92, което я прави по-стабилна от по-широкия пазар.

Публикацията има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.